PiS szykuje zmiany w strukturach partii. Radosław Fogiel: dokonujemy nowego otwarcia

Polska
PiS szykuje zmiany w strukturach partii. Radosław Fogiel: dokonujemy nowego otwarcia
Polsat News
- Dokonujemy nowego otwarcia - powiedział Radosław Fogiel (PiS)

W siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej odbyło się posiedzenie komitetu politycznego partii. Głównym tematem była reforma funkcjonowania wewnętrznego partii, która zakłada powstanie 94 okręgów wyborczych, zbieżnych z okręgami senackimi. - Chcemy być aktywni w terenie. Chcemy, żeby nasi posłowie i nowo mianowani pełnomocnicy spędzali dużo czasu w swoich okręgach - tłumaczył Radosław Fogiel.

- Pan prezes przedstawił dzisiaj komitetowi politycznemu wniosek o zmianę w okręgowych strukturach partyjnych. Komitet polityczny przychylił się pozytywnie do tych propozycji. Do 15 czerwca zostaną powołani nowi pełnomocnicy okręgowi, którzy swoje urzędowanie rozpoczną z dniem 1 lipca - tłumaczył Krzysztof Sobolewski, sekretarz generalny PiS.

 

Powstaną 94 okręgi, które "będą dostosowane terytorialnie do okręgów senackich". - Ich zadaniem będzie przygotowanie nowych struktur do zjazdów okręgowych, gdzie będą wybierane nowe zarządy okręgowe - mówił Sobolewski. Jak dodał "nie będą to mogły być osoby pełniące funkcje ministerialne, wiceministerialne oraz członkowie prezydium Sejmu i Senatu". 

Ministrowie bez ważnych funkcji w okręgach 

- Jeśli ktoś jest dzisiaj ministrem, to podjęta dziś uchwała eliminuje go z puli osób, które mogą pełnić rolę szefa okręgu - doprecyzował wicerzecznik PiS, Radosław Fogiel. W tej chwili na poziomie 41 okręgów 12 osób łączy funkcje centralne z zarządzaniem w okręgach. 

 

Fogiel tłumaczył, że powstanie 94, a nie 100 okręgów wiąże się z faktem, że w niektórych miastach np. w Warszawie występuje kilka okręgów senackich. 

 

ZOBACZ: Premier Morawiecki: szefowi Orlenu należy się medal, a nie dymisja

 

Sekretarz generalny PiS powiedział, że o wyborze pełnomocników zadecyduje prezes PiS, Jarosław Kaczyński. 

 

- Dokonujemy nowego otwarcia - mówił wicerzecznik partii. 

 

WIDEO: Konferencja prasowa po spotkaniu komitetu politycznego PiS

Prezes PiS chce odwiedzić każdy okręg 

Jak poinformował Radosław Fogiel w czerwcu odbędzie się konwencja PiS. Zdaniem Sobolewskiego ma ona być "kolejnym etapem ożywiania życia politycznego i struktur partii przed przyszłorocznymi wyborami". 

 

Sekretarz generalny PiS poinformował, że trwają też prace nad nowym programem Prawa i Sprawiedliwości. - Chcemy, żeby był odzwierciedleniem tego, co dzieje się w kraju społecznie, politycznie, gospodarczo - mówił. 

 

ZOBACZ: Część posłów PiS rozważa odejście z partii. W tle nadchodzące wybory parlamentarne

 

Konwencja będzie miała bardziej "charakter motywacyjny", ma być "impulsem" i "początkiem objazdu kraju i spotkań w terenie". - Pan prezes chciałby wziąć udział w spotkaniu w każdym nowym okręgu partyjnym - zapewnił Sobolewski. 

 

- Chcemy być aktywni w terenie. Chcemy, żeby nasi posłowie i nowomianowani pełnomocnicy spędzali dużo czasu w swoich okręgach, rozmawiali z ludźmi, słuchali ludzi i tłumaczyli pewne decyzje - przyznał Radosław Fogiel. 

Przedterminowe wybory? "Nie zachodzą żadne przesłanki"

- Nie zachodzą żadne przesłanki, żeby odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne. Zakładamy, że odbędą się one w konstytucyjnym terminie, na jesieni przyszłego roku - mówił Sobolewski. 

 

ZOBACZ: Szymon Hołownia: przyspieszone wybory w tym roku, jesteśmy gotowi

 

- Żadnych decyzji co do zmiany ordynacji trwają. Jestem przekonany, że takie analizy trwają nie tylko w naszej, ale i w innych partiach oraz katedrach politologii. O tym warto rozmawiać, bo procedura wyborcza powinna zawsze być konstruowana tak, by jak najlepiej odzwierciedlać wolę obywateli  i przekładać ją na konkretny układ demokracji parlamentarnej - tłumaczył Fogiel. 

dsk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie