Małpia ospa. Potwierdzono pierwszy przypadek w Belgii

Świat
Małpia ospa. Potwierdzono pierwszy przypadek w Belgii
CDC/Associated Press/East News
Pierwsze podejrzanie zakażenia wirusem małpiej ospy stwierdzono we Francji

W Belgii potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia wirusem małpiej ospy - poinformowała w czwartek późnym wieczorem stacja VRT, powołując się na źródła medyczne. Zakażona osoba zgłosiła się do instytutu chorób tropikalnych w Antwerpii.

Według stacji VRT zakażona osoba "nie jest bardzo chora".

 

ZOBACZ: Małpia ospa w Europie. Zakaźna choroba w kolejnych krajach, m.in w Szwecji, Włoszech, Hiszpanii

 

Pierwsze przypadki małpiej ospy wykryto wcześniej m.in. w Kanadzie, USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii.

Małpia ospa w Europie

Jak poinformowało w czwartek francuskie ministerstwo zdrowia, pierwsze podejrzanie zakażenia wirusem małpiej ospy stwierdzono we Francji, w regionie Paryż/Ile-de-France.

 

ZOBACZ: Chiny. Pierwszy na świecie przypadek zakażenia człowieka wirusem ptasiej grypy H3N8

 

Małpia ospa (z ang. monkeypox) jest kolejną chorobą odzwierzęcą, która stwarza potencjalne zagrożenie epidemią w Europie. Wirus z rodzaju Orthopoxvirus, należący do rodziny Poxviridae, który wywołuje małpią ospę, jak dotąd nie występował na Starym Kontynencie. Odpowiadał za zakażenia przede wszystkim w krajach Afryki Środkowej i Zachodniej.

 

 

Sytuacja zmieniła się 7 maja, gdy Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA)  poinformowała o pierwszym przypadku zakażenia małpią ospą na Wyspach Brytyjskich. Od tego czasu Europejskie władze sanitarne stale monitorują sytuację. 

Małpia ospa: Jak można się nią zarazić?

Do zakażenia małpią ospą najczęściej dochodzi w efekcie pogryzienia, bezpośredniego kontaktu z chorymi zwierzętami lub spożywania ich mięsa. Wirusa przenoszą nie tylko małpy, ale również wiewiórki i szczury.

 

Jak jednak podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) transmisja wirusa z człowieka na człowieka, czyli tzw. przenoszenie wtórne jest rzadkie i może do niej dojść w wyniku bliskiego kontaktu z wydzielinami dróg oddechowych, zmianami skórnymi zakażonej osoby albo drogą kropelkową.

 

ZOBACZ: USA. Wiceprezydent Kamala Harris zakażona koronawirusem

 

Pierwszy taki przypadek wykryto dopiero w 1970 roku w Demokratycznej Republice Konga. Od tego czasu wirus u ludzi diagnozowany był sporadycznie w kilku innych krajach Afryki Środkowej i Zachodniej, a przypadki ospy małpiej spoza Afryki były powiązane z podróżami międzynarodowymi albo importem zwierząt. 

Małpia ospa: Jakie ma objawy?

Pierwsze objawy małpiej ospy najczęściej pojawiają się w przedziale od pięciu do 13 dni, ale okres inkubacji wirusa może wynosić nawet do 21 dni. Zaniepokoić powinny nas szczególnie takie symptomy jak: 

  • charakterystyczny obrzęk węzłów chłonnych
  • silny ból głowy
  • brak energii
  • ból mięśni 
  • ból pleców 
  • gorączka
  • wysypka na twarzy i kończynach (pojawia się po 1-3 od wystąpienia gorączki) 
  • zmiany w jamie ustnej, na spojówkach w okolicy narządów płciowych

Wysypka, która należy do najczęstszych objawów małpiej ospy, początkowo może przypominać niewinne plamki o płaskiej podstawie, które stopniowo zmieniać się będą się w twarde grudki, krosty i pęcherze, aby w końcu zamienić się w strupki, które wyschną i odpadną.

 

Powikłania po małpiej ospie mogą być poważne. Poza wtórnymi infekcjami pacjenci mogą cierpieć również na odoskrzelowe zapalenie płuc, posocznicę, a nawet zapalenie mózgu czy infekcję rogówki, która może prowadzić do utraty wzroku.


Na temat leczenia małpiej ospy przeczytasz w Interii

aml/PAP/polsatnews.pl/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie