Chiny. Pierwszy na świecie przypadek zakażenia człowieka wirusem ptasiej grypy H3N8

Świat
Chiny. Pierwszy na świecie przypadek zakażenia człowieka wirusem ptasiej grypy H3N8
PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI
Pandemia koronawirusa w Chinach, zdj. ilustracyjne

W Chinach wykryto pierwszy na świecie przypadek zakażenia człowieka wirusem ptasiej grypy typu H3N8 – ogłosiła chińska państwowa komisja zdrowia, zapewniając, że ryzyko szerzenia się patogenu wśród ludzi jest niskie.

Infekcję wykryto u czteroletniego chłopca z prowincji Henan w środkowych Chinach. 5 kwietnia wystąpiła u niego gorączka i inne objawy, a 10 kwietnia został przyjęty do szpitala.

 

Żadna z osób z jego otoczenia nie jest zakażona. Chłopiec miał kontakt z kurami hodowanymi w gospodarstwie oraz mieszkającymi w pobliżu dzikimi kaczkami – zaznaczono w opublikowanym we wtorek komunikacie.

 

ZOBACZ: USA. Wiceprezydent Kamala Harris zakażona koronawirusem

 

Wirus H3N8 był wcześniej wykrywany u koni, psów, ptaków i fok, ale nie zgłoszono wcześniej ani jednego zakażenia wśród ludzi – podkreśliła chińska komisja zdrowia.

Ryzyko epidemii niskie 

Według wstępnych ustaleń wariant H3N8 nie jest obecnie w stanie efektywnie zakażać ludzi, a ryzyko wybuchu epidemii na szeroką skalę jest niskie - dodano.

 

Chiny posiadają duży przemysł drobiowy, zamieszkuje je również wiele gatunków dzikich ptaków. W kraju obecnych jest też wiele typów wirusa ptasiej grypy, które sporadycznie infekują ludzi, zazwyczaj pracowników ferm.

 

W ubiegłym roku chińskie władze zgłosiły pierwsze na świecie zakażenie człowieka wirusem typu H10N3. Nie odnotowano jednak infekcji na dużą skalę wirusami ptasiej grypy od lat 2016-2017, gdy wariant H7N9 spowodował śmierć około 300 osób.

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie