Kanada. Minister: Rosyjskie wojska zaminowały ukraińskie pola, by uniemożliwić uprawy

Świat
Kanada. Minister: Rosyjskie wojska zaminowały ukraińskie pola, by uniemożliwić uprawy
Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay
Rosyjskie wojska zaminowały pola uprawne

Rosyjskie wojska zaminowały ukraińskie pola, by uniemożliwić pracę rolnikom – poinformował w czwartek kanadyjski minister rozwoju międzynarodowego Harjit Sajjan po spotkaniu ministrów rozwoju krajów G7 z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

Sajjan po berlińskim spotkaniu przytoczył informacje przekazane przez Szmyhala i powiedział, że sytuacja jest "groźna", oraz że należy uczynić wszystko, by umożliwić dostęp do ukraińskich zapasów ziarna – cytowała wypowiedź Sajjana agencja The Canadian Press.

Dostawy ukraińskiego zboża - Kanada oferuje pomoc

Dodał, że będzie rozmawiać z minister obrony Kanady Anitą Anand w sprawie wysłania na Ukrainę kanadyjskich ekspertów do pomocy w rozminowaniu pól oraz o możliwej pomocy ze strony innych krajów NATO.

 

ZOBACZ: Ukraina. Zełenski: ta wojna, to wojna o niepodległość narodu, której nie stoczyliśmy wcześniej

 

Podczas niedawnej wizyty na Ukrainie premier Kanady Justin Trudeau powiedział, że Kanada przekaże 2 mln CAD do HALO Trust, organizacji non-profit zajmującej się rozminowywaniem terenów po konfliktach zbrojnych.

 

W poniedziałek minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly powiedziała, że Kanada chce pomóc w dostawach ukraińskiego zboża do Afryki i na Bliski Wschód i może wysłać swoje statki do portów Rumunii i sąsiednich krajów.

Władze Ukrainy: rozminowywanie kraju może zająć 5-10 lat

Wnioskując z doświadczeń międzynarodowych, należy przyjąć, że rozminowywanie Ukrainy może zająć od pięciu do 10 lat - poinformował w środę 11 maja na briefingu prasowym Ołeh Bondar, szef ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).

 

ZOBACZ: Ukraina. Dowódca sił zbrojnych: Rosja stosuje 10-14 pocisków balistycznych i manewrujących na dobę

 

Bondar przekazał, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa cywilów DSNS kontynuuje edukowanie ludności w przypadku wykrycia przedmiotów wybuchowych. Po wyzwoleniu miast i wsi przez ukraińskie siły zbrojne tereny zamieszkane są sprawdzane pod kątem materiałów wybuchowych. Rozpoczęto także proces rozminowywania gruntów rolnych - poinformował Bondar.

 

nat / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie