Ukraina. Dowódca sił zbrojnych: Rosja stosuje 10-14 pocisków balistycznych i manewrujących na dobę

Świat
Ukraina. Dowódca sił zbrojnych: Rosja stosuje 10-14 pocisków balistycznych i manewrujących na dobę
PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT HANDOUT
Rosyjski żołnierz podczas inwazji na Ukrainę

Armia rosyjska utrzymuje wysoką intensywność ostrzałów, średnio 10-14 pocisków balistycznych i manewrujących w ciągu doby; jest to zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, ale i krajów NATO - oświadczył w czwartek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.

- Agresor nadal prowadzi uderzenia rakietowe z broni precyzyjnej w głąb naszego terytorium. Zniszczyliśmy flagowy krążownik Moskwa, raziliśmy jeszcze trzy potężne okręty stanowiące trzon rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Rosjanie utrzymują jednak wysoką intensywność ostrzałów rakietowych, średnio 10-14 pocisków balistycznych i manewrujących na dobę. Jest to zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, ale i dla krajów członkowskich NATO. Każda taka rakieta niesie 400-600 kg trotylu, dlatego ważne jest wzmacnianie obrony przeciwrakietowej - powiedział Załużny.

Działania obronne i kontrofensywne

Generał wypowiadał się na posiedzeniu Komitetu Wojskowego NATO na szczeblu szefów sztabów z udziałem przedstawiciela Ukrainy. Jego wystąpienie opublikował na Facebooku ukraiński Sztab Generalny.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Zastępca dowódcy pułku Azow Pałamar: jesteśmy w Azowstalu, zobaczymy się

 

Generał zauważył także, że Ukraina nie prowadzi wyłącznie działań obronnych.

- Przeprowadziliśmy wiele udanych działań kontrofensywnych. Udało się odblokować Charków i Mikołajów, trwają walki na kierunku chersońskim - powiedział.

 

Podkreślił, że "nie może nie wspomnieć o obrońcach Mariupola, którzy swoimi bohaterskimi działaniami zatrzymali wielotysięczne ugrupowanie przeciwnika i dali możliwość utrzymania linii obrony na innych kierunkach".

Ukraina wie czym jest wojna - od dawna

Załużny powiedział, że od 2014 roku Ukraina doświadczyła, czym jest wojna.

- Zdawaliśmy sobie sprawę, że wcześniej czy później rozpocznie się agresja na pełną skalę i przygotowywaliśmy się do niej - powiedział. Według jego słów Ukraińcy wiedzieli też, że w wojnie "decydujący będzie pierwszy miesiąc".

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Doradca prezydenta Zełenskiego: musimy Rosjanom zacisnąć pętlę

 

- Udało się nam odebrać przeciwnikowi strategiczną inicjatywę, sprawić, że poniósł krytyczne straty i zmusić go do rezygnacji z głównego celu - zajęcia Kijowa - powiedział Załużny.

Zełenski: Donbas został całkowicie zniszczony

Siły rosyjskie "całkowicie zniszczyły" Donbas, region na wschodzie Ukrainy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo, wyemitowanym w czwartek późnym wieczorem. Oskarżył Rosjan o prowadzenie bezsensownych bombardowań.

 

- W Donbasie okupanci próbują wywierać jeszcze większą presję. Tam jest piekło – i to nie jest przesada – podkreślił Zełenski. 

nat / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie