Ukraina. Zełenski: ta wojna, to wojna o niepodległość narodu, której nie stoczyliśmy wcześniej

Świat
Ukraina.  Zełenski: ta wojna, to wojna o niepodległość narodu, której nie stoczyliśmy wcześniej
PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Tocząca się wojna z Rosją, to wojna o niepodległość Ukrainy, która nie została stoczona 30 czy 100 lat temu - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czwartek podczas rozmowy z ukraińskimi studentami. Dodał, że Ukraina na pewno wygra wojnę, ale będzie ona kosztowała dziesiątki tysięcy ofiar.

- Ta wojna to zdecydowanie wojna o niepodległość. Można powiedzieć, że to przełożona wojna. Przełożona o 30 lat, biorąc pod uwagę jak uzyskaliśmy niepodległość w 1991 roku. Albo - o 100 lat biorąc pod uwagę nasza dalsza historią - mówił Zełenski podczas przeprowadzonej online rozmowy.

Ceną wojny są dziesiątki tysięcy ofiar

Nie mam wątpliwości, że wygramy i że nasza historia potoczy się tak, jak historia innych narodów, które walczyły o niepodległość i wygrały, przestały być żebrakami i zyskały podmiotowość - kontynuował ukraiński prezydent.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Zastępca dowódcy pułku Azow Pałamar: jesteśmy w Azowstalu, zobaczymy się

 

Podkreślił, że należy jednak pamiętać o tym, że ceną za wojnę mogą być dziesiątki tysięcy zabitych przez wroga Ukraińców.

 

Zełenski napisał na swoim Facebooku, że rozmawiał ze studentami również m.in. o współistnieniu Ukrainy i Rosji po wojnie, zachodzących w kraju zmianach czy o systemie edukacji.

 

 

- Jestem pewien, że z tak mądrą i ambitną młodzieżą czeka nasz szczęśliwa i wolna przyszłość - podsumował trwające blisko dwie i pół godziny spotkanie.

 

 

nat / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie