USA. Szef tureckiego MSZ: pozostajemy przy wecie w sprawie rozszerzenia NATO o Finlandię i Szwecję

Świat
USA. Szef tureckiego MSZ: pozostajemy przy wecie w sprawie rozszerzenia NATO o Finlandię i Szwecję
Polsat News
Finlandia i Szwecja złożyły wniosek o akcesję do NATO

Mimo negocjacji z USA Turcja obstaje przy swoim stanowisku, by na razie zablokować proces przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO - powiedział przedstawicielom tureckich mediów w środę wieczorem w Nowym Jorku minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem.

Zasadniczo jednak Cavusoglu ocenił rozmowy ze swoim amerykańskim kolegą jako "niezwykle pozytywne". Według tureckiego dyplomaty amerykański sekretarz stanu uznał obawy Turcji za uzasadnione.

 

ZOBACZ: Niemcy. Ambasador Ukrainy: Wejście Ukrainy do NATO zmniejszyłoby ryzyko wojny nuklearnej

 

Turcja do tej pory uzasadniała swoje stanowisko rzekomym wsparciem Finlandii i Szwecji dla Kurdyjskiej Partii Robotniczej PKK i kurdyjskiej milicji YPG w Syrii. Turcja postrzega YPG jako syryjski odłam PKK, która w Turcji, Europie i USA uważana jest za organizację terrorystyczną. Turcja prowadzi działania przeciwko YPG w północnej Syrii, która w USA i Europie nie jest uznawana za organizację terrorystyczną.

 

PKK od 1984 roku prowadzi powstanie przeciwko państwu tureckiemu, w którym zginęły dziesiątki tysięcy ludzi.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. 85. dzień rosyjskiej inwazji [RELACJA NA ŻYWO]

 

W Nowym Jorku Cavusoglu po raz kolejny oskarżył Finlandię i Szwecję o wspieranie organizacji terrorystycznych, a ponadto zarzucił Szwecji dostarczanie broni dla YPG.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie