Wojna w Ukrainie. 85. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]

Świat
Wojna w Ukrainie. 85. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]
Twitter/Anton Gerashchenko
Sandra Andersen Aira walczy o Ukrainę

85. dzień rosyjskiej inwazji. "Rosyjscy okupanci wywożą ciężarówkami ciała cywilów, którzy zginęli w połowie marca w wyniku bombardowania Teatru Dramatycznego w Mariupolu; trwa operacja ukrywania zbrodni przez najeźdźców" - poinformował doradca mera miasta Petro Andriuszczenko. Ciała zamordowanych kilkakrotnie wywożono w kierunku Starego Krymu. Rosjanie ochraniają teren.

aml/anw / PAP/ polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie relacji live. Po więcej informacji zapraszamy na polsatnews.pl.

 

"27 proc. obszarów chronionych ucierpiało w wyniku rosyjskich działań wojennych na Ukrainie, a 900 obszarów jest zagrożonych" - przekazał resort klimatu i środowiska. Dodano, że w wyniku agresji 1,4 mln osób na Ukrainie nie ma dostępu do czystej wody.

"Historyczny moment dla Finlandii, Szwecji i dla całego świata" - napisał Biden na Twitterze. 

"Biały Dom cały czas wstrzymuje się przed wysłaniem na Ukrainę wyrzutni rakiet dalekiego zasięgu" - informuje w Politico. Waszyngton obawia się, że większa siła rażenia i większy od tradycyjnej artylerii zasięg tej broni mogłyby doprowadzić do eskalacji konfliktu z Rosją.

"Wojska rosyjskie koncnetrują swoje siły na obszarze donieckiego obowdu" - powiadomił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Оперативна інформація станом на 18.00 19.05.2022 щодо російського вторгнення Відео (речник Генерального Штабу Збройних...

Opublikowany przez Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine Czwartek, 19 maja 2022

"Jeszcze 127 mieszkańców Mariupola, a w tym 12 dzieci wywieziono wczoraj do obozu przejściowego" - powiadomił mer miasta Petro Andruszczenko.

"Mówiłem o potrzebie kierowania środków bezpośrednio do NGO czy samorządów - nie tylko w kontekście pomocy dla uchodźców, ale też np. walki z kryzysem klimatycznym. FunduszeUE powinny trafiać tam, gdzie rozwiązujemy konkretne problemy, a nie być elementem politycznych rozgrywek." - napisał Rafał Trzaskowski na Twitterze. 

Prezydent Francji Emmanuel Macron gości w Paryżu prezydent Mołdawii Maię Sandu. "Mam nadzieję, że Unia Europejska "szybko zaopiniuje" wniosek Mołdawii o członkostwo w UE, co pozwoli na to, by w najbliższych tygodniach rząd w Kiszyniowie otrzymał "jasną odpowiedź" w tej sprawie " - dodał Macron. 

 

"Istnieje ryzyko, że tocząca się na Ukrainie wojna rozleje się na sąsiednie państwa, w tym Mołdawię, musimy chronić integralność terytorialną Mołdawii"- oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron.

Siewierodonieck: 12 osób nie żyje, ponad 40 jest rannych 

"Zwiększamy nasze wydatki na obronność do 2 proc. PKB najszybciej jak to możliwe" - dodała premier Szwecji. 

Premier Szwecji Magdalena Andersson podczas konferencji w Białym Domu poinformowała, że prowadzi rozmowy ze wszystkimi członkami NATO, w tym z Turcją. 

"Federacja Rosyjska domaga się zdjęcia sankcji w zamian za odblokowanie ukraińskich portów, szantażując świat kryzysem żywnościowym. Jest to zachowanie typowe dla terrorysty, podobne do wzięcia zakładników i zażądania helikoptera oraz pieniędzy. Ale nie ma głupich, świat wie, z kim ma do czynienia. Zaczęli mówić o zdjęciu sankcji – trzeba zacisnąć pętlę" - napisał na Twitterze doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

"Rosjanie zaczęli mówić o zdjęciu nałożonych na nich zachodnich sankcji, więc musimy zacisnąć im pętlę" - stwierdził  doradca w kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.


"Nie ma wątpliwości, że NATO jest silniejsze niż kiedykolwiek; przyjęcie nowych członków nie stanowi zagrożenia dla kogokolwiek" - powiedział Biden. 

"Szwecja i Finlandia spełniają wszystkie kryteria NATO; mają silne moralne poczucie tego, co jest właściwe" - powiedział prezydent USA. 

fot. PAP/EPA/Oliver Contreras / POOL

Szef NATO zapewnił, że Sojusz jest "w stałym kontakcie z Ankarą". "Naszym celem jest rozwiązanie problemu sprzeciwu Turcji wobec nowych członków tak szybko, jak to możliwe" - zaznaczył Stoltenberg.

Opowiadamy się za szybką decyzją w sprawie przyjęcia jednocześnie Szwecji i Finlandii - oznajmił w Kopenhadze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po spotkaniu z premier Danii Mette Frederiksen. "Wnioski Szwecji i Finlandii będą rozpatrywane we wspólnym procesie" - podkreślił Stoltenberg

 

"Szwecja i Finlandia już w tej chwili znajdują się wśród naszych najbliższych partnerów" zapewnił Joe Biden.

"Finlandia i Szwecja rozpoczęły swoją drogę do NATO. To sojusz, bez którego nie możemy wyobrazić sobie wolnego świata"- powiedział prezydent USA Joe Biden podczas konferencji po spotkaniu z premier Szwecji i prezydentem Finlandii.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała w Dnieprze brata Olega Anatolijewicza Cariowa - ukraińskiego polityka, który po 2014 r. został premierem nieuznawanej Federacji Republiki Noworosji - konfederacji republik Donieckiej i Ługańskiej.

Według Antona Heraszczenko - doradcy szefa ukraińskiego MSW - brat Cariowa planował przeprowadzić akcję sabotażową. "Zabezpieczono broń, granaty, rosyjskie symbole i dokumenty. Nie obyło mi się nawet bez zdjęcia z Janukowyczem Wiktorem".

Prezydent USA Joe Biden powitał w Białym Domu premier Szwecji Magdalenę Andersson i prezydenta Finlandii Sauliego Niinisto. Spotkanie odbywa się w związku ze złożeniem wniosków przez Szwecję i Finlandię o przystąpienie do NATO.  Biden wielokrotnie powtarzał, że mocno popiera akcesję tych dwóch nordyckich krajów.

"Rosja ukradła ok. 400 000 ton zbóż z okupowanych terenów w Ukrainie" - powiadomiła Rada Najwyższa Ukrainy. 

Inwazja Rosji na Ukrainę, to pierwsza w historii poważna wojna hybrydowa, ponieważ atak cybernetyczny, wymierzony w ponad 300 celów związanych z ukraińskim rządem, został skoordynowany z atakiem militarnym - ocenił prezes amerykańskiej firmy Microsoft Brad Smith.

 

Z powodu ciężkiego ostrzału 37 osób, w tym 5 dzieci zostało ewakuowanych z Siewierodoniecka.

Generał Ołeksij Hromow, zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy pytany o bezpieczeństwo wywiezionych już żołnierzy Hromow odparł: „Wiemy, że nasz wróg jest bardzo tchórzliwy, ale wierzymy, że słowo, które nam dano zostanie dotrzymane". Według strony ukraińskiej, wszyscy mają zostać wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych.

"Wierzymy, że Rosjanie dotrzymają danego słowa w sprawie losu obrońców Azowstalu" – powiedział  generał Ołeksij Hromow, zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak przekazał Hromow, „zmniejszyła się intensywność działań wojennych w Mariupolu” i „obecnie ewakuujemy naszych bohaterów z Mariupola”.

Biden spotkał się z przywódcami Finlandii i Szwecji. 

Była członkini norweskiego parlamentu Sandra Andersen Aira walczy o Ukrainę. O jej udziale w wojnie poinformował Anton Heraszczenko doradca ukraińskiego ministra spraw zagranicznych.

Prezydent  Ukrainy rozmawiał z B. Johnsonem. Podczas rozmowy
poruszony tematy wsparcia obronnego, sposobu eksportu produktów rolnych z Ukrainy oraz importu paliwa do Ukrainy.

"Rezerwy gazu w naszym kraju stale rosną, magazyny są zapełnione już w 90 proc." - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Ok. 100 mln zł na pomoc Ukrainie zebrał Caritas Polska. 51 mln zł przekazano diecezjalnym oddziałom, a 2 mln Konsulcie Zakonów Męskich i Żeńskich w Polsce. 635 tys. zł do rozdysponowania na miejscu trafiło do Caritasu Spes i Caritasu Ukraina. Wsparcie w postaci darów rzeczowych przekroczyło 140 mln zł.

Denys Szmyhal premier Ukrainy przekazał, że rozmawiał z ministrami finansów z grupy G7 o praktycznych działaniach w celu odbudowy Ukrainy ze zniszczeń wojennych.

Do Wielkiej Brytanii przyjechało już prawie 54 tys. uchodźców z Ukrainy, czyli połowa tych, którzy otrzymali wizę - wynika z opublikowanych statystyk MSW.

26 i 27 maja szef polskiego MSZ będzie przebywał w Stambule. "Minister weźmie udział w spotkaniu tzw. trilogu polsko-turecko-rumuńskiego. Jest to format bardzo ważny w kontekście bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO, gdzie Rumunia i Polska to ważni partnerzy, podobnie jak Turcja jest niezwykle istotnym elementem NATO. Rozmowy te będą szczególnie istotne w kontekście ratyfikacji wniosków fińskiego i szwedzkiego o wstąpienie do Sojuszu. Polska liczy na rozszerzenie NATO" - Jasina.

"W przyszłym tygodniu szef polskiego MSZ Zbigniew Rau udaje się z dwiema wizytami zagranicznymi; we wtorek odwiedzi Berlin, gdzie spotka się ze swoją niemiecką odpowiedniczką Annaleną Baerbock; w czwartek uda się do Turcji na spotkanie trilogu Polska-Rumunia-Turcja"- przekazał rzecznik MSZ.

Rosja wyrzuciła pięciu portugalskich dyplomatów.

Autobusy dotarły nad Morze Czarne. 

Według szefa resortu trwająca wojna zniszczyła już ekosystemy, pozbawiła dzikie zwierzęta ich naturalnych siedlisk i zanieczyściła ukraińskie gleby. "To pierwszy konflikt zbrojny na świecie od dwudziestu lat, który spowodował zniszczenie środowiska na tak wielką skalę" - powiedział Rusłan Striłec.

 

"Rząd Ukrainy będzie domagał się przed międzynarodowymi sądami odszkodowań od władz Rosji za zniszczenia wyrządzone środowisku naturalnemu w trakcie rosyjskiej inwazji" - poinformował ukraiński minister środowiska Rusłan Striłec.

 

Brytyjski premier Boris Johnson rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o dalszej pomocy wojskowej dla tego kraju oraz zagrożeniu dla bezpieczeństwa żywnościowego wskutek rosyjskiej blokady ukraińskich portów. 

"Premier wyraził głębokie zaniepokojenie narastającymi globalnymi skutkami nielegalnej inwazji Rosji oraz tchórzliwej i lekkomyślnej blokady ukraińskich portów nad Morzem Czarnym przez prezydenta Putina, w tym wzrostem cen żywności w krajach rozwijających się. Przeanalizowano możliwości otwarcia krytycznych morskich i lądowych szlaków dostaw ukraińskich zapasów zboża i zobowiązano się do skierowania zespołów do pilnej pracy nad kolejnymi krokami" - napisano w komunikacie biura brytyjskiego premiera.

W Stanach Zjednoczonych ukazał się komiks opisujący życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Komiks zatytułowany „Political Power: Volodymyr Zelensky” ukazał się nakładem wydawnictwa TidalWave Comics w serii poświęconej politykom.

Książka ma 22 strony. Tekst napisał Michael Frizell, a za rysunki odpowiada Pablo Martinena.

Prokuratura domaga się kary dożywotniego pozbawienia wolności dla Wadima Szyszymarina. Mężczyzna przyznał się do zabicia cywila w Ukrainie. 

 Straty Rosjan: 

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zwrócił się do ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa o umożliwienie dostarczenia pomocy humanitarnej do oblężonych przez wojska rosyjskie miast i miejscowości na Ukrainie. "Wniosłem o bezpieczny dostęp do Mariupola, Chersonia, południowej części obwodu zaporoskiego i innych oblężonych terytoriów, aby przekazać środki ochrony zdrowia. Cywile muszą być chronieni" - zaapelował szef WHO.

"Rosyjscy okupanci wywożą ciężarówkami ciała cywilów, którzy zginęli w połowie marca w wyniku bombardowania Teatru Dramatycznego w Mariupolu; trwa operacja ukrywania zbrodni przez najeźdźców" - poinformował doradca mera miasta Petro Andriuszczenko. "Nasze źródła powiadomiły, że w środę i czwartek ciała zamordowanych kilkakrotnie wywożono w kierunku Starego Krymu. Rosjanie ochraniają teren i nie dopuszczają tam lokalnych mieszkańców" - napisał. 

"W ramach europejskich sankcji nałożonych na Rosję włoska Gwardia Finansowa zamroziła aktywa w wysokości 146 mln euro, należące do Superjet International - spółki joint venture utworzonej przez rosyjską firmę, producenta samolotów Suchoj, i włoski koncern Leonardo"- przekazały włoskie media. Zamrożony majątek to 90 procent aktywów joint venture i pięć samolotów. 

"Wszyscy widzimy sytuację na Ukrainie i zdajemy sobie sprawę z potencjalnego zagrożenia; ćwiczenie Defender–Europe 22 ma pokazać współdziałanie i sprawność sił Sojuszu Północnoatlantyckiego w kolektywnej obronie" - powiedział prezydent Andrzej Duda. 

Prezydent ocenił, że Defender–Europe 22 to ważny element ćwiczenia współdziałania sojuszniczego w obronie terytorium NATO. "Mam nadzieję, że wszystkim moim rodakom pokazuje to, że jest sojusznicza dbałość o nasze bezpieczeństwo, o bezpieczeństwo państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym Polski" - dodał.

 

"Nie wykluczam żadnych rozwiązań w nadchodzących negocjacjach dotyczących członkostwa Finlandii w NATO" – oświadczyła premier Sanna Marin, odnosząc się do budzącej kontrowersje kwestii ewentualnego rozmieszczenia broni nuklearnej czy stałych baz NATO na terytorium kraju.

"Koleje ukraińskie trzeci miesiąc przechowują w wagonach chłodniach setki ciał rosyjskich żołnierzy" - poinformowała agencja Ukrinform. "Zgodnie z normami prawa humanitarnego już trzeci miesiąc przechowujemy setki ciał żołnierzy rosyjskich, by przekazać je matkom i żonom. Zwracamy się do Rosjan: wiemy, że to czytacie. Wasz ładunek 200 czeka" - informują koleje ukraińskie. 

W rezolucji przyjętej przez aklamację posłowie do Parlamentu Europejskiego potępili wsparcie, jakiego białoruski reżim udzielił Rosji w przeprowadzeniu agresji na Ukrainę, i wezwali do nakładania na Mińsk sankcji odpowiednich do roli, jaką odegrał. Eurodeputowani uznali, że białoruski reżim jest współodpowiedzialny za agresję i w związku z tym ponosi wszelkie konsekwencje prawne wynikające z prawa międzynarodowego. 

 

Spekulanci próbowali nielegalnie sprzedać ponad 1000 kamizelek kuloodpornych na łączną kwotę ponad 12 mln hrywien, czyli około 1,8 mln zł. Zamieszani w sprawę urzędnicy, zamiast przekazywać kamizelki ukraińskim wojskowym, starali się je sprzedać za pośrednictwem prywatnych podmiotów komercyjnych oraz sieci supermarketów.

 

"Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zlikwidowała szajkę, która na dużą skalę kradła i sprzedawała kamizelki kuloodporne przeznaczone dla ukraińskich żołnierzy" - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na wpis SBU na Telegramie.

Rząd Estonii oficjalnie poparł wnioski Szwecji i Finlandii o przystąpienie do NATO - poinformowała estońska premier Kaja Kallas.

"To już oficjalne: estoński rząd zadziałał szybko i zdecydował dzisiaj o poparciu wniosków Szwecji i Finlandii w sprawie przystąpienia do NATO. To ważny formalny krok z naszej strony ku otwarciu drzwi do NATO. Witamy, drodzy sąsiedzi" - napisała Kallas. 

"Nasze źródła podają, że wczoraj i dziś ciała ofiar były kilkakrotnie wywożone ciężarówkami w kierunku Starego Krymu" - napisał w oświadczeniu mer Mariupola Petra Andriuszczenki.

"Wprowadzenie szóstego pakietu sankcji UE na Rosje ma osłabić machinę wojenną Putina; musimy utrzymać jedność w UE, dlatego może się okazać, że pakiet ten zostanie okrojony" - powiedział premier Mateusz Morawiecki.Szef rządu zaznaczył, że bez kolejnych pakietów sankcji nie uda się "osłabić machiny wojennej Putina". "Jak Putin poczuje się silny, to niestety wojna będzie trwała dłużej, to dla mnie nie ulega wątpliwości" - dodał. 

fot. PAP/Przemysław Piątkowski

Rosyjscy okupanci otworzyli świetlicę dziecięcą w zrujnowanym przedszkolu w Mariupolu; wcześniej zmuszono rodziców do uprzątnięcia gruzów, a także zdobycia materiałów budowlanych i wyremontowania placówki we własnym zakresie - poinformował doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

Wizyta Andrzeja Dudy

Parlament Europejski poparł propozycję Komisji Europejskiej, zawieszającą cła na cały ukraiński eksport do UE na rok, aby wesprzeć gospodarkę kraju zaatakowanego przez Rosję.

"W obliczu rosyjskiej agresji Ukraina walczy nie tylko o własną wolność i bezpieczeństwo, ale o wolność i bezpieczeństwo całej Europy. Dlatego musimy wspierać Ukrainę na wszystkich szczeblach, w każdy dostępny nam sposób: nie tylko bronią i sankcjami, ale także naszą siłą handlową. Udzielanie Ukrainie wsparcia, którego potrzebuje do obrony, nie kończy się na polu bitwy; obejmuje też zapewnienie, że ukraińska gospodarka pozostanie prężna i konkurencyjna" - mówiła podczas debaty posłanka sprawozdawczyni Sandra Kalniete.

"NATO jest sojuszem obronnym i dlatego nie możemy zgodzić się na istnienie w jego ramach organizacji terrorystycznych" - powiedział turecki prezydent. "Szczególnie Szwecja jest prawdziwym 'pensjonatem dla terrorystów'" - Recep Tayyip Erdogan. 

 

"Turcja 'powie nie' wstąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO"- powiedział turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan, ponownie oskarżając te dwa kraje o wspieranie organizacji terrorystycznych. Turecki przywódca oskarżył Szwecję i Finlandię o udzielanie schronienia milicji syryjskich Kurdów YPG oraz organizacji islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, którego Ankara oskarża o przeprowadzenie w 2016 roku nieudanego zamachu stanu na Erdogana. Władze tureckie uważają oba te ugrupowania za organizacje terrorystyczne.


Straty Rosjan:

W przyjętej rezolucji Parlament Europejski zaapelował o nałożenie sankcji na byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera za jego działalność na rzecz Rosji. Zgodnie z rezolucją, na liście sankcji UE powinni znaleźć się "europejscy członkowie zarządów największych rosyjskich firm i politycy, którzy nadal otrzymują rosyjskie fundusze".

Niemieckie media wyliczyły, że 78-letni Schroeder zarabia na pracy dla rosyjskich państwowych firm energetycznych sumy, przewyższające 400 tys. euro.

“Po raz kolejny apeluję do wszystkich, którzy mają taką możliwość, by opuścili obwód doniecki. Obecnie w regionie nie ma absolutnie żadnego bezpiecznego miejsca” - napisał Pawło Kyryłenko. Zaznaczył, że choć Rosjanie nie zaprzestają ostrzeliwania cywilów, to sprawna ewakuacja pozwala Ukraińcom na uratowanie setek ludzkich istnień.

"Budynek mieszkalny i biurowiec zostały zniszczone w czwartek w rosyjskich atakach w kontrolowanym przez Ukrainę mieście Bachmut, pod Donieckiem na wschodzie Ukrainy; z gruzów uratowano sześć osób" - przekazał szef administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

 

Przez upór państw takich jak Francja i Niemcy, straciliśmy okazję do pozbawienia Rosji przynajmniej części wpływów z handlu gazem - powiedział w czwartek eurodeputowany PiS Zdzisław Krasnodębski, komentując porozumienie PE i krajów UE ws. nowych przepisów dotyczących magazynowania gazu w Unii.

Polska przeznaczyła do tej pory na wsparcie militarne Ukrainy 7 mld zł. Nie ma drugiego kraju w UE, który wsparł Ukrainę militarnie tak jak Polska - powiedział we Wrocławiu szef KPRM Michał Dworczyk.

 

"Trzech rosyjskich oficerów poniosło śmierć, a co najmniej 14 zostało rannych po ataku ukraińskiej artylerii na stanowisko dowodzenia 810. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej Floty Czarnomorskiej w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy" - powiadomił dziennikarz ukraińskiej agencji UNIAN Roman Cymbaliuk.

Sztokholm musi zerwać stosunki z milicją syryjskich Kurdów, czyli Ludowymi Jednostkami Samoobrony (YPG), by Ankara poparła akcesję Szwecji i Finlandii do NATO - powiedział ambasador Turcji w Szwecji Emre Yunt w wywiadzie dla dziennika "Financial Times".

"Trzy tygodnie temu Rosja zakręciła kurek Bułgarii i Polsce. Wszyscy odczuwamy tego skutki. Rosja nie jest wiarygodnym partnerem handlowym. Wczoraj Komisja przedstawiła plan REPowerEU, który proponuje, jak wycofać się z używania rosyjskich paliw kopalnych w naszym systemie i przejść na czystą energię" - mówiła w Parlamencie Europejskim unijna komisarz ds. energii Kadri Simson w trakcie debaty poświęconej bezpieczeństwu i solidarności energetycznej w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę i w kontekście odcięcia przez Gazprom dostaw surowca do Polski i Bułgarii.

 

Poczta ukraińska 23 maja rozpocznie sprzedaż nowego znaczka: "Rosyjski okręt wojenny... załatwione".

Część procesu stanowi przekazywanie przez ukraińskich żołnierzy swoich danych osobowych oraz nazwiska najbliższego członka rodziny. Te informacje pozwalają Czerwonemu Krzyżowi na odnalezienie żołnierzy wziętych do niewoli i zapewnienie im pomocy w utrzymaniu kontaktu z rodzinami. W oświadczeniu zapewniono, że te działania są prowadzone przez Czerwony Krzyż na wniosek stron konfliktu.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża rozpoczął rejestrację jeńców wojennych, których ewakuowano z oblężonych przez Rosjan zakładów Azowstal w Mariupolu na południu Ukrainy - poinformowano w oświadczeniu. Operacja monitorowania żołnierzy opuszczających zakłady metalurgiczne, w tym rannych, rozpoczęła się we wtorek i nadal trwa.

 

Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji ogłosiło, że uznało za persona non grata pięciu członków personelu ambasady Portugalii w Moskwie. To odpowiedź na kwietniowe wydalenie przez Portugalię 10 pracowników rosyjskiej ambasady w Lizbonie. Portugalskie MSZ zaprotestowało przeciw decyzji władz rosyjskich.

Przemawiając w Bundestagu, Olaf Scholz poparł dostawę broni ciężkiej do Ukrainy. Jak podkreślił, wsparcie militarne nie oznacza eskalacji konfliktu, a jest wkładem w szybkie zakończenie agresji. "Wszyscy mamy wspólny cel - nie pozwolić na to, by Rosja wygrała wojnę" - powiedział. 

 

Uzgodniono wzmocnienie współpracy wojskowej Polski i Japonii. 

Aktualna sytuacja na froncie.

W piątek w Warszawie przebywać będzie szef portugalskiego rządu Antonio Costa. Rano spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim. Wśród tematów rozmów mają się znaleźć m.in. pomoc dla Ukrainy, polityka energetyczna i bezpieczeństwo.

Na wschodzie Ukrainy otwarto nowe cmentarze dla zmobilizowanych przez Rosjan mieszkańców okupowanych części obwodów donieckiego i ługańskiego - poinformowała agencja UNIAN. 

"W obliczu ataku Rosji na Ukrainę Polska i Słowacja muszą rozpocząć nowy etap zacieśniania współpracy gospodarczej, która powinna objąć zapewnienie bezpieczeństwa dostaw surowców energetycznych" - zaznaczył minister Waldemar Buda podczas Forum Biznesu Polska-Słowacja.
Dla niektórych holenderskich polityków Ukraina pozostaje krajem drugiej kategorii, powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w wywiadzie dla dziennika “NRC”. Szef ukraińskiego MSZ powiedział, że opuszcza Niderlandy z “mieszanymi uczuciami”.

"Rosjanie zaatakowali miasto Bachmut. Pod gruzami znaleziono sześć osób" - podaje Suspilne.

Dwaj kolejni rosyjscy żołnierze przyznali się w czwartek przed ukraińskim sądem do złamania prawa wojennego w czasie inwazji na Ukrainę; są oskarżeni o ostrzał dzielnic mieszkalnych Charkowa z wyrzutni rakietowych Grad – podała stacja Sky News.

Były prezydent USA George W. Bush pomylił się podczas wystąpienia i nazwał wojnę na Ukrainie "nieusprawiedliwioną" i "brutalną inwazją na Irak", po czym poprawił się i powiedział, że miał na myśli Ukrainę - relacjonuje telewizja Sky News.

28 kwietnia Bundestag zdecydował o dostarczeniu Ukrainie broni ciężkiej, jednak od tej "historycznej decyzji Ukraina nie otrzymała od Niemiec żadnej broni ciężkiej" - powiedział ambasador Ukrainy w RFN Andrij Melnyk gazetom grupy medialnej Funke. Jego zdaniem rząd kanclerza Olafa Scholza "nie ma woli", by pomóc Ukrainie w tej kwestii.

Zakręcając gaz Polsce i Bułgarii, Rosja pokazała, że nie jest wiarygodnym partnerem handlowym - oświadczyła w Parlamencie Europejskim unijna komisarz ds. energii Kadri Simson.

Szwajcaria wznowi działalność swojej ambasady w Kijowie, która od 4 kwietnia jest zamknięta w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę – podała stacja Sky News, cytując komunikat szwajcarskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

"Rosjanie znowu zaatakowali miasto Bachmut. Mieszkańcy zostali wydobyci spod gruzów" - informuje "Ukraińska Prawda"

"W Kijowie rozpoczął się pierwszy proces w sprawie żołnierza rosyjskiego, który zabił cywila"- podaje Ukrinform. 

Scholz: Rosja nie może wygrać tej wojny

- Wszyscy mamy jeden wspólny cel: Rosja nie może wygrać tej wojny. Ukraina musi przetrwać - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w oświadczeniu rządowym w Bundestagu. Z zadowoleniem przyjął plany Finlandii i Szwecji dotyczące przystąpienia do NATO.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Włoch przybyło ponad 116 tys. ukraińskich uchodźców; włoskie władze w Rzymie udostępniają tym osobom budynki mieszkalne odebrane zorganizowanym grupom przestępczym - poinformował francuski nadawca France24.

"Stany Zjednoczone odmawiają Ukrainie dostarczenia wielu systemów rakiet startowych. Według źródeł Politico, Biały Dom obawia się, że taka broń zostanie użyta do uderzenia w terytorium Rosji, co tylko przedłużyłoby konflikt" - podaje NEXTA.

Ministerstwo Obrony i rosyjskie media propagandowe szykują prowokacje w obwodzie donieckim, chcą oskarżyć stronę ukraińską o zbrodnie na cywilach, podobnie jak to miało miejsce w Buczy - poinformował w czwartek portal Ukrinform.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o szykowanych przez stronę ukraińską prowokacjach według „scenariusza buczańskiego” (czyli popełnieniu zbrodni wojennych na ludności cywilnej i zrzucaniu za to odpowiedzialności na przeciwnika), żeby zdyskredytować Ukrainę na arenie międzynarodowej. Prowokacje te władze Ukrainy mają według rosyjskiej propagandy „szykować przy poparciu swych zachodnich kuratorów”.

Rosja musi w tej wojnie ponieść klęskę, nie może być bezkarności dla sprawców zbrodni i politycznych decydentów - apelowała w Parlamencie Europejskim europosłanka PiS Anna Fotyga w trakcie debaty poświęconej walce z bezkarnością osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie.

Nie zaakceptujemy żadnego zawieszenia broni, dopóki wszyscy rosyjscy żołnierze się nie wycofają - poinformował Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Na zdjęciu ZOO w Mariupolu

Fot.: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Rosyjscy okupanci próbują zorganizować w Mariupolu tournee prasowe dla zagranicznych dziennikarzy; przestrzegam przed udziałem w tego rodzaju propagandowych inscenizacjach, służących powielaniu kłamstw na temat Ukrainy - napisał na Telegramie ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko.

Polska jest głównym partnerem w przewozie zboża z Ukrainy do Rumunii i stamtąd w świat; wąskim gardłem jest polsko-ukraińska granica - powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk. Z Ukrainy do Polski dziennie może wjechać ok. 150 wagonów dziennie; potrzeby są 5-6 razy większe - wskazał

Jeśli doszłoby do ataku na Szwecję czy Finlandię w okresie ich przystępowania do NATO, Polska przyjdzie im z pomocą - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że Rosję można odstraszyć jedynie dzięki zdolnościom wojskowym i sankcjom.

Nie wystarczy wygrać wojny, musimy nie przegrać i nie stracić pokoju; musimy postanowić wspólnie, że Rosja nigdy już nie będzie zagrażać pokojowi w Europie. Nie ma Zachodu bez wolnej i zwycięskiej Ukrainy - powiedział premier Mateusz Morawiecki

"Popularny koci bloger Stepan, który z powodu wojny został zmuszony do wyjazdu z Charkowa do Francji, otrzymał nagrodę World Influencers and Bloggers Awards 2022" - poinformowała agencja Ukrinform.

Bloger Stepan "zebrał" ponad 10 tysięcy dolarów na wsparcie m.in. ZOO w Mikołajowie w Ukrainie.

Rosja przygotowuje prowokacje w obwodzie donieckim - podaje agencja Ukrinform.

Cztery osoby zginęły, a trzy zostały ranne w środę w wyniku rosyjskich ostrzałów Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy; zniszczono co najmniej osiem domów mieszkalnych - poinformował na Telegramie szef regionalnych władz Serhij Hajdaj.

Prezydent Andrzej Duda zwołał naradę z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministrów ws. sytuacji na Ukrainie, polskiego wsparcia oraz współpracy sojuszniczej, w tym akcesji Szwecji i Finlandii do NATO - poinformował szef BBN Paweł Soloch.

Rosja skierowała do walki na Ukrainie niedoświadczonych poborowych, którzy stali się mięsem armatnim; rosyjskie wojsko pali szkoły i budynki mieszkalne zakazanymi bombami fosforowymi – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Rosyjskie wojska dokonały korekty swoich celów i sposobu działania na Ukrainie; wobec problemów organizacyjnych i zaciętego ukraińskiego oporu najeźdźcy posyłają do walki mniej liczne formacje i atakują w relatywnie bezpieczniejszych miejscach - poinformował dziennik "Washington Post", powołując się na źródło w Pentagonie.

Rosja odsunęła co najmniej dwóch wysokich rangą dowódców za niepowodzenia na Ukrainie, a rozpowszechniona w jej siłach zbrojnych kultura unikania odpowiedzialności utrudnia dowodzenie i odzyskanie inicjatywy - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Dwóch mężczyzn w wieku 52 i 48 lat trafiło do szpitala w Makarowie w obwodzie kijowskim po tym, gdy weszli na minę lądową, pozostawioną na polu przez Rosjan - podała agencja Interfax-Ukraina.

Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,464 mln osób - podała Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 21,5 tys. osób - dodano.

Premier Kosowa Albin Kurti ogłosił, że kraj zamierza wejść do NATO i Unii Europejskiej - podaje NEXTA.

Rosjanie zabili 231 dzieci w Ukrainie - informuje Ukrinform. 

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przedstawił straty Rosjan. Wśród nich m.in.: 28,5 tys. żołnierzy, 1254 czołgi.

Senat USA będzie dziś głosował nad kolejnym pakietem pomocy wojskowej, gospodarczej i humanitarnej o wartości 40 miliardów dolarów dla Ukrainy

Cztery osoby zginęły w Siewierodoniecku w wyniku ostrzału dzielnic mieszkalnych.

Komitet Pomocy Muzeom Ukrainy, który powstał na początku marca z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego, przekazał wsparcie ponad czterdziestu placówkom. W bazie kontaktów jest sto pięćdziesiąt instytucji z Ukrainy.

Rosjanie przewieźli do aresztu śledczego w Taganrogu w obwodzie rostowskim 89 ukraińskich żołnierzy ewakuowanych z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu - poinformował w nocy ze środy na czwartek niezależny rosyjski portal Meduza, powołując się na lokalny serwis.

"W nocy Rosjanie ostrzelali z użyciem 'gradów' i systemu pocisków rakietowych 'Huragan' obwód dniepropetowski" - informuje agencja Ukrinform.

NEXTA opublikowała zdjęcia Mariupola sprzed 5 lat. Obecnie jest to jedno z najbardziej zniszczonych przez Rosjan ukraińskich miast. Na wspomnianej fotografii widzimy mieszkańców Mariupola.

Rosyjskie dowództwo, próbując uzupełniać braki żołnierzy, chce zaangażować w działania wojenne w obwodzie donieckim studentów szkół wyższych - podał ukraiński sztab generalny w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

"Wobec braku rezerw mobilizacyjnych na czasowo okupowanych terytoriach obwodu donieckiego dowództwo okupacyjne planuje zaangażować studentów szkół wyższych w działania wojenne" - czytamy w podsumowaniu sytuacji operacyjnej.

Stanowcza reakcja Zachodu i niepowodzenia Rosji na Ukrainie pokazały władzom Chin, że inwazja na Tajwan oznaczałaby większe koszty i prawdopodobnie otwartą wojnę z USA; Pekin odłoży swoje plany w czasie – ocenił ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich ds. chińskich dr Michał Bogusz.

"Myślę, że Pekin zmodyfikuje swoje plany ataku o tyle, że odłoży je w czasie, aby zdobyć większą przewagę nad tajwańską armią, ale też zdolność do zablokowania US Navy. Wcześniej mogli sądzić, że Amerykanie się nie wtrącą, ale teraz będą z góry zakładać, że inwazja przekształci się w wojnę z USA et cohortes. To może rodzić pokusę uderzenia wyprzedzającego” – ocenił analityk Ośrodka Studiów Wschodnich.

W Saltiwce niedaleko Charkowa nie ma bieżącej wody ani prądu. Jedzenie trzeba gotować na ogniu przed blokiem.

Nie powiodły się akcje ofensywne Rosjan na czterech kierunkach, w tym w okolicach Charkowa - informuje Ukrainska Prawda.

Dwóch mężczyzn zostało rannych po wybuchu rosyjskiej miny w obwodzie kijowskim.

Siły powietrzne Ukrainy przeprowadziły uderzenie na rosyjskie zgrupowanie. 


Zniszczono 20 bojowych wozów piechoty i amunicję - podała agencja Unian.

Czesi podarowali Ukrainie rakietę z napisem: "Za realizację Praskiej Wiosny 1968!"

 

Polska wyśle do Ukrainy 25 000 ton benzyny - podała wicepremier i minister gospodarki Julia Svyrydenko.

Według niej dostawy rozpoczną się w przyszłym tygodniu - informuje "The Kiyv Independent" powołując się na polskie media.

Punkt przyjęcia rannych żołnierzy i cywilów z Ukrainy oraz ich kwalifikacji do leczenia może powstać w Chełmie w woj. lubelskim; za HUB-Med ma odpowiadać Wojskowy Instytut Medyczny. Pomoc mogłoby tam uzyskać nawet 100 osób na dobę – powiedział szef WIM gen. prof. Grzegorz Gielerak.

HUB-Med – jak przekazał dyrektor Instytutu – miałby ruszyć w czasie dwóch tygodni od momentu podjęcia - na poziomie międzyrządowym - decyzji o jego uruchomieniu.

 

Reuters: Siły ukraińskie ostrzelały o świcie w czwartek przygraniczną wioskę w zachodnim obwodzie kurskim, zabijając co najmniej jednego cywila - poinformował gubernator regionu Roman Starovoit.

Pociski trafiły w fabrykę alkoholu we wsi Tyotkino i kilka innych budynków, napisał Starovoit na komunikatorze Telegram.

Senat USA jednogłośnie zatwierdził w środę nominację Bridget Brink na ambasadora na Ukrainie, po tym, jak przesłuchanie w tej sprawie odbyło się zaledwie dwa tygodnie po ogłoszeniu jej nominacji 25 kwietnia przez prezydenta Joe Bidena.

Szybkie działanie podkreśla dążenie obu partii do wysłania ambasador, która wsparłaby prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w obliczu inwazji Rosji.

 

Do 5 wzrosła liczba zabitych po trafieniu bloku mieszkalnego w mieście Bachmut rosyjską rakietą.

Wśród ofiar jest 2-letnie dziecko.

 

W Chersoniu pojawiły się plakaty skierowane do Rosjan: "Bądźcie gotowi! Znamy wszystkie trasy waszych patroli!".

"Chersoń to Ukraina" - napisano na ogłoszeniach.

Japonia podwoi pomoc dla Ukrainy do 600 milionów dolarów w ramach skoordynowanego działania z Bankiem Światowym - poinformował premier Fumio Kishida.

Japonia, członek grupy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata (G7), zapowiedziała w kwietniu udzielenie Ukrainie pożyczki w wysokości 300 mln dolarów.

W obliczu perspektywy bezprecedensowej klęski głodu w środę w Nowym Jorku na spotkaniu z udziałem sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, szefa Światowego Programu Żywnościowego (WFP) Davida Beasleya oraz sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena dyskutowano o pilnej potrzebie przywrócenia eksportu ukraińskiego zboża.

 

Ukraiński ambasador w Niemczech Andrij Melnyk uważa, że wstąpienie Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego mogłoby równie szybko nastąpić, jak w przypadku Szwecji i Finlandii. Dyplomata w wywiadzie, który ukaże się w czwartek w gazetach niemieckiej grupie medialnej Funke, stwierdził, że obecności jego kraju w strukturach NATO powstrzymałoby rosyjskiego prezydenta Władimira Putina od użycia broni jądrowej.

 

Ukraiński ambasador w Niemczech Andrij Melnyk uważa, że wstąpienie Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego mogłoby równie szybko nastąpić, jak w przypadku Szwecji i Finlandii. Dyplomata w wywiadzie, który ukaże się w czwartek w gazetach niemieckiej grupie medialnej Funke, stwierdził, że obecności jego kraju w strukturach NATO powstrzymałoby rosyjskiego prezydenta Władimira Putina od użycia broni jądrowej.

Jeśli były kanclerz Gerhard Schroeder nadal będzie pracował dla rosyjskich firm, Unia Europejska powinna nałożyć na niego sankcje - tego domaga się Parlament Europejski. Za projektem rezolucji opowiadają się nawet brukselscy działacze niemieckiej SPD - poinformowały niemieckie media.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie