Wojna w Ukrainie. Premier Szwecji: najlepsze dla naszego bezpieczeństwa jest wejście do NATO

Świat
Wojna w Ukrainie. Premier Szwecji: najlepsze dla naszego bezpieczeństwa jest wejście do NATO
EPA/Fredrik Persson
Szwedzka premier Magdalena Andersson na konferencji prasowej.

- Pozostawanie poza sojuszami wojskowymi dobrze nam służyło przez ponad dwieście lat, ale nie jest już korzystne - oświadczyła w niedzielę premier Szwecji oraz szefowa Partii Robotniczej - Socjaldemokraci Magdalena Andersson. Jak dodała obecnie dla bezpieczeństwa kraju "najlepsze jest wejście do NATO".

Premier Andersson podkreśliła na konferencji prasowej, że decyzja Szwecji wynika ze zmiany sytuacji bezpieczeństwa.

 

- W Ukrainie wojska rosyjskie dokonują zbrodni wojennych, widzimy masowe groby i masowe gwałty. Nie wierzymy, że sytuacja zmieni się w najbliższej przyszłości - stwierdziła szwedzka polityk.

Rosyjska przemoc może być skierowana przeciw Szwecji

Według premier Andersson "tego rodzaju agresja może być skierowana przeciwko Szwecji". - Dlatego potrzebujemy dodatkowych gwarancji bezpieczeństwa, takich, jakie możemy uzyskać jako członek NATO - podkreśliła szefowa rządu.

 

Andersson przypomniała, że pozytywną decyzję w sprawie członkostwa w NATO podjęła już Finlandia. - Gdyby Szwecja pozostała jedynym krajem (członkowskim UE) w regionie Morza Bałtyckiego poza NATO, to znaleźlibyśmy się w trudnej sytuacji - zauważyła polityk.

 

ZOBACZ: Szefowa niemieckiego MSZ: ratyfikujemy przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO "bardzo szybko"

 

Według szefowej gabinetu szwedzka socjaldemokracja, której jest liderką, wprowadzając kraj do NATO, nadal będzie działać na rzecz rozbrojenia jądrowego oraz sprzeciwiać się stałej obecności baz NATO na terytorium Szwecji. - Że jest to możliwe, pokazują przykłady Norwegii oraz Danii - zaznaczyła.

 

Szefowa MSZ Szwecji Ann Linde podkreśliła, że podczas ratyfikowania szwedzkiego wniosku o członkostwo NATO "jeszcze wiele rzeczy może się wydarzyć". - Jesteśmy świadomi, że nie jest to prosty proces. Musimy być na to przygotowani - zaznaczyła.

 

Andersson na pytanie, kiedy Szwecja może zostać pełnoprawnym członkiem NATO, odpowiedziała, że może to zająć do 12 miesięcy.

Partia rządząca poparła wejście do sojuszu

W niedzielę zarząd rządzącej Szwecją Partii Robotniczej - Socjaldemokraci opowiedział się po wewnątrzpartyjnych konsultacjach za wstąpieniem kraju do NATO. Otwiera to drogę do złożenia szwedzkiego wniosku o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim.

 

Zarząd socjaldemokratów podkreślił, że "Szwecja powinna wyrazić jednostronne zastrzeżenie przeciwko rozmieszczeniu broni jądrowej oraz stałych baz na szwedzkim terytorium".

 

ZOBACZ: Wstąpienie Finlandii i Szwecji do NATO. Prezydent Finlandii: Zadzwoniłem do Putina

 

Zanim władze partii podjęły decyzję, wśród jej członków przeprowadzono przez internet wewnętrzne konsultacje. Z przecieków wiadomo, że sprzeciw wyrażały m.in. działające w partii stowarzyszenie kobiet, studenci, młodzieżówka, a także politycy z regionu Skania.

 

Z kolei poparcie dla wstąpienia do NATO ogłosiła m.in. była szefowa szwedzkiej dyplomacji i polityk socjaldemokracji Margot Wallstroem.

 

Szwedzcy socjaldemokraci jeszcze w listopadzie ubiegłego roku na kongresie opowiedzieli się za pozostaniem Szwecji poza sojuszami wojskowymi. Stanowisko to zostało jednak unieważnione przez zarząd ugrupowania po ataku Rosji na Ukrainę.=

Parlament przegłosuje wejście kraju do NATO?

Dzięki zmianie nastawienia do NATO Partii Robotniczej - Socjaldemokratów w szwedzkim parlamencie zarysowała się wyraźna przewaga zwolenników wstąpienia kraju do Sojuszu. Za neutralnością opowiadają się już jedynie dwa niewielkie ugrupowania: postkomunistyczna Partia Lewicy oraz Partia Ochrony Środowiska.

 

W poniedziałek parlamentarzyści mają debatować w sprawie przystąpienia Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego, a następnie rząd podejmie w tej sprawie formalną decyzję.

 

ZOBACZ: Turcja. Rzecznik prezydenta: Nie zamykamy drzwi przed przystąpieniem Szwecji i Finlandii do NATO

 

Według mediów dokument akcesyjny jest już przygotowany i czeka jedynie na podpis premier Magdaleny Andersson. Ma on zostać złożony równocześnie ze złożeniem podobnego aktu przez Finlandię, której premier Sauli Niinisto we wtorek złoży oficjalną wizytę w Sztokholmie.

 

Choć szwedzkie media decyzję socjaldemokratów nazywają historyczną i porównują ją do poparcia członkostwa Szwecji w Unii Europejskiej, to premier Andersson studzi nastroje i przypomina, że proces przystąpienia do Sojuszu może potrwać 12 miesięcy.

 

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie