Turcja. Rzecznik prezydenta: Nie zamykamy drzwi przed przystąpieniem Szwecji i Finlandii do NATO

Świat
Turcja. Rzecznik prezydenta: Nie zamykamy drzwi przed przystąpieniem Szwecji i Finlandii do NATO
PAP/EPA/Anders Wiklund/TT
Protest w Szwecji przeciwko wstąpieniu do NATO

Turcja nie zamyka drzwi przed przystąpieniem Szwecji i Finlandii do NATO, ale chce rozmów z krajami nordyckimi i stłumienia działalności terrorystycznej w tych krajach, zwłaszcza w Sztokholmie - powiedział w sobotę rzecznik prezydenta Turcji Ibrahim Kalin.

Nie zamykamy drzwi. Ale generalnie podnosimy tę kwestię jako kwestię bezpieczeństwa narodowego Turcji" – powiedział Kalin, który jest także głównym doradcą prezydenta ds. polityki zagranicznej.

 

ZOBACZ: Szefowie MSZ Finlandii i Turcji będą rozmawiać o chęci wstąpienia Finlandii i Szwecji do NATO

 

Zaznaczył, że Partia Pracujących Kurdystanu (PKK), która w Turcji uznana jest za organizację terrorystyczną, pozyskuje fundusze i rekrutuje w Europie, a jej obecność jest "silna, otwarta i rozpoznawalna", zwłaszcza w Szwecji.

Rzecznik prezydenta: oczywiście chcemy prowadzić dyskusję ze Szwedami

- To, co należy zrobić, jest jasne: te kraje muszą przestać umożliwiać PKK obecności na ich terytorium – powiedział Kalin.

 

ZOBACZ: Finlandia poinformowała Rosję, że wstąpi do NATO. "Rozmowa była bezpośrednia i klarowna. Bez napięć"

 

- Członkostwo w NATO jest zawsze procesem. Zobaczymy, jak będzie. Ale to jest pierwszy moment, w którym chcemy zwrócić uwagę wszystkich sojuszników, a także szwedzkiego rządu... Oczywiście chcemy prowadzić dyskusje ze Szwedami – dodał.

Erdogan: nie mogę pozytywnie rozpatrywać próby dołączenia do NATO przez Szwecję i Finlandię

"Jeśli oni (Finlandia i Szwecja) mają opinię publiczną zaniepokojoną własnym bezpieczeństwem narodowym, my mamy opinię publiczną, która jest równie zaniepokojona własnym bezpieczeństwem – podkreślił rzecznik prezydenta - Musimy na to spojrzeć ze wspólnego punktu widzenia".

 

W piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że nie może pozytywnie rozpatrywać próby dołączenia do NATO przez Szwecję i Finlandię, ponieważ są one schronieniem dla wielu organizacji terrorystycznych.

 

Erdogan zaznaczył, że Turcja - jako państwo członkowskie NATO - mogłaby zawetować wstąpienie Szwecji i Finlandii do Sojuszu.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie