Premier o bezpieczeństwie finansowym polskich rodzin. "To nasze oczko w głowie"

Polska
Premier o bezpieczeństwie finansowym polskich rodzin. "To nasze oczko w głowie"
PAP/Tomasz Wojtasik
Premier Mateusz Morawiecki oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg na pikniku rodzinnym w miejscowości Pogrzybów (pow. ostrowski).

- Bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin jest naszym oczkiem w głowie, na to zwracamy podstawową naszą uwagę. Bez silnej rodziny, państwo nie przetrwa - zapewnił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki w Pogrzybowie (pow. ostrowski, woj. wielkopolskie). Szef rządu przekonywał, że "rodzina jest w sercu" polityki rządu.

W obchodzonym 15 maja Międzynarodowym Dniu Rodzin, szef rządu, wraz z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg, wziął udział w Pikniku Rodzinnym zorganizowanym w miejscowości Pogrzybów w powiecie ostrowskim (woj. wielkopolskie).

"Polskie rodziny fundamentem polityki i silnego państwa"

W czasie swojego wystąpienia premier zapewnił, że w czasie, "kiedy nad Polską, nad Europą zebrały się różne burzowe chmury, to musimy wiedzieć, że fundamentem naszej polityki, ale także fundamentem silnego państwa, są i będą rodziny, rodziny polskie".

 

Morawiecki przekonywał, że "rodzina jest w sercu" polityki rządu.

 

- Wiemy doskonale, że bez silnej rodziny, państwo nie przetrwa, bez ogniska domowego, tego ogniska, o które dba mama, tata, w którym są dzieci, Polska nie przetrwa - mówił. Dodał, że "ten trudny czas, w którym funkcjonujemy, uświadamia nam to z całą mocą".

 

ZOBACZ: Premier Mateusz Morawiecki o reakcji Kremla na tekst w "Daily Telegraph": Prawda w oczy kole

 

- Bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin jest naszym oczkiem w głowie, na to zwracamy podstawową naszą uwagę i stąd wszystkie nasze programy - mówił, wymieniając m.in. dopłaty do opieki żłobkowej.

 

Zapewniał przy tym, że kobiety, które urodzą czworo lub więcej dzieci mają mieć zapewnioną emeryturę. - Bo to jest także praca na rzecz całego polskiego społeczeństwa, to wszystko, co robią przede wszystkim kobiety, bo tak wygląda rzeczywistość - powiedział Morawiecki.

Premier: praca dla matki, urlop dla ojca

Szef rządu mówiąc o wsparciu rodzin wskazywał na "bardzo konkretną rolę" państwa.

 

- Nie chcę za bardzo w takim pięknym dniu odnosić się do tego, jaka była polityka rodzinna wcześniej, przed 2015 rokiem, bo popsułbym pewnie humory wielu ludziom - mówił Mateusz Morawiecki. 

 

- Dlatego powiem tylko, że koncentrujemy się tu i teraz, ale także na przyszłość na tym, aby wypracować najlepsze rozwiązania, takie, które będą pozwalały mamom iść do pracy tak szybko, jak będą chciały po urodzeniu dziecka, albo ojcom zostać z dziećmi, (zaproponować) urlopy tacierzyńskie. Ale także, które by zapewniały tę bazę materialną, podstawową bazę finansową do funkcjonowania polskich rodzin - zadeklarował szef rządu.

 

ZOBACZ: Poznań. Premier Mateusz Morawiecki: apeluję do prezesów banków, przebudźcie się

 

W imieniu rządu premier złożył także życzenia "wszystkim polskim rodzinom". Przytoczył również słowa Janusza Korczaka: "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat".

 

- Niech to będzie nasza podstawowa dewiza - uśmiech dziecka. Na tym nam najbardziej zależy" – podkreślił.

Maląg: Stawiamy rodzinę na piedestale

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg mówiła, że "tak naprawdę rodzicielstwo to wielka przygoda życia".

 

- I my jako rząd przede wszystkim stawiamy rodzinę na piedestale - to jest fundament naszych działań" - podkreśliła.

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki o pomocy dla kredytobiorców: mamy plan wsparcia, konkretne ustawy

 

Szefowa MRiPS wymieniając świadczenia rodzinne wskazała na rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie do opieki żłobkowej oraz programy Dobry start czy 500 Plus.

 

- Kiedy byśmy tak zsumowali dziecko od urodzenia do 18. roku życia, to wsparcie ze strony państwa w roku 2022 to z tych wszystkich programów jest to w sumie 120 tys. zł dla każdego dziecka - powiedziała.

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie