Poznań. Premier Mateusz Morawiecki: apeluję do prezesów banków, przebudźcie się

Polska
Poznań. Premier Mateusz Morawiecki: apeluję do prezesów banków, przebudźcie się
Polsat News
Premier Mateusz Morawiecki

- Mam konkretny apel do prezesów banków - koledzy, przebudźcie się, nie może być tak, że 1 bln 250 mld (złotych - red.) depozytów bieżących jest oprocentowane na poziomie 0,1 - 1 proc. - powiedział Mateusz Morawiecki do prezesów banków. - Zaproponujemy roczne obligacje detaliczne z oprocentowaniem równym stopie referencyjnej Narodowego Banku Polskiego - dodał.

- Wdrażamy nowe typy obligacji, które będą korzystne dla Polaków - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że chodzi o obligacje jednoroczne z oprocentowaniem na poziomie stopy referencyjnej NBP.

 

-To niezdrowy model gospodarczy, gdy sektor finansowy jest beneficjentem wysokiej inflacji. Mam konkretny apel do prezesów banków - koledzy, przebudźcie się, nie może być tak, że 1 bln 250 mld (złotych - red.) depozytów bieżących jest oprocentowane na poziomie 0,1 - 1 proc. - powiedział Morawiecki do prezesów banków.

 

Szef rządu stwierdził, że podczas obecnego kryzysu inflacyjnego jest grupa podmiotów, która na nim zarabia i są to banki i instytucje finansowe.

 

ZOBACZ: Radosław Fogiel: nie ma planów zmiany prezesa NBP

 

- Chcę powiedzieć o dobrej propozycji ze strony Ministerstwa Finansów, wdrażamy nowe typy obligacji, które będą korzystne dla Polaków i będą wyznaczać benchmark właśnie po to, aby wielkie korporacje finansowe nie były tymi, które skorzystają na trwających obecnie turbulencjach gospodarczych.

 

Dodał, że "poza tym są obligacje o wyższym oprocentowaniu, które są już dostępne, ale będziemy je promować szerzej, nie tylko w sieci banku PKO BP, ale także w innych bankach". "Sieć zostanie powiększona do 1,5 tys. placówek, poza tym obligacje będzie można kupić przez telefon, przez internet. Będą to obligacje chroniące Polaków przed inflacją" - mówił szef rządu.

 

Z prezentacji, jaka pojawiła się podczas wystąpienia premiera, wynika, że zostaną także zaoferowane obligacje dwuletnie z dodatkową marżą ponad stopę referencyjną. Szczegóły nowej oferty MF mają zostać zaprezentowane w 3 dekadzie maja, a papiery trafią do sprzedaży w czerwcu.

Premier: w Polsce mamy dobrze zrównoważony system

- Jak mówi prezydent USA Joe Biden, 70 proc. inflacji wywołała Rosja - wysokie ceny energii, wojna w Ukrainie. Mamy do czynienia z bezprecedensową inflacją właściwie w większości krajów świata - powiedział premier Morawiecki.

 

- Wyraźnie widzimy, że większość krajów świata przeżywa dzisiaj ogromny szok inflacyjny - dodał.

 

Premier zwrócił uwagę, że w Holandii inflacja jest najwyższa od ponad 45 lat, a w Niemczech, we Francji, USA - najwyższa od 40 lat.

 

ZOBACZ: Wycofanie kandydatury Adama Glapińskiego na prezesa NBP. Lewica składa wniosek do prezydenta

 

- Także w Polsce, w moim kraju, inflacja jest najwyższa od ok. 20 lat. W jaki sposób musimy sobie z nią poradzić? Przede wszystkim trzeba sobie zdać sprawę z tego, że państwa Europy Centralnej, które cały czas mają mniejszy zasób kapitału niż bogate kraje Zachodu, muszą pokazywać swoją równowagę - powiedział premier.

 

- My w Polsce mamy dobrze zrównoważony system - stwierdził. Dodał, że mamy dziś do czynienia z takim prowadzeniem polityki w Polsce, "który jest synchroniczny".

 

- Z jednej strony polityka pieniężna, z drugiej - fiskalna, polityka regulacyjna, inwestycyjna i polityka w szerszym rozumieniu tego słowa: finansowa i gospodarcza - powiedział premier.

Morawiecki: rosyjski gaz to najdroższa energia

Premier odniósł się także do sytuacji za wschodnią granicą. - Wojna na Ukrainie ma wpływ na wszystko, co dzieje się w świecie gospodarki. - Morawiecki podkreślił, że do obecnych problemów gospodarczych wywołanych pandemią i inflacją doszły wyzwania geopolityczne.

 

- Uniezależnijmy się od ruskiej ropy i od ruskiego gazu, a także od dostawców, którzy bardzo drogo sprzedają nam swoje surowce - kontynuował premier.

 

Morawiecki podkreślił, by w "możliwie maksymalnym stopniu" uniezależniać się od tych surowców, "które są w posiadaniu krajów agresywnych, barbarzyńskich". Wskazał również, w jaki sposób zmierzać do tego celu.

 

ZOBACZ: USA. Biden: inflacja to efekt pandemii i wojny Putina

 

-Wierzę głęboko, że mądre odejście od paliw kopalnych, takie, które pozwoli zrozumieć, że różne państwa startują z różnego punktu wyjścia, a jednocześnie uniezależniać się poprzez budowę odnawialnych źródeł energii, gospodarkę wodorową, promocję różnego rodzaju mechanizmów magazynowania energii - tworzy najlepszy możliwy mix dla wszystkich państw w Europie - mówił szef rządu.

 

Premier zaznaczył, że wielu w Zachodniej Europie marzyło się, że energia z Rosji będzie energią najtańszą. - Okazało się, że jest dokładnie odwrotnie. To najdroższa energia, nie mówiąc o tym, że tymi gazociągami, ropociągami płynie także krew niewinnych ludzi mordowanych cywili, kobiet, dzieci i żołnierzy walczących o suwerenną Ukrainę - podkreślił.

"Raje podatkowe to okradanie klasy średniej"

Zdaniem premiera Morawieckiego przebudowie musi ulec architektura podatkowa świata i cały globalny system tworzenia wartości dodanej.

 

- Co to są raje podatkowe? To jest okradanie klasy średniej całego Zachodu i także wszystkich wolnych krajów. Precz z rajami podatkowymi! Polska mówi o tym najgłośniej od kilku lat. To także przyzwolenie na gigantyczne nierówności i w krajach bogatych i w krajach biedniejszych - powiedział szef rządu.

 

Dodał, że obecny model gospodarki światowej jest daleki od równowagi, jest pełen wielkich nierówności pomiędzy bogatymi korporacjami a tworzącymi swoją przestrzeń do działania małymi mikroprzedsiębiorcami.

 

mbl/PAP/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie