Rzecznik rządu: Polska i Komisja Europejska porozumiały się ws. KPO

Polska
Rzecznik rządu: Polska i Komisja Europejska porozumiały się ws. KPO
PAP/Tomasz Gzell
Rzecznik rządu przekazał, że KE i Polska porozumiały się ws. KPO.

W środę zakończyły się prace zespołów negocjacyjnych ws. Krajowego Planu Odbudowy. Polska i KE doszły do porozumienia w sprawie "kamieni milowych" - przekazał w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

- Projekt został przekazane do finalnej akceptacji przez KE - dodał rzecznik rządu. Zdaniem rzecznika rządu, to "formalność, w ciągu najbliższych dni". Wypłaty mają nastąpić w drugiej połowie roku. 

 

- Zarówno zespół ze strony polskiej, jaki i zespół, który został stworzony przez przewodniczącą KE, doszły do porozumienia w zakresie treści "kamieni milowych". Te zaaprobowane przez obie strony treści "kamieni milowych" zostały właśnie przekazane do dalszej procedury, już takiej finalnej, formalnej akceptacji przez KE - oświadczył.

 

Jak ocenił, to bardzo dobra wiadomość oznaczająca, że "w najbliższych kilku, kilkunastu dniach powinno dojść do formalnego zaakceptowania KPO".

"W tej chwili oczekujemy na formalny, finalny krok"

- Przed nami już właściwie tylko droga formalna w KE, a później oczywiście realizacja poszczególnych reform, które są zapisane w KPO. Jest ich wiele, bo one nie dotyczą tylko wymiaru sprawiedliwości, to jest wąski wycinek, który był dyskutowany tylko na samym końcu, ale wielu reform gospodarczych, systemowych, które będą realizowane ze środków Unii Europejskiej" - mówił rzecznik rządu.

 

- W tej chwili oczekujemy na formalny, finalny krok ze strony KE - dodał Müller.

KE: rozmowy nad "kamieniami milowymi" trwały

Wcześniej, rzeczniczka KE informowała, że KE pracowała z Polską nad "kamieniami milowymi". - W ostatnich miesiącach ściśle współpracowaliśmy z Polską nad Krajowym Planem Odbudowy. Plan musi przyczyniać się do skutecznego rozwiązywania wszystkich lub znacznej części wyzwań określonych w zaleceniach dla poszczególnych krajów - mówiła rzeczniczka KE Veerle Nuyts.

 

- W przypadku Polski obejmuje to niezawisłość sądownictwa. Z tego powodu, jak przewodnicząca KE (Ursula von der Leyen) wielokrotnie wyjaśniała, polski plan (KPO) musi zawierać zobowiązania do: likwidacji Izby Dyscyplinarnej, reformy systemu dyscyplinarnego, przywrócenia do pracy sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem - przekazała.

 

ZOBACZ: Zmiany w Izbie Dyscyplinarnej SN. Sejmowa komisja wznowi prace w przyszłym tygodniu

 

- Pracowaliśmy z Polską nad "kamieniami milowymi" i celami we wszystkich trzech punktach i jesteśmy zadowoleni z wyników naszych rozmów. Teraz czekamy na potwierdzenie przez Polskę, że zgadza się z tymi kamieniami milowymi i celami. Wtedy Komisja byłaby gotowa do działania - dodała Nuyts.

 

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie