Turcja. Erdogan przeciwko członkostwu Szwecji i Finlandii w NATO

Świat
Turcja. Erdogan przeciwko członkostwu Szwecji i Finlandii w NATO
PAP/EPA/TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE HANDOUT HANDOUT
Prezydent Recep Tayyip Erdoğan

Prezydent Recep Tayyip Erdoğan powiedział, że nie ma możliwości, aby Turcja pozytywnie oceniła plany Szwecji i Finlandii dołączenia NATO. Dodał, że kraje te są domem zbyt wielu organizacji terrorystycznych. Utrudni to proces rozszerzenia NATO.

Ogłoszony w czwartek plan Finlandii o ubieganie się o członkostwo w NATO i nadzieja, że Szwecja pójdzie w jej ślady, może doprowadzić do rozszerzenia Sojuszu. Prezydent Rosji Władimir Putin chciał temu zapobiec poprzez inwazję na Ukrainę.

 

- Śledzimy wydarzenia dotyczące Szwecji i Finlandii, ale nie mamy pozytywnych poglądów - powiedział Recep Tayyip Erdoğan dziennikarzom w Stambule, dodając, że już w przeszłości przyjęcie do NATO Grecji jako członka "było błędem".

 

ZOBACZ: Turcja. Media: Ankara nie chce budowy bazy NATO w regionie Morza Czarnego

 

- Jako Turcja nie chcemy powtarzać podobnych błędów. Co więcej, kraje skandynawskie to pensjonaty dla organizacji terrorystycznych - dodał. Jak ocenił, w niektórych krajach "terroryści" zasiadają w parlamencie.

 

Komplikuje to proces rozszerzenia NATO, gdyż każda decyzja o rozszerzeniu Sojuszu Północnoatlantyckiego musi być podjęta za zgodą wszystkich jego członków.

Szefowa szwedzkiej dyplomacji zaskoczona reakcją Turcji

Szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde wyraziła zaskoczenie wypowiedzią prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. -Z Turcją mamy bardzo dobrą i konstruktywną relację, oni takiej opinii nam do tej pory bezpośrednio nie przedstawili - podkreśliła Linde w rozmowie z telewizją SVT.

 

Dodała, że w środę rozmawiała z przedstawicielem władz tureckich, a kilka tygodni temu odbyły się dwustronne rozmowy dyplomatyczne, których tematem było ewentualne wejście Szwecji do NATO.

 

Linde wyraziła nadzieję, że w sobotę temat stanowiska Turcji zostanie podjęty na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Berlinie, na które oprócz Szwecji zaproszona jest również Finlandia.

Turcja przeciwna Szwecji i Finlandii w NATO. Reakcje polityków

Również w piątek minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto zapowiedział, cytowany przez agencję AFP, że zamierza "kontynuować rozmowy" z szefem tureckiej dyplomacji Mevlutem Cavusoglu.

 

Słowami Erdogana zaskoczony jest również premier Norwegii Jonas Gahr Store, który wcześniej obiecywał Szwecji i Finlandii wsparcie dla szybkiego procesu akcesyjnego do NATO. "Jest to dla mnie niespodzianka. Rozmowy, które odbyły się do tej pory w NATO, wskazywały, że kraje te mają wszelkie kwalifikacje do członkostwa" - podkreślił Store w rozmowie z norweską agencją NTB.

 

Store spotkał się w piątek w Londynie z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, a tematem ich rozmów było m.in. rozszerzenie Sojuszu.

mbl/prz/nb/PAP/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie