Finlandia. Prezydent Niinisto o członkostwie w NATO: to punkt zwrotny w naszej historii

Świat
Finlandia. Prezydent Niinisto o członkostwie w NATO: to punkt zwrotny w naszej historii
PAP/EPA/MAURI RATILAINEN
Prezydent Finlandii Sauli Niinistö

Poprzez członkostwo w NATO Finlandia zmaksymalizuje swoje bezpieczeństwo, a przy tym nikomu nie będzie zagrażać. To historyczny punkt zwrotny – oświadczył prezydent Sauli Niinisto uzasadniając złożoną w czwartek rano wspólnie z premier Sanną Marin deklarację w sprawie gotowości kraju do wstąpienia do NATO.

"Dla członków NATO geografia pozostaje ta sama" – napisał prezydent w komunikacie. "Rosja jest i będzie sąsiadem Finlandii i trzeba być w stanie nadal załatwiać z nią praktyczne sprawy" – przyznał.

 

"Norwegia jako członek NATO potrafi tak funkcjonować" – podkreślił Niinisto.

Fińscy politycy za wejściem do NATO

Po tym jak prezydent i premier Finlandii opowiedzieli się – po raz pierwszy wprost – za wejściem ich kraju do NATO, zrobili to także inni kluczowi politycy fińscy.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Kancelaria prezydenta Zełenskiego: czekamy na wizyty przywódców Niemiec

 

Szef MSZ Pekka Haavisto oświadczył, że po agresji Rosji na Ukrainę środowisko bezpieczeństwa w Europie uległo zmianie. "W nowej sytuacji to ważne by robić wszystko na rzecz bezpieczeństwa Finlandii" – ocenił.

 

Przemawiając zaś w czwartek w Parlamencie Europejskim minister przypomniał, że spośród 27 państw UE, 21 należy do NATO. "Finlandia jest przygotowana na różnego rodzaju zagrożenia" – powiedział Haavisto, cytowany przez fińską agencję STT.

Współpraca fińsko - szwedzka i komentarz rzecznika Kremla

Szef dyplomacji odniósł się także do postanowień Traktatu Lizbońskiego o solidarności i zobowiązaniu udzielenia wsparcia w razie zbrojnej agresji na którekolwiek z państw członkowskich UE, co zostało podniesione w związku z brakiem gwarancji bezpieczeństwa dla państwa kandydującego do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 

ZOBACZ: Rada Praw Człowieka ONZ zagłosowała za wszczęciem śledztwa ws. rosyjskich zbrodni w Ukrainie

 

Zwrócił przy tym uwagę na ścisłą współpracę Finlandii i Szwecji, która w najbliższych dniach także zajmie stanowisko w sprawie ewentualnego przystąpienia do NATO.

 

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przyznał w czwartek, że deklaracja Finlandii w sprawie członkostwa w NATO "stanowi bez wątpienia zagrożenie dla Rosji" i "daje powody do reakcji". Według niego rozszerzenie Sojuszu nie przyniesie Europie stabilności – zwracają uwagę fińskie media.

nat/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie