Rosja. Dmitrij Pieskow: Przystąpienie Finlandii do NATO to zagrożenie dla Rosji

Świat
Rosja. Dmitrij Pieskow: Przystąpienie Finlandii do NATO to zagrożenie dla Rosji
PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

- To nie może nie budzić naszego żalu i jest powodem odpowiednich "symetrycznych reakcji" po naszej stronie - tak decyzję Finlandii o zamiarze wstąpienia do NATO skomentował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Finlandia powinna ubiegać się o członkostwo w NATO możliwie jak najszybciej. Oczekujemy, że kroki na szczeblu krajowym wymagane do podjęcia tego rozwiązania zostaną podjęte energicznie w najbliższych dniach - przekazano w opublikowanym w czwartek rano krótkim wspólnym oświadczeniu prezydenta Sauli Niinisto i premier Sanny Marin. Oboje podkreślili, że "członkostwo w NATO wzmocni bezpieczeństwo Finlandii, a jako członek NATO Finlandia umocniłaby cały Sojusz".

Dmitrij Pieskow: Rozszerzenie NATO nie czyni naszego kontynentu bardziej stabilnym

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapytany, czy wstąpienie Finlandii do Sojusz Północnoatlantyckiego stanowi bezpośrednie zagrożenie dla Rosji, powiedział: "Zdecydowanie". - Rozszerzenie NATO nie czyni naszego kontynentu bardziej stabilnym i bezpiecznym - ocenił.

 

ZOBACZ: Dzień Zwycięstwa w Rosji. Władimir Putin uderzył w NATO i powtarzał kłamliwe tezy

 

- To nie może nie budzić naszego żalu i jest powodem odpowiednich symetrycznych reakcji po naszej stronie – dodał Pieskow. Nie wyjaśnił jednak o jakie działania chodzi. 

 

Jak przypomina Reuters, w przeszłości rosyjscy urzędnicy mówili o potencjalnych środkach, w tym o stacjonowaniu na Morzu Bałtyckim rakiet z bronią jądrową.

Finowie zmienili stosunek do NATO

Wiosną uruchomiono ważną debatę na temat możliwego członkostwa Finlandii w NATO. Czas był potrzebny na ukształtowanie krajowej opinii tak w parlamencie jak i w społeczeństwie. Czas był też potrzebny na utrzymywanie ścisłych międzynarodowych kontaktów, tak z NATO, z jego członkami a także ze Szwecją.

 

ZOBACZ: Finlandia złoży wniosek o przystąpienie do NATO. "Musimy wstąpić jak najszybciej"

 

Po ataku Rosji na Ukrainę, stosunek Finów do NATO zmienił się fundamentalnie, a wejście kraju do Sojuszu - według ostatnich sondaży - popiera już ok. 75 proc. obywateli (wcześniej przez lata jedynie ok. 20-25 proc. popierało ten krok).

 

Po czwartkowej deklaracji prezydenta i premier proces wejścia Finlandii do NATO ma zostać przyspieszony. Prawdopodobnie w niedzielę rząd formalnie zdecyduje o ubieganiu się o członkostwo, a parlament ma się tym zająć w poniedziałek.

 

pgo/ml/PAP/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie