Ukraina. Władze: na Morzu Czarnym płonie rosyjski okręt zaopatrzenia

Świat
Ukraina. Władze: na Morzu Czarnym płonie rosyjski okręt zaopatrzenia
Zdjęcie ilustracyjne fot. Wikimedia/ Mil.ru
Okręt wsparcia logistycznego typu Elbrus

Na okręcie Wsiewołod Bobrow, jednostce zaopatrzenia marynarki wojennej Rosji, wybuchł pożar "dzięki działaniom żołnierzy ukraińskich" - poinformował w czwartek przedstawiciel władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk. Do incydentu doszło na Morzu Czarnym.

Bratczuk podkreślił, że Wsiewołod Bobrow, który znajdował się w rejonie Wyspy Węży, jest jedną z najnowszych jednostek w rosyjskiej flocie.

Opanowanie Wyspy Węży celem sił rosyjskich

W komentarzu na Telegramie ostrzegł, że wojska rosyjskie chcą uczynić z Wyspy Węży swój przyczółek tworząc w ten sposób jeszcze większe zagrożenie dla Odessy i obwodu odeskiego:

 

Wcześniej w czwartek media ukraińskie podały, że jednostka zaopatrzeniowa, na której wybuchł pożar, to okręt wsparcia logistycznego projektu 23120 - Wsiewołod Bobrow bądź Elbrus.

 

ZOBACZ: Ukraina. Rosja nie jest w stanie przywrócić zdolności bojowej jednostek wycofanych z Ukrainy

 

Jednostki projektu 23120 służą do przechowywania i transportu ładunków, słodkiej wody i amunicji, dostarczania zaopatrzenia dla innych okrętów na otwartym morzu i w portach, również w warunkach arktycznych. Mogą też wykonywać misje ratownicze. 

7 maja  siły ukraińskie zatopiły rosyjski okręt desantowy 

Siły ukraińskie zatopiły rosyjski kuter desantowy klasy Sierna u wybrzeży Wyspy Węży na Morzu Czarnym; zestrzeliły też rosyjskiego drona zwiadowczego typu Forpost – podała w sobotę 7 maja agencja Ukrinform, cytując rzecznika władz obwodu odeskiego Serhija Bratczuka.

 

"Odessa: jednego wrogiego drona Forpost mniej" – napisał Bratczuk na Telegramie.

 

 

W osobnym wpisie rzecznik opublikował nagranie z uderzenia w rosyjski kuter desantowy klasy Sierna na Morzu Czarnym.

 

nat/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie