Wojna w Ukrainie. Z Hiszpanii wyruszył okręt ze sprzętem wojskowym dla Ukrainy

Świat
Wojna w Ukrainie. Z Hiszpanii wyruszył okręt ze sprzętem wojskowym dla Ukrainy
Załadunek sprzętu wojskowego na okręt Ysabel (nie jest to sprzęt, który został wysłany do Ukrainy)

Okręt logistyczny hiszpańskiej marynarki wojennej Ysabel z 200 tonami uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Ukrainy wypłynął z bazy Rota koło Kadyksu - podał dziennik "ABC". Nie jest to jednak dostawa broni ciężkiej. Rosja groziła wcześniej, że zaatakuje każdy statek przewożący broń w celu wzmocnienia armii ukraińskiej.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez podczas czwartkowego spotkania w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim zadeklarował wysłanie militarnego wyposażenia dla Ukrainy.

 

ZOBACZ: Rosja. Wydawca "Vogue'a", "Glamour" i "GQ" kończy działalność w Rosji

 

Rosja groziła wcześniej, że zaatakuje każdy statek przewożący broń w celu wzmocnienia armii ukraińskiej. W czwartek wiceszef MSZ Rosji przypomniał to stanowisko. - Wyraźnie mówimy przedstawicielom USA, że transporty US-NATO przewożące broń przez terytorium Ukrainy mogą zostać uznane przez rosyjskie siły zbrojne za legalne cele wojskowe - stwierdził Siergiej Koszelew. 

Okręt płynie pod banderą NATO

- Broń jest już w drodze (...) na pokładzie Ysabel - powiedział Sanchez w telewizji. - Ryzyko zaatakowania przez Rosję jest jednak niewielkie, gdy okręt płynie pod banderą NATO i podróżuje do portów NATO-wskich - dodał.

 

To największa dotychczasowa pomoc militarna udzielona przez Hiszpanię Siłom Zbrojnym Ukrainy. Oprócz uzbrojenia w dostawie jest 30 ciężarówek oraz 10 lekkich pojazdów terenowych.

 

WIDEO: Załadunek sprzętu wojskowego na okręt Ysabel

 

 

Hiszpania stopniowo wysyłała pomoc dla władz ukraińskich po inwazji rosyjskiej - na początku marca były to artykuły medyczne, później granatniki, karabiny maszynowe i amunicja.

jo / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie