Ukraina. Radio Swoboda na podstawie zdjęć satelitarnych: powiększyły się masowe groby pod Mariupolem

Świat
Ukraina. Radio Swoboda na podstawie zdjęć satelitarnych: powiększyły się masowe groby pod Mariupolem
Radio Swoboda/Planet Labs Inc
Zdjęcie satelitarne masowych grobów w Mariupolu

Masowe groby w Starym Krymie i Wynohradnem pod Mariupolem, które wcześniej zlokalizowano na zdjęciach satelitarnych, powiększyły się – podało Radio Swoboda na podstawie porównania zdjęć z kwietnia i maja.

"Zmiany widać na zdjęciach satelitarnych wsi Stary Krym i Wynohradne" – informuje projekt śledczy Schemy ukraińskiej redakcji Radia Swoboda. 

Masowy grobowiec powiększony o ponad 100 metrów

Jak podano, satelita Planet Labs największe zmiany zaobserwował w Starym Krymie na północny zachód od Mariupola, w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. "Na zdjęciu z 8 maja długość miejsca masowego pochówku przy miejscowym cmentarzu zwiększyła się z 200 do ponad 340 metrów w porównaniu ze zdjęciami z 24 kwietnia. Zwiększyła się także liczba wykopanych transzei" – piszą Schemy.

 

ZOBACZ: Rada Praw Człowieka ONZ zagłosowała za wszczęciem śledztwa ws. rosyjskich zbrodni w Ukrainie

 

Na zdjęciu z 8 maja widoczny jest również sprzęt, prawdopodobnie koparka.

 

Powiększyła się także powierzchnia masowego grobu na cmentarzu pod Wynohradnem, które leży na wschód od Mariupola. Dziennikarze porównali zdjęcia z 21 kwietnia i z 6 maja.

Masowe groby, mobilne krematoria - "to prawdziwe piekło"

9 maja rada miejska Mariuopola opublikowała na Telegramie nagranie wideo z cmentarza w Wynohradnem, informując, że "okupanci nadal przywożą tam setki ciał zabitych przez ich armię mieszkańców miasta". Schemy przytaczają również wypowiedź mera miasta Wadyma Bojczenki, który twierdzi, że "Rosjanie próbują ukryć ślady swoich zbrodni, grzebią ciała w masowych grobach i używają mobilnych krematoriów". Strona ukraińska ocenia, że w mieście zginęło z rąk Rosjan ponad 20 tys. cywilów.

 

Bojczenko powiedział również, że Rosjanie uprzątnęli z ulic wiele ciał zabitych przed 9 maja, gdy Rosjanie obchodzili Dzień Zwycięstwa.

 

ZOBACZ: Ukraina. Wicepremier: rozmawiamy o wymianie 38 ciężko rannych żołnierzy z Azowstalu

 

"9 maja raszyści  i ich zwolennicy urządzili w mieście sabat na krwi i kościach. Uprzątnęli kilka ulic i próbowali zrobić show. Ale wszyscy wiedzą, co naprawdę dzieje się w Mariupolu. To prawdziwe piekło" – powiedział Bojczenko. Strona ukraińska informowała, że 9 maja prorosyjscy separatyści zorganizowali w części miasta "paradę zwycięstwa".

 

Ukraińscy dziennikarze zlokalizowali wcześniej trzy miejsca masowego pochówku pod Mariupolem. Oprócz Starego Krymu i Wynohradnego jeszcze jedno znajduje się w Manhuszu, ok. 20 km od Mariupola. Na zdjęciach satelitarnych tego miejsca nie widać zmian – podały Schemy.

nat/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie