Wojna w Ukrainie. Kancelaria prezydenta Zełenskiego: czekamy na wizyty przywódców Niemiec

Świat
Wojna w Ukrainie. Kancelaria prezydenta Zełenskiego: czekamy na wizyty przywódców Niemiec
AP
Po rozmowie telefonicznej Zełenskiego ze Steinmeierem 5 maja oceniano, że zażegnany został spór dyplomatyczny z kwietnia

Ukraina czeka na wizyty w Kijowie przywódców Niemiec - zapewnił w czwartek Andrij Sybiha, wiceszef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Podkreślił, że "wzmocniła się dynamika relacji" Kijowa i Berlina i zrozumienie wspólnych interesów.

Mówiąc o wzmocnieniu relacji z Niemcami Sybiha wyliczył niedawną rozmowę telefoniczną Zełenskiego z kanclerzem Olafem Scholzem i wizyty w Kijowie szefowej MSZ Niemiec Annaleny Baerbock i przewodniczącej Bundestagu Baerbel Bas.

 

- Jest to nadzwyczaj ważne - mówił Sybiha o tych kontaktach.

"Oczekujemy dalszych wizyt w Kijowie"

Według jego słów Ukrainę i Niemcy łączy rozumienie wspólnych interesów i ocena wyzwań, które stoją przed Europą.

 

- Rozumiemy jasno algorytm współpracy i oczekujemy dalszych wizyt w Kijowie przywódców Niemiec - i prezydenta (Franka-Waltera Steinmeiera) i kanclerza (Olafa Scholza) - powiedział wiceszef biura Zełenskiego. Nie wymienił możliwych dat takich wizyt.

 

ZOBACZ: Zełenski w parlamencie Malty: odnajdźcie Rosjan próbujących się ukrywać, używając waszych paszportów

 

Sybiha wypowiadał się na konferencji prasowej w Kijowie; jego słowa przekazała agencja Ukrinform. Po rozmowie telefonicznej Zełenskiego ze Steinmeierem 5 maja oceniano, że zażegnany został spór dyplomatyczny z kwietnia, gdy - według Berlina - Kijów zablokował wizytę prezydenta RFN na Ukrainie.

laf / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie