Ukraina. Sztab: siły ukraińskie odbiły cztery miejscowości w obwodzie charkowskim

Świat
Ukraina. Sztab: siły ukraińskie odbiły cztery miejscowości w obwodzie charkowskim
PAP/EPA/STRINGER
Ukraiński żołnierz w czołgu w Charkowie

Wojska ukraińskie odzyskały kontrolę nad czterema miejscowościami w obwodzie charkowskim - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych we wtorkowym podsumowaniu sytuacji na froncie.

Siły ukraińskie, jak podano, odzyskały kontrolę nad miejscowościami Czerkaskie Tyszki, Ruskie Tyszki, Rubiżne i Bajrak w obwodzie charkowskim.

Rosyjska ofensywa nabiera tempa

Sztab informuje o zwiększeniu tempa rosyjskiej ofensywy we Wschodniej Strefie Operacyjnej i ostrzałach całej linii styczności oraz zaplecza ukraińskich pozycji. Największą aktywność przeciwnik wykazuje w Donbasie i w obwodzie charkowskim.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Petro Poroszenko: Putin zachowuje się jakby zwariował

 

Sztab informuje m.in., że na wschodzie Rosjanie włączyli do swoich oddziałów ok. 500 osób zmobilizowanych na tymczasowo okupowanych terenach obwodów donieckiego i ługańskiego.

 

W okolicach Iziumu na południu obwodu charkowskiego przeciwnik gromadzi zapasy amunicji i inne zasoby, przygotowując się do działań ofensywnych.

Działania wojenne toczą się w wielu miastach Ukrainy

Pod Siewierodonieckiem (obwód ługański) Rosjanie próbują (bezskutecznie) odzyskać kontrolę nad Rubiżnem. Wojska rosyjskie atakowały w rejonie miejscowości Nyżne, Toszkiwka, Orichowe, ale tam również bez powodzenia.

 

Aktywne działania bojowe Rosjanie prowadzili także w rejonie Ołeksandriwki i miejscowości Szandryhołowe w obwodzie donieckim. W okolicach Doniecka próbowali – bez sukcesów, jak podaje sztab – szturmować Marjinkę, Kamjankę, Nowomichajliwkę.

 

ZOBACZ: Były rosyjski najemnik z grupy Wagnera: Rosja została całkowicie zaskoczona ukraińskim oporem

 

W Mariupolu przeciwnik koncentruje się na blokowaniu i próbie zniszczenia ukraińskich pododdziałów w zakładach Azowstal. Podejmował działania szturmowe przy wsparciu artylerii i czołgów.

 

Według ukraińskiego sztabu w związku z dużymi stratami w obwodzie charkowskim część rosyjskich pododdziałów wycofano na terytorium Rosji w okolice Biełgorodu.

nat / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie