Wojna w Ukrainie. Wywiad ukraiński: ukradzione zboże znajduje się na statkach na Morzu Śródziemnym

Polska
Wojna w Ukrainie. Wywiad ukraiński: ukradzione zboże znajduje się na statkach na Morzu Śródziemnym
Reuters
Wywiad dysponuje również informacjami, że na Krym wywożone są ogromne ilości skradzionych na Ukrainie warzyw

Zarząd Główny Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) poinformował we wtorek na Telegramie, że zboże ukradzione przez siły rosyjskie na Ukrainie znajduje się obecnie na pokładzie statków na Morzu Śródziemnym, które kierują się najprawdopodobniej do Syrii.

Z Syrii skradzione zboże może być przemycane do innych krajów Bliskiego Wschodu - czytamy w powiadomieniu. W tym samym wpisie HUR informuje, że w Połohach w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy ziarna zbóż oraz nasiona słonecznika składowane w magazynach przygotowuje się do wywozu do Rosji.

 

Zbiory przechowywane w Enerhodarze wywieziono ciężarówkami pod eskortą wojska w kierunku Kamianki Dniprowskiej, a prawdopodobnym miejscem ich przeznaczenia jest okupowany Krym.

Grabież zbóż 

1500 ton ziarna wywieziono ze wsi Mała Łepetycha w obwodzie chersońskim, graniczącym z Krymem, na ten półwysep. Z kolei we wsi Wołochiw Jar w obwodzie charkowskim na wschodzie kraju kolaboranci pomagają okupantom wywozić ziarno ze składów. Samochody kierują się w stronę granicy rosyjskiej.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosja zajęła porty i ukradła zboże. Teraz próbuje sprzedać je za granicą

 

Wywiad dysponuje również informacjami, że na Krym wywożone są ogromne ilości skradzionych na Ukrainie warzyw – buraków, ziemniaków i kapusty.

laf/ml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie