Rosja. Serwis internetowy Rutube zablokowany przez hakerów w Dniu Zwycięstwa

Technologie
Rosja.  Serwis internetowy Rutube zablokowany przez hakerów w Dniu Zwycięstwa
Zdjęcie ilustracyjne fot. Screenshot Rutube.ru
Rosyjski odpowiednik YouTube - RuTube

W Dniu Zwycięstwa, obchodzonym w Rosji 9 maja na pamiątkę wygranej ZSRR w II wojnie światowej, rosyjski serwis Rutube, został zablokowany przez hakerów. Cyberatak, przeprowadzony przez nieznanych sprawców na rosyjski odpowiednik YouTube, trwa już drugi dzień - podaje we wtorek SkyNews.

Na stronie Rutube można obecnie przeczytać wiadomość: "Uwaga! Strona jest w trakcie prac technicznych. Serwis został zaatakowany. W tej chwili sytuacja jest pod kontrolą. Dane użytkowników zostały zapisane".

Największy atak w historii "RuTube"

"To największy atak w historii Rutube. Odzyskanie dostępu do strony zabierze więcej czasu niż pierwotnie zakładali inżynierowie" - poinformowali przedstawiciele platformy w mediach społecznościowych.

 

Witryna została wyłączona w poniedziałek rano przed coroczną paradą z okazji Dnia Zwycięstwa na Placu Czerwonym w Moskwie, która odbyła się ponad dwa miesiące po tym, jak Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę.

Ataki hakerskie w Dniu Zwycięstwa

Telewidzowie na terytorium Federacji Rosyjskiej poinformowali o zhakowaniu zapowiedzi audycji telewizyjnych w sieciach kablowych Rostelekom, MTS oraz NTW-Plus - przekazał Interfax, powołując się na informacje portalu Telegram.

 

ZOBACZ: Ukraina. Rosyjski czołg T-90 zniszczony. Pomógł szwedzki granatnik Karl Gustaw

 

W poniedziałek 9 maja rano zaczęły się pojawiać informacje o zhakowaniu programu telewizyjnego w kilku sieciach kablowych. Zamiast nazwy zapowiadanej audycji i jej opisu można było przeczytać tekst: "Macie na swoich rękach krew tysięcy Ukraińców i setek ich dzieci. Telewizja i władza kłamią. Stop wojnie!".

 

Hakerzy zaatakowali również program telewizyjny w portalu Yandex. Według informacji internautów zmieniono program telewizyjny kanałów Pierwyj (Pierwszy) oraz Rossija-1.

 

nat/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie