Ukraina. Rosyjski czołg T-90 zniszczony. Pomógł szwedzki granatnik Karl Gustaw

Świat
Ukraina. Rosyjski czołg T-90 zniszczony. Pomógł szwedzki granatnik Karl Gustaw
Wikimedia/Kremlin.ru
Rosyjski czołg T-90

Siły rosyjskie straciły jeden z najnowszych czołgów T-90. Jest to pierwsza odnotowana strata pojazdu tego typu. Liczba T-90, w posiadaniu których jest wojsko rosyjskie, waha się między 40 a 70. Czołg został unieszkodliwiony przez szwedzki granatnik o nazwie Karl Gustaw w regionie Charkowa.

Ukraińska armia pokazała wideo wybuchającego rosyjskiego czołgu, które wartość wynosi 4,5 miliona dolarów. T-90M został trafiony przez żołnierzy 227 batalionu 127 Brygady Obrony Terytorialnej. Najnowszy rosyjskie czołg został unieszkodliwiony za pomocą szwedzkiego granatnika Karl Gustaw.

Czołg podstawowy T-90M - charakterystyka

Czołgi T-90M pojawiły się w Ukrainie pod koniec kwietnia. Powstały w ramach projektu badawczo-rozwojowego o kryptonimie Proryw-3 i stanowi wariant rozwojowy T-90/T-90A.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Wywiad ukraiński: ukradzione zboże znajduje się na statkach na Morzu Śródziemnym

 

Najważniejszym założeniem była znacząca poprawa głównych parametrów decydujących o wartości bojowej czołgu, tzw. siły ognia, przeżywalności i charakterystyk trakcyjnych. Ponadto czołg został wyposażony w dodatkową elektronikę, która miała pozwalać na działanie w środowisku sieciocentrycznym i korzystanie z przewagi, jakie daje mu szybka wymiana informacji taktycznej.

Czym różni się T-90 od wcześniejszej wersji?

Główna zmiana nastąpiła wraz ze stworzeniem nowej wieży, która ma konstrukcję spawaną i sześciokątny narys. Od wież zastosowanych w innych modelach rodziny T-90 różni się też układem otworów do wprowadzenia głowic urządzeń celowniczych, obecnością niszy i płaską tylną ścianą zamiast dotychczasowej giętej.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Na ewakuację czeka ok. 100 tys. cywilów. "Rosjanie zachowują się jak terroryści"

 

Wprowadzono między innymi peryskop dowódcy PK PAN-360 stopni z urządzeniem termowizyjnym, celownik PNM Sosna-U dla działonowego i nowy komputer kierowania ogniem Kalina z systemem nawigacji GLONASS i zintegrowanym systemem informacji bojowej.

 

 

Więcej, m.in. o granatniku, którego użyto do zniszczenia czołgu, przeczytasz w GeekWeeku w Interii.

nat/ml/Geekweek
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie