Atak hakerski na rosyjski Rosnieft. Anonymous: zniszczyliśmy część przejętych danych

Biznes
Atak hakerski na rosyjski Rosnieft. Anonymous: zniszczyliśmy część przejętych danych
Pixabay
Hakerzy z Anonymous przejęli 20 terabajtów danych Rosnieftu - przekazała organizacja

Hakerom z grupy Anonymous udało się w poniedziałek uzyskać dostęp do danych niemieckiego oddziału rosyjskiej spółki energetycznej Rosnieft Deutschland GmbH. Jak podkreślają hakerzy, udało im się zdobyć dane „na dużą skalę”, a część z nich zniszczyć – informuje portal rbb24. Cyberatak potwierdził rzecznik niemieckiego oddziału Rosnieftu.

Burkhard Woelki, rzecznik prasowy Rosnieftu w Niemczech, poinformował, że rozmiarów szkód po ataku hakerów "nie można na razie oszacować". Jego zdaniem, włamanie nie ma wpływu na funkcjonowanie rafinerii w Schwedt (Uckermark), gdzie nadal trwają prace i realizowane są planowane dostawy w regionie Berlina i Brandenburgii.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Premier Denys Szmyhal mówił po polsku. "Chwała prawdziwym przyjaciołom"

 

Federalny Urząd Bezpieczeństwa Informacji (BSI) potwierdził dodatkowo w poniedziałek doniesienia "Die Welt" i "Spiegla", według których Rosnieft Deutschland GmbH zgłosiła w weekend incydent, związany z bezpieczeństwem IT.

Anonymous: mamy dostęp do 20 terabajtów danych Rosnieftu

Hakerzy z Anonymous twierdzą, że zdobyli dostęp do 20 terabajtów danych, w tym kopii zapasowych laptopów kierownictwa firmy, a pobrane dane "będą teraz przeglądane". Anonymous "nie planuje publikacji wszystkich danych".

 

Rosnieft to największy koncern naftowy w Rosji. Szefem rady nadzorczej jest były niemiecki kanclerz Gerhard Schroeder (SPD). W Niemczech firma ma udziały w trzech rafineriach - w Schwedt, Karlsruhe i Neustadt.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Izrael deklaruje, że nie będzie szlakiem do omijania sankcji przez Rosję

 

Niemiecki oddział Rosnieftu odpowiadał w ostatnich latach za około jedną czwartą całego importu ropy naftowej do RFN. Oznacza to, że koncern należy do obiektów tzw. infrastruktury krytycznej, które mają obowiązek m.in. zgłaszania zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem.

wka/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie