Wojna w Ukrainie. Berlin zakazuje noszenia ukraińskich flag 8 i 9 maja. Ambasador oburzony

Świat
Wojna w Ukrainie. Berlin zakazuje noszenia ukraińskich flag 8 i 9 maja. Ambasador oburzony
JOHN MACDOUGALL/AFP/East News
Przez dwa dni przy miejscach pamięci w Berlinie nie będzie można eksponować ukraińskich flag

- Jesteśmy zszokowani, że berlińska policja zakazała noszenia flag związanych z Ukrainą 8. oraz 9 maja - powiedział ambasador Ukrainy Andrij Melnyk w piątek portalowi RND. Wezwał do odwołania decyzji, która dotyczy również flag rosyjskich.

Berlińska policja jest zaniepokojona możliwymi starciami między grupami rosyjskimi i ukraińskimi podczas dwudniowych obchodów 77. rocznicy zwycięstwa aliantów nad Niemcami w II wojnie światowej. Aby zapobiec prowokacjom i eskalacji konfliktu, w Berlinie wprowadzono m.in. zakaz eksponowania 8 i 9 maja flag i symboli Ukrainy i Rosji w pobliżu 15 miejsc pamięci i pomników związanych z wojną.

 

ZOBACZ: Ukraina. Ranna 15-latka uratowała cztery osoby

 

- Fakt, że zabrania się publicznego noszenia w stolicy flagi ukraińskiej, podobnie jak rosyjskiej, pod którą dzień i noc popełniane są najgorsze zbrodnie wojenne wobec ukraińskiej ludności cywilnej, a dziesiątki tysięcy Ukraińców, kobiet i dzieci, są mordowane z zimną krwią, jest ogromnym skandalem. Jest to nie tylko brak taktu, ale także fatalna decyzja polityczna - powiedział Melnyk RND.

 

Można zrozumieć starania policji o zapewnienie bezpieczeństwa, ale fakt, że narody ofiar i sprawcy są tą decyzją zrównane, jest "po prostu oburzający" - oświadczył ambasador.

Ambasador wzywa burmistrza Berlina

Melnyk wezwał burmistrz Berlina Franziskę Giffey i senator spraw wewnętrznych Iris Spranger do "natychmiastowego odwołania tej wątpliwej decyzji".

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Amnetsy International dokumentuje zbrodnie w Buczy. Relacja cywili o zbrodniach

 

Dyplomaci i ich goście mogą wnosić flagi na oficjalne ceremonie składania wieńców - informuje RND. Ambasada Ukrainy planuje złożyć wieniec pod sowieckim pomnikiem w Tiergarten w dniu 8 maja.

 

W nocy z 8 na 9 maja 1945 r. w Berlinie najwyżsi dowódcy Wehrmachtu na żądanie Związku Radzieckiego po raz drugi podpisali bezwarunkową kapitulację, która przypieczętowała koniec II wojny światowej w Europie. Wcześniej 7 maja 1945 r. we francuskim Reims podpisany przez gen. Alfreda Jodla akt kapitulacji Niemiec przyjęli alianccy generałowie Walter Bedell, Iwan Susłoparow i Francois Sevez.

bas/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie