Minister Marlena Maląg: jesteśmy drugim państwem w UE z najniższym bezrobociem

Polska
Minister Marlena Maląg: jesteśmy drugim państwem w UE z najniższym bezrobociem
MRiPS
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg

Jesteśmy drugim państwem w Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem - powiedziała w Katowicach minister rodziny Marlena Maląg. Dzięki specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy usprawniliśmy proces zatrudniania oraz umożliwiliśmy pracodawcom uzupełnianie braków kadrowych w firmach - tłumaczyła.

Minister Maląg mówiła w poniedziałek podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego o pomocy dla obywateli Ukrainy. Podkreśliła, że polski rząd od samego początku, tj. od 24 lutego, prowadzi skoordynowane działania we współpracy z samorządami, organizacjami pozarządowymi i wszystkimi ludźmi dobrej woli, aby nieść pomoc Ukraińcom.

 

Zależy nam na tym, aby wprowadzić systemowe i systematyczne działania - powiedziała.

 

Podkreśliła, że Polska stała się największym hubem dla Ukrainy i dla Ukraińców. Do tej pory na teren Polski przybyło ponad 2,9 mln obywateli Ukrainy. Na dzień dzisiejszych zostało nadanych ponad milion numerów PESEL - mówiła.

 

ZOBACZ: Marlena Maląg w "Gościu Wydarzeń": w marcu spadek stopy bezrobocia

 

Jak tłumaczyła, dla rządu najważniejsze było, aby jak najszybszej przygotować specustawę, która pozwoli obywatelom Ukrainy legalnie przebywać na terenie RP oraz uzyskać dostęp do pracy. - Ten dostęp do pracy daje również dostęp do wszystkich świadczeń - rodzinnych oraz opieki społecznej - wskazała.

 

Jak mówiła, dzięki specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy usprawniliśmy proces zatrudniania i tym samym umożliwiliśmy pracodawcom uzupełnianie braków kadrowych w firmach.

 

- Aktualnie jesteśmy drugim państwem w Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem, a więc jest przestrzeń na rynku pracy do zagospodarowania, aby Polska mogła się silnie rozwijać oraz aby Ukrainki, bo przede wszystkim są to Ukrainki, mogły znaleźć pracę - wyjaśniła Maląg.

Praca dla uchodźców

Minister wskazała, że pierwszym etapem pomocy dla uchodźców było zapewnienie bezpieczeństwa i schronienia w Polsce. Po tym pierwszym etapie kolejnym jest wprowadzenie systemowych rozwiązań. - Tworzymy teraz tzw. pakiet adaptacyjny, którego koordynacją zajmuje się minister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker - mówiła.

 

Jak podała, już 90 tys. Ukraińców po 24 lutego 2022 r. podjęło pracę w Polsce. "Patrząc na sytuację, która jest na rynku pracy to ja oceniam, że ten parametr jest parametrem dobrym" - stwierdziła.

 

Przypomniała również, że została utworzona strona http://pomagamukrainie.gov.pl, dzięki której możliwe jest koordynowanie pomocy humanitarnej.

 

ZOBACZ: Szef Pentagonu: chcemy Rosji osłabionej na tyle, by nie mogła więcej robić tego, co na Ukrainie

 

Ponadto minister poinformowała, że w najbliższym czasie zostanie wydłużony okres wsparcia dla Polaków, którzy przyjęli pod swój dach obywateli Ukrainy. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu specustawa będzie zmieniana, aby ten okres przedłużyć na kolejne dwa miesiące.

 

- Zwracamy również uwagę, aby wsparcie, które jest dedykowane dla obywateli Ukrainy, którzy przybywają do Polski, było adekwatne do potrzeb, ale także, aby było odpowiednie i równe temu, jakie otrzymują Polacy. To jest bardzo ważne, żeby to wsparcie było takie samo jak dla Polaków - podkreśliła.

Wsparcie ukraińskich sierot

- Również w tej całej sferze pomocowej bardzo ważna jest pomoc sierotom, które przybywają z Ukrainy - mówiła.

 

Mamy stworzone odpowiednie procesy, które powodują, że dzieci z ukraińskich domów dziecka przybywają do Polski na zaproszenie rządu polskiego. Prowadzimy pełen rejestr. Powstały dwa sztaby, które zajmują się ewakuacją i ulokowaniem w Polsce dzieci z Ukrainy, w tym właśnie z ukraińskich domów dziecka – Sztab Ewakuacja Dzieci oraz Sztab Miejsce dla Dzieci - tłumaczyła.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosja uznaje za "zagranicznych agentów" osoby będące "pod wpływem zagranicy"

 

Maląg poinformowała, że obecnie na terenie Polski przebywa ok. 3 tys. dzieci z domów dziecka i sierocińców, które będą przebywały w Polsce tak długo, aż Ukraina się odbuduje.

 

- Działania, które są podejmowane, w mojej ocenie, działają sprawnie dzięki dialogowi, który prowadzony jest poza podziałami politycznymi - podsumowała.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie