"Gość Wydarzeń". Maliszewski: przepisy, które będą służyły pomocy kredytobiorcom, są na ukończeniu

Polska
"Gość Wydarzeń". Maliszewski: przepisy, które będą służyły pomocy kredytobiorcom, są na ukończeniu
Polsat News
Norbert Maliszewski w programie "Gość Wydarzeń"

- Przepisy, które będą służyły pomocy kredytobiorcom, są na ukończeniu. To jest kwestia dni bardziej, niż wielu tygodni - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" szef Rządowego Centrum Analiz Norbert Maliszewski.

RPP w czwartek zdecydowała o podwyżce wszystkich stóp procentowych NBP o 0,75 pkt proc. Tym samym stopa referencyjna wzrosła do 5,25 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa do 5,75 proc., stopa depozytowa do 4,75 proc., stopa redyskonta weksli do 5,30 proc., a stopa dyskontowa weksli do 5,35 proc. To ósma podwyżka stóp z rzędu.

 

ZOBACZ: Stopy procentowe w górę. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała

 

Szef Rządowego Centrum Analiz pytany był o pomysł rządu na pomoc kredytobiorców. - Przepisy, które będą służyły pomocy kredytobiorcom, są na ukończeniu - przekazał. - Pan premier poprosił o radykalne przyspieszenie prac i na jednej z przyszłych Rad Ministrów pojawią się już te rozwiązania w postaci projektów ustaw - dodał.

 

Dopytywany, czy stanie się to jeszcze w maju, odparł: - Jeszcze w tym miesiącu. To jest kwestia dni bardziej, niż wielu tygodni.

 

WIDEO: Norbert Maliszewski w programie "Gość Wydarzeń"

 

Pomoc dla kredytobiorców

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w ubiegłym tygodniu w Katowicach plan pomocy dla osób, które spłacają złotowe kredyty hipoteczne.

 

Jak wyjaśnił szef rządu, pomoc ta ma składać się z czterech punktów. Pierwszy to trzy miesiące "wakacji kredytowych", drugim ma być pomoc dla kredytobiorców z przejściowymi problemami, trzeci to wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u, a czwarty to wzmocnienie odporności całego sektora bankowego. Od 2023 r. banki zamiast WIBOR-u mają stosować transparentny, bardziej korzystny dla kredytobiorców, wskaźnik oprocentowania kredytów.

 

Projekt ustawy dotyczący wsparcia kredytobiorców będzie gotowy w ciągu kilku tygodni, by mógł zadziałać w wakacje - zapowiedział z kolei minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że prace nad nim trwają we współpracy z Ministerstwem Finansów.

 

ZOBACZ: Władysław Kosiniak-Kamysz: Wysokie raty kredytów i inflacja rujnują budżety polskich rodzin

 

Buda wskazał, że pierwszym przewidzianym instrumentem jest pomoc w spłacie rat kredytowych przez okres 36 miesięcy, w wysokości do 2 tys. zł (w przypadku każdej raty), czyli maksymalna pomoc może wynieść 72 tys. zł. Zasady przyznawania wsparcia z tego instrumentu będą takie same, jak przy korzystaniu z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

 

Drugim instrumentem są wakacje kredytowe, które będą dotyczyły wszystkich kredytobiorców. Z instrumentu będzie można skorzystać cztery razy w 2022 r. i cztery razy w 2023 r.

 

Trzecim rozwiązaniem - wymienionym przez szefa MRiT - jest "zlikwidowanie WIBOR-u w stosunku do kredytów hipotecznych" (WIBOR to stopa procentowa, po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom, ustalana w każdy dzień roboczy). Buda wskazał, że zastąpienie WIBOR-u nowym wskaźnikiem będzie korzystne dla wszystkich kredytobiorców.

 

Czwarte rozwiązanie - o którym mówił Buda - to stworzenie składkowego funduszu pomocowego dla sektora bankowego, który "zapewni bufor przy turbulencjach na rynku finansowym" na poziomie 3,5 mld zł od 2023 r.

ac/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie