Sondaże o "żalu" po rozpadzie ZSRR. Pytania usłyszeli Rosjanie i Ukraińcy. Wyniki są całkiem różne

Świat
Sondaże o "żalu" po rozpadzie ZSRR. Pytania usłyszeli Rosjanie i Ukraińcy. Wyniki są całkiem różne
Flickr/Andrey
Pomnik Włodzimierza Lenina, pierwszego przywódcy ZSRR

Niemal 90 proc. badanych Ukraińców nie żałuje, że w 1991 roku rozpadł się Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Jak również się okazuje, agresywne działania prezydenta Rosji Władimira Putina wpłynęły na "derusyfikację" ukraińskiego społeczeństwa. Jeszcze przed wybuchem wojny również Rosjan zapytano, czy żałują rozpadu ZSRR, lecz wynik okazał się wtedy całkiem inny.

Ukraińska socjologiczna grupa "Rating" opublikowała w środę wyniki badań, które przeprowadzono pod koniec kwietnia. Wynika z nich, że  87 proc. Ukraińców nie żałuje rozpadu Związku Radzieckiego.

 

ZOBACZ: Marcin Przydacz: z polskiej inicjatywy na listę sankcji UE trafi 17 spółek zbrojeniowych

 

Badacze doszli ponadto do wniosku, że w ukraińskim społeczeństwie nastąpiła "dekomunizacja" i "derusyfikacja", ponieważ rosyjska propaganda wykorzystuje w trakcie działań wojennych sowiecką symbolikę i gra na "wspólnej" historii - podaje portal unian.net.

Jak Ukraińcy traktują 9 maja? Dla 80 proc. to "Dzień Pamięci"

Zmienił się również stosunek do 9 maja, czyli Dnia Zwycięstwa. Dla 36 proc. respondentów święto jest "przeżytkiem", a dla 23 proc. "czymś zwykłym".

 

9 maja jest "Dniem Zwycięstwa" dla 15 proc. ukraińskiego społeczeństwa, a 80 proc. traktuje go jako "Dzień Pamięci".

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. 27 osób zginęło w wypadku drogowym w obwodzie rówieńskim

 

Jednocześnie 78 proc. badanych wysoko ocenia wkład narodu ukraińskiego w zwycięstwo nad faszyzmem, a 67 proc. jest przekonanych, że to właśnie Ukraina miała w nim największy udział.

Rosjan również zapytano o żal za ZSRR. Większość tęskni za tym państwem

Pod koniec 2021 roku, czyli przed wybuchem wojny w Ukrainie, agencja Interfax podała wyniki sondażu przeprowadzonego w Rosji przez Fundację "Opinia Publiczna". Tamtejszych obywateli również zapytano, czy żałują rozpadu Związku Radzieckiego.

 

Do tęsknoty za ZSRR przyznało się wówczas 62 proc. Rosjan. Ponadto nieco ponad połowa pytanych stwierdziła, że "prowadzone są działania" zmierzające do odbudowy komunistycznego państwa, ale jednocześnie 74 proc. respondentów stwierdziła, iż powstanie ZSRR na nowo jest raczej niemożliwe.

wka/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie