Wojna w Ukrainie. Macron wezwał Putina do zakończenia inwazji na Ukrainę

Świat
Wojna w Ukrainie. Macron wezwał Putina do zakończenia inwazji na Ukrainę
PAP/EPA/YOAN VALAT
Prezydent Francji Emmanuel Macron (na zdjęciu) zażądał od Putina wycofania się z Ukrainy.

Pałac Elizejski poinformował o rozmowie telefonicznej, jaką francuski prezydent odbył z prezydentem Rosji we wtorek. Emmanuel Macron wezwał Władimira Putina do zakończenia inwazji na Ukrainę - poinformował urząd francuskiego prezydenta.

"Wezwałem Rosję do wywiązania się z jej obowiązków jako członka Rady Bezpieczeństwa ONZ i do położenia kresu temu niszczycielskiemu atakowi" - napisano w komunikacie cytującym Macrona.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Zełenski o Mariupolu: wypalone miasto

 

Jak podano Macron zaapelował również do Putina o "wyrażenie zgody na kontynuowanie ewakuacji" z obleganego przez wojska rosyjskie kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy.

Macron wezwał do wprowadzenia zawieszenia broni

Ewakuacja ta musi się odbyć "w koordynacji z podmiotami humanitarnymi, pozostawiając ewakuowanym wybór miejsca docelowego, zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym" - podkreślił prezydent Francji.

 

Macron powtórzył też Putinowi, że potrzebne jest zawieszenie broni na Ukrainie oraz iż jest głęboko zaniepokojony sytuacją w Donbasie, a szczególnie w Mariupolu.

 

ZOBACZ: Tomasz Siemoniak w "Gościu Wydarzeń": wojna nie skończy się 9 maja; dalej będą ginąć ludzie

 

Prezydent Francji powiedział również przywódcy Rosji, że jest gotów współpracować z organizacjami międzynarodowymi, aby pomóc znieść rosyjskie embargo na ukraiński eksport żywności przez Morze Czarne.

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie