Wojna w Ukrainie. Boris Johnson: Wielka Brytania przekaże partię kolejnej broni dla Ukrainy

Świat
Wojna w Ukrainie. Boris Johnson: Wielka Brytania przekaże partię kolejnej broni dla Ukrainy
PAP/EPA/ANDREW PARSONS/10 DOWNING STREET HANDOUT
Boris Johnson przemówił w ukraińskim parlamencie

Wielka Brytania przekaże Ukrainie pociski przeciwokrętowe Brimstone i pojazdy opancerzone Stormer z wyrzutniami pocisków przeciwlotniczych oraz przekaże kolejny pakiet sprzętu wojskowego - ogłosił we wtorek w przemówieniu do ukraińskiego parlamentu premier Boris Johnson.

- Dostarczamy pojazdy opancerzone, aby ewakuować ludność cywilną z atakowanych obszarów i chronić urzędników - o czym wspomniał mi podczas naszej ostatniej rozmowy Wołodymyr (Zełenski) - którzy utrzymują infrastrukturę krytyczną. Mogę dziś ogłosić nowy pakiet wsparcia od brytyjskiego rządu o łącznej wartości 300 mln funtów, w tym radary do lokalizowania artylerii bombardującej wasze miasta, ciężkie drony do zaopatrywania waszych sił oraz tysiące noktowizorów - mówił Johnson w przemówieniu transmitowanym przez łącze wideo.

 

- Będziemy nadal dostarczać Ukrainie, wraz z innymi przyjaciółmi, broń, środki finansowe i pomoc humanitarną, aż osiągniemy nasz długoterminowy cel, którym musi być takie umocnienie Ukrainy, aby nikt już nigdy nie odważył się was zaatakować - zapewnił brytyjski premier, przyznając, że Zachód popełnił błąd nie udzielając pomocy w 2014 roku, gdy po raz pierwszy została napadnięta przez Rosję.

 

Ponadto Ukraina otrzyma drony mające zapewnić wsparcie logistyczne odizolowanym oddziałom oraz kilkanaście samochodów Toyota Land Cruiser, które pomogą chronić urzędników cywilnych we wschodniej Ukrainie i ewakuować ludność z terenów objętych walkami. Johnson prawdopodobnie poda też więcej szczegółów na temat przekazania pocisków Brimstone i pojazdów opancerzonych Stormer, co ogłoszono już w zeszłym tygodniu.


Johnson jest pierwszym zagranicznym przywódcą, który zwrócił się do Rady Najwyższej od czasu, gdy 24 lutego Ukraina została napadnięta przez Rosję. 

 

ZOBACZ: Boris Johnson: ukraińscy żołnierze są szkoleni w Wielkiej Brytanii i w Polsce

Odwołanie do II wojny światowej 

- Kiedy mój kraj stanął w obliczu zagrożenia inwazją podczas II wojny światowej, nasz parlament - podobnie jak wasz - kontynuował posiedzenia przez cały czas trwania konfliktu, a Brytyjczycy wykazali się taką jednością i determinacją, że pamiętamy czas największego zagrożenia jako naszą najlepszą godzinę - powiedział Johnson nawiązując do słynnego przemówienia Winstona Churchilla z czerwca 1940 r.

 

- To jest najlepsza godzina Ukrainy, epicki rozdział w waszej narodowej historii, który będzie pamiętany i wspominany przez kolejne pokolenia. Wasze dzieci i wnuki będą mówić, że Ukraińcy nauczyli świat, iż brutalna siła agresora nie znaczy nic wobec moralnej siły narodu, który jest zdeterminowany, by być wolnym - podkreśli brytyjski premier.

ap/bas/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie