Boris Johnson: ukraińscy żołnierze są szkoleni w Wielkiej Brytanii i w Polsce

Świat
Boris Johnson: ukraińscy żołnierze są szkoleni w Wielkiej Brytanii i w Polsce
PAP/EPA/NEIL HALL
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson

Brytyjski premier Boris Johnson po raz pierwszy potwierdził, że ukraińscy żołnierze są szkoleni z obsługi przekazywanego im sprzętu również na terenie Wielkiej Brytanii. Przy okazji powiedział, że szkolenia z obsługi sprzętu przeciwlotniczego odbywają się w Polsce.

- Mogę powiedzieć, że obecnie szkolimy Ukraińców w Polsce w zakresie użycia obrony przeciwlotniczej i w Wielkiej Brytanii, w zakresie użycia pojazdów opancerzonych - ujawnił Johnson w czwartek w czasie pobytu w Indiach, gdzie m.in. będzie przekonywał władze tego kraju, by rozluźniły relacje z Rosją.

 

Rzecznik brytyjskiego premiera potwierdził później, że w Wielkiej Brytanii przebywa obecnie kilkudziesięciu Ukraińców. Stacja Sky News podała też, powołując się na urzędnika rządowego, że w zeszłym tygodniu do Wielkiej Brytanii przybyło ponad 20 ukraińskich żołnierzy w celu przeszkolenia ich w zakresie obsługi 120 pojazdów wojskowych przekazywanych Ukrainie przez brytyjski rząd.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. USA opracowały nowy typ drona. "Odpowiada wymogom ukraińskiego wojska"

 

Poza szkoleniem na pojazdach opancerzonych Mastiff, Wolfhound i Husky, Ukraińcy będą mieli okazję zobaczyć, jak używać ambulansu Samaritan oraz opancerzonych pojazdów rozpoznawczych Sultan i Samson.

Boris Johnson: Indie mają inne relacje z Rosją i musimy to brać pod uwagę

Brytyjski premier Boris Johnson zapowiedział w czwartek, iż poruszy z premierem Indii Narendrą Modim kwestię niejednoznacznego stanowiska tego kraju wobec wojny na Ukrainie oraz zmniejszenia zależności od importowanych źródeł energii.

 

- Jeśli spojrzeć na to, co powiedzieli Indusi, to byli bardzo stanowczy w potępieniu okrucieństw w Buczy. Myślę, że wszyscy rozumieją, że Indie i Rosja mają historycznie zupełnie inne relacje niż Rosja i Wielka Brytania miały w ostatnich kilkudziesięciu latach. Musimy uwzględniać tę rzeczywistość, ale oczywiście będę o tym mówił Narendrze Modiemu - oświadczył Johnson po przybyciu z dwudniową wizytą do Indii.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Skupisko grobów pod Mariupolem. W ostatnim czasie pojawiło się 200 nowych

 

Indie "jednoznacznie" potępiły zbrodnie na ludności cywilnej, które zostały ujawnione po wycofaniu się wojsk rosyjskich z północnej Ukrainy, ale w oświadczeniu rządu indyjskiego nie była wspomniana Moskwa. Ponadto w głosowaniach na forum ONZ potępiających Rosję za dokonaną inwazję, Indie wielokrotnie wstrzymywały się od głosu.

 

mst/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie