Wojna w Ukrainie. Do Rosji deportowano ponad milion Ukraińców

Świat
Wojna w Ukrainie. Do Rosji deportowano ponad milion Ukraińców
PAP/ EPA/ROMAN PILIPEY
Do Rosji deportowano ponad milion Ukraińców

Do Rosji deportowano już z Ukrainy blisko 1,1 mln ludzi, z czego prawie 200 tys. to dzieci. Tylko w poniedziałek wywieziono ponad 11,5 tys. osób, w tym 1847 dzieci – podała we wtorek agencja Ukrinform, cytując dane przedstawione przez stronę rosyjską.

Według agencji Reutera dane przedstawiło rosyjskie ministerstwo obrony. Władze Rosji określają te działania jako "ewakuacje" i utrzymują, że ludzie wywożeni są z Ukrainy na własną prośbę. Strona ukraińska informuje jednak, że najeźdźcy przymusowo deportują ludzi do Rosji.

 

W bilansie uwzględniono osoby wywiezione do Rosji z okupowanych obszarów obwodów ługańskiego i donieckiego na wschodzie i południowym wschodzie Ukrainy - zaznacza Ukrinform. 

Ofiary wojny wśród dzieci 

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło co najmniej 220 dzieci. 406 zostało rannych - poinformowała we wtorek na Telegramie ukraińska Prokuratura Generalna.

 

ZOBACZ: Papież Franciszek: jestem gotów spotkać się z Władimirem Putinem w Moskwie

 

Prokuratura zwraca uwagę, że szacunki te nie są ostateczne, gdyż trwa zbieranie danych z miejsc, gdzie mają miejsce działania wojenne oraz z terenów czasowo okupowanych i wyzwolonych.

 

W komunikacie podano, że w wyniku codziennych bombardowań i ostrzałów prowadzonych przez siły zbrojne Rosji uszkodzeniu uległo 1584 placówek oświatowych, z czego 118 zostało doszczętnie zniszczonych.

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie