Wojna w Ukrainie. 69. dzień rosyjskiej inwazji [RELACJA]

Świat
Wojna w Ukrainie. 69. dzień rosyjskiej inwazji [RELACJA]
PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Mariupol

Siły rosyjskie przystąpiły we wtorek do szturmu na kombinat Azowstal, który jest ostatnim ośrodkiem ukraińskiego oporu w Mariupolu nad Morzem Azowskim – poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na zastępcę dowódcy pułku Azow Swiatosława Pałamara. Trwa 69. dzień wojny w Ukrainie. Relacja na żywo.

ap/bas/mad / PAP / polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Kończymy relację. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do polsatnews.pl

Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał we wtorek w rozmowie telefonicznej prezydenta Rosji Władimira Putina do zakończenia inwazji na Ukrainę - poinformował Pałac Elizejski.

"Wezwałem Rosję do wywiązania się z jej obowiązków jako członka Rady Bezpieczeństwa ONZ i do położenia kresu temu niszczycielskiemu atakowi" – napisano w komunikacie cytującym Macrona.

Jak podano Macron zaapelował również do Putina o "wyrażenie zgody na kontynuowanie ewakuacji" z obleganego przez wojska rosyjskie kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy.

Szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko poinformował na Telegramie, że liczba ofiar zbombardowania koksowni w Awdijiwce może wzrosnąć.

Podkreślił, że Rosjanie dobrze wiedzieli, gdzie celują.  "Robotnicy właśnie skończyli zmianę i czekali na przystanku na autobus, który miał ich rozwozić z zakładu do domu". 

Obecnie potwierdzono śmierć 10 osób. Rannych jest 15 osób.

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę do portu w Rotterdamie przybyło łącznie 126 statków z rosyjskim olejem napędowym - wynika z opublikowanej we wtorek analizy holenderskiego dziennika "De Volkskrant".

Gazeta zauważa, że wprawdzie jest to legalne, bowiem nie ma obecnie zakazu przyjmowania ropy i produktów ropopochodnych z Rosji w europejskich portach, to jednak po tym jak koncern Shell zdecydował się zaprzestać kupowania ropy z Rosji, uwaga niderlandzkich mediów skierowała się na tankowce.

Alarmy przeciwlotnicze na niemal całym terytorium Ukrainy.

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przyjęła we wtorek apel do Izby Reprezentantów i Senatu USA o uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm – poinformował deputowany frakcji Hołos Jarosław Żelezniak na Telegramie.

Ukraińscy deputowani wezwali obie izby Kongresu USA do zaostrzenia sankcji przeciw Rosji i państwom współpracującym z nią oraz popierającym jej terrorystyczny reżim, w szczególności sankcjami przewidzianymi zgodnie ze statusem państwa sponsorującego terroryzm.

Rada Najwyższa uważa też za niezbędne wprowadzenie sankcji przeciw kręgom rządowym i biznesowym oraz rosyjskim partiom politycznym popierającym wojnę w Ukrainie.

"Solidarni wobec rosyjskiej agresji" - to tytuł artykułu prezydenta Andrzeja Dudy, opublikowanego w chorwackim tygodniku "Nacional" w przypadającą we wtorek rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Prezydent opisał pomoc niesioną osobom uciekającym z Ukrainy w związku z rosyjską inwazją.

Andrzej Duda nawiązał do wtorkowego święta pisząc: "Blisko rok temu, podczas obchodów 230. rocznicy uchwalenia polskiej Konstytucji 3 Maja, gościliśmy w Warszawie prezydentów Ukrainy, Estonii, Łotwy i Litwy. Nasze państwa łączą więzy sąsiedzkie oraz wspólne wartości, kultura, historia i obecne wyzwania. Symbolem tych więzi jest druga w świecie nowoczesna ustawa zasadnicza, przekształcająca polską demokrację szlachecką w sprawniejszą monarchię konstytucyjną".

"Niestety - jak dodał prezydent - było to działanie spóźnione. Trzy sprzymierzone absolutyzmy, rosyjski, pruski i austriacki, zniszczyły unikalny projekt polityczny i cywilizacyjny, jakim była wolnościowa, wieloetniczna, wielowyznaniowa I Rzeczpospolita. Przodkowie dzisiejszych obywateli państw Europy Środkowo-Wschodniej zostali w większości poddanymi cara. Zmuszono ich do wspierania ekspansji Imperium Rosyjskiego własną krwią, majątkiem i pracą".

Ukraińskie psy służące w Straży Granicznej otrzymały od Stanów Zjednoczonych kamizelki kuloodporne - informuje Nexta. 

Zełenski: Mariupol to wypalone miasto, w Charkowie zniszczono 1/5 budynków
Oblężony przez wojska rosyjskie Mariupol to wypalone miasto, a w Charkowie wojska rosyjskie zniszczyły 1/5 budynków – zacytowała we wtorek agencja Ukrinform przemówienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do parlamentu Albanii.

"Rosyjska armia atakuje nasze miasta i wioski przy użyciu artylerii, lotnictwa i nie żałuje rakiet. W naszym największym mieście na wschodzie kraju, Charkowie, zniszczono 1/5 budynków. To ponad 2,5 tys. budynków. Zostały one spalone, zburzone rosyjskimi pociskami albo uszkodzone na skutek ostrzałów" – powiedział Zełenski.

Prezydent podkreślił, że półmilionowe miasto Mariupol nad Morzem Azowskim zostało zniszczone do szczętu i nie ocalała tam nawet jedna ulica. Jak zaznaczył, było ono stale ostrzeliwane i bombardowane przez siły rosyjskie od początku marca.

Rumuńscy deputowani i senatorowie opowiedzieli się we wtorek za zlikwidowaniem parlamentarnych grup przyjaźni z Rosją i Białorusią jako formą sankcji na te kraje w związku z ich udziałem w wojnie z Ukrainą.

Jak podała agencja Mediafax, w popołudniowym głosowaniu za zerwaniem więzi z rosyjskimi i białoruskimi parlamentarzystami opowiedziało się 356 rumuńskich polityków, pięciu było przeciwnych, zaś trzech wstrzymało się od głosu.

32 przedstawicielstwa dyplomatyczne w Kijowie wznowiły swoją działalność - podaje Nexta.

Władimir Putin w rozmowie z Emmanuelem Macronem powiedział, że "Zachód mógłby pomóc położyć kres okrucieństwu, wywierając odpowiedni wpływ na władze Kijowa i wstrzymując dostawy broni na Ukrainę” – cytuje Kreml agencja RIA.

Reuters podaje, że Putin jest gotów na negocjacje z Ukrainą. Rosja nie przyznaje się do zbrodni wojennych. 

105 z 290 ciał cywilów zabitych przez Rosjan w Irpieniu pod Kijowem wciąż nie zostało zidentyfikowanych – poinformowała we wtorek wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Jak dodała, 70 proc. miasta uległo zniszczeniu lub uszkodzeniu w wyniku działań wojennych.

Wereszczuk powiedziała w ukraińskiej telewizji, że w celu przeprowadzenia ekspertyzy sądowo-medycznej dostarczono ciała 161 mężczyzn, 73 kobiet, 1 dziecka i szczątki 55 osób. „Mówimy takie rzeczy w XXI wieku, w centrum bardzo europejskiego, pięknego (...) miasta. I nawet nie możemy mówić o ciałach, mówimy o ludzkich szczątkach” – oznajmiła.

Portugalskie media oceniają we wtorek, że aktywność rosyjskich szpiegów w Portugalii jest bardzo duża, co przez lata było ignorowane przez władze. Wskazują, że sprawa stała się newralgiczna wraz z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Lizboński dziennik online Observador w artykule “Portugalia – raj dla rosyjskich szpiegów” twierdzi, że w samej Portugalii niewiele osób uważa, aby jakiekolwiek informacje z tego kraju miały pożytek dla Kremla. Podkreśla, że takie podejście zachęca tylko Rosjan do aktywności wywiadowczej.

Niemiecki kanclerz Olaf Scholz powiedział we wtorek, iż nikt nie powinien liczyć na to, że Rosja nie zaatakuje innych krajów, biorąc pod uwagę łamanie prawa międzynarodowego na Ukrainie. Zadeklarował też, że Niemcy poprą Finlandię i Szwecję, jeśli te zdecydują się przystąpić do NATO.

Rosyjska inwazja na Ukrainę złamała porządek po II wojnie światowej i zmusiła Europę do wzmocnienia strategii obronnej - powiedział Scholz w obecności premierów Szwecji i Finlandii, Magdaleny Andersson i Sanny Marin, które dołączyły do obrad rządu RFN, omawiającego sytuację bezpieczeństwa w Europie.

Decyzja w sprawie wejścia Finlandii oraz Szwecji do NATO zapadnie w połowie maja i ma umożliwić obu krajom wspólne złożenie wniosku o członkostwo w Sojuszu - podały w poniedziałek skandynawskie media.

„Nikt nie może zakładać, że rosyjski prezydent (Władimir Putin) i jego rząd nie będą przy innych okazjach łamać prawa międzynarodowego” – powiedział Scholz.

Ukraińskie pielęgniarki: życzymy Putinowi takiego samego bólu, jaki nam zgotował

Putinowi życzymy doświadczenia tego samego bólu, jaki zgotował nam i naszym dzieciom – powiedziały PAP Luba i Swietłana, ukraińskie pielęgniarki, pracujące w szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim.

Jak dodały, najlepszą karą dla Putina będzie przeżycie tych samych doświadczeń, które spotkały Ukraińców.

„Niech on i jego bliscy poczują strach, głód i zimno” – mówiły.

Szpital w Ostrowie Wlkp. zatrudnia 16 obywateli Ukrainy. W tej grupie – jak powiedziała naczelna pielęgniarka Izabela Rykowska - jest 12 pielęgniarek, położna i 3 lekarzy – ortopeda i dwóch pediatrów. Szpital jest w trakcie nostryfikacji dyplomów ukraińskich lekarzy.

„Do czasu zdobycia przez nich prawa wykonywania zawodu w Polsce, w porozumieniu z lokalnym urzędem pracy, zapewniliśmy im maksymalne możliwości zarobkowe. Są to stanowiska, na których mogą poznawać organizację pracy w szpitalu” – wyjaśniła Rykowska.

Władze: część ewakuowanych z Mariupola dotarła do Zaporoża

Część osób ewakuowanych z oblężonego przez wojska rosyjskie Mariupola dotarła we wtorek do Zaporoża – poinformowały ukraińskie władze. Do tego miasta przybyła kolumna transportu prywatnego, na tereny kontrolowane przez siły ukraińskie dojechały także trzy z 14 autobusów ewakuacyjnych.

Kolumna z mieszkańcami Mariupola i zagrożonych miejscowości obwodu zaporoskiego, którzy ewakuowali się samochodami prywatnymi, jest już w Zaporożu – powiedział portalowi Suspilne przedstawiciel rady miejskiej Zaporoża Ołeksij Sawicki.

Izrael ostro skrytykował rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Sergeia Ławrowa za stwierdzenie, że Adolf Hitler był częściowo Żydem, mówiąc, że to "niewybaczalny" fejk, który poniżył horror nazistów

Gdyby teraz zostały przerwane dostawy rosyjskiego gazu, to Włochy miałyby poważne problemy z zapełnieniem magazynów na sezon zimowy - powiedział we wtorek w Izbie Deputowanych w Rzymie minister ds. transformacji ekologicznej Roberto Cingolani.

Szef resortu podkreślił, że na zapełnienie magazynów w 90 proc. na zimę 2022/2023 potrzeba około sześciu miesięcy. W takiej sytuacji, jak zaznaczył, "będziemy mogli stawić czoła najbliższej zimie i następnym z pewnym spokojem".

Wielka Brytania przekaże Ukrainie pociski przeciwokrętowe Brimstone i pojazdy opancerzone Stormer z wyrzutniami pocisków przeciwlotniczych oraz przekaże kolejny pakiet sprzętu wojskowego - ogłosił we wtorek w przemówieniu do ukraińskiego parlamentu premier Boris Johnson.

- Dostarczamy pojazdy opancerzone, aby ewakuować ludność cywilną z atakowanych obszarów i chronić urzędników - o czym wspomniał mi podczas naszej ostatniej rozmowy Wołodymyr (Zełenski) - którzy utrzymują infrastrukturę krytyczną. Mogę dziś ogłosić nowy pakiet wsparcia od brytyjskiego rządu o łącznej wartości 300 mln funtów, w tym radary do lokalizowania artylerii bombardującej wasze miasta, ciężkie drony do zaopatrywania waszych sił oraz tysiące noktowizorów - mówił Johnson w przemówieniu transmitowanym przez łącze wideo.

"W chwili kiedy Stany Zjednoczone i Polska stoją razem w obliczu rosyjskiej agresji, kluczowe znaczenie trwałego partnerstwa między naszymi narodami jest niezmiernie jasne. Jako partnerzy, przyjaciele i sojusznicy w NATO pracujemy razem każdego dnia, by promować nasze bezpieczeństwo zbiorowe, wspólny gospodarczy dobrobyt i wspólne demokratyczne wartości" - napisał amerykański sekretarz stanu Antony Blinken w komunikacie wydanym z okazji 231. rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji.

Sąd na Fidżi przychylił się do wniosku władz USA o konfiskatę superjachtu Amadea, który ich zdaniem należy do objętego zachodnimi sankcjami rosyjskiego oligarchy Sulejmana Kerimowa – podała we wtorek stacja CNN. Według Bloomberga łódź jest warta 325 mln USD.

Superjacht, który wszedł do portu w Lautoka 12 kwietnia, został najpierw zatrzymany przez policję, a następnie fidżyjski sąd aresztował go i zakazał mu opuszczania kraju. Decyzja została podjęta po złożeniu przez rząd USA wniosku o pomoc prawną.

Sędzia Deepthi Amaratunga przychylił się do amerykańskiego wniosku o konfiskatę superjachtu – przekazał CNN, powołując się na wydany we wtorek komunikat.

Teraz, w obliczu tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, jak nigdy wcześniej jesteśmy wszyscy zobowiązani do głębokiego patriotyzmu i troski o ojczyznę – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita podczas obchodów święta Konstytucji 3 Maja w Krakowie.

Siły rosyjskie przystąpiły we wtorek do szturmu na kombinat Azowstal, który jest ostatnim ośrodkiem ukraińskiego oporu w Mariupolu nad Morzem Azowskim – poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na zastępcę dowódcy pułku Azow Swiatosława Pałamara.

"Przez całą noc nas bombardowali bombami lotniczymi, zginęły dwie cywilne kobiety, a teraz trwa szturm na Azowstal" – oznajmił Pałamar.

Jak powiedział, wojsko rosyjskie usiłuje się wedrzeć na teren kombinatu.

"Wiemy, że prezydent jest informowany o sytuacji w Mariupolu i trzyma rękę na pulsie. Dlatego oczekujemy od niego zdecydowanych działań, bo sytuacja jest bardzo trudna" – dodał. 

W nocy spłonął magazyn rosyjskiego wydawnictwa, którego prezesem jest bliski przyjaciel prezydenta Władimira Putina. Pożar jest kolejnym z serii podejrzanych pożarów, które wybuchły w całym kraju

Druga ściana z bloczków betonowych została zbudowana od strony Ukraińskiej w punkcie kontrolnym z Transnistrii

Patriarcha Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, Władimir Gundiajew, stwierdził: „Nie chcemy walczyć z nikim. Rosja NIGDY nikogo nie zaatakowała. To niesamowite, że tak potężny kraj nikogo nie zaatakował, a jedynie bronił swoich granic".

Co najmniej dziewięcioro cywilów zginęło we wtorek w wyniku rosyjskiego ostrzału miast Wuhłedar, Łyman i Awdijiwka w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy – przekazała stacja Sky News, cytując szefa władz obwodowych Pawła Kyryłenkę.

Wcześniej władze ukraińskie informowały o trzech ofiarach śmiertelnych porannego ostrzału miasta Wuhłedar.

Potwierdzono dodatkowo śmierć trzech osób w wyniku ostrzału i bombardowania z powietrza miejscowości Awdijiwka. Kolejne trzy osoby zostały zabite w ostrzale Łymanu – napisał Kyryłenko, dołączając zdjęcia przedstawiające skutki ataków.

Prezydent Andrzej Duda w artykule w internetowym wydaniu włoskiego dziennika "La Repubblica" napisał, że kierowane od lat apele o stanowczość Europy "w obliczu rosyjskiego neoimperializmu nie trafiły do przekonania części elit politycznych" kontynentu. Jak dodał, mimo licznych sygnałów, niektórzy politycy na Zachodzie mówili dalej o potrzebie zrozumienia Rosji.

Skończymy z naszą zależnością od rosyjskich paliw kopalnych. Ten nowy terminal LNG to inwestycja geopolityczna.

Wojska rosyjskie rozpoczynają atak naziemny na Azowstal, ostatnią ukraińską fortecę w Mariupolu, mówi dowódca pułku azowskiego Palamar

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą we wtorek po zakończeniu uroczystości z okazji święta Konstytucji 3 Maja przeszli spacerem z placu Zamkowego w Warszawie do Pałacu Prezydenckiego. Parę prezydencką pozdrawiali mieszkańcy stolicy, turyści, a także goście z Ukrainy.

Premier Włoch Mario Draghi oświadczył we wtorek w Parlamencie Europejskim, że rosyjska agresja na Ukrainę "zakwestionowała największą zdobycz Unii Europejskiej - pokój na naszym kontynencie". Wyraził opinię, że instytucje UE są niedostosowane do obecnej sytuacji.

W wystąpieniu podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu szef włoskiego rządu powiedział: "Musimy wspierać Ukrainę, jej rząd i jej naród, o co prosił i dalej prosi prezydent (Wołodymyr) Zełenski. W wojnie najeźdźczej nie może istnieć żaden znak równości między tym, kto najeżdża i kto stawia opór".

Ukraiński Batalion Wędrowny Podolski zniszczył około 30 jednostek wrogich pojazdów opancerzonych

Rosyjskie wojsko w dalszym ciągu ostrzeliwuje zabudowania cywilne w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy; we wtorek w ostrzale wsi Zaliznyczne zginęły dwie osoby, uszkodzonych zostało 13 domów i szkoła – podała agencja Ukrinform, cytując władze obwodowe.

Według władz dwie osoby zostały śmiertelnie ranione odłamkami. W budynku szkoły uszkodzone są m.in. dach i okna – przekazał Ukrinform.

Boris Johnson przemawiał w Radzie Najwyższej za pośrednictwem wideokonferencji. Wołodymyr Zełenski osobiście wziął udział w posiedzeniu parlamentu.

Ukraina walczy dziś o to, co było istotą Konstytucji 3 maja; jedność Ukrainy wobec rosyjskiej nawały, jej bohaterstwo i odwaga są znakami nadziei, że zło nie musi we współczesnym świecie zwyciężać - powiedział we wtorek, w dniu Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja szef PO Donald Tusk.

Litwa będzie opowiadać się za najostrzejszymi sankcjami wobec Rosji i zrobi wszystko, by przekonać do nich kraje, które nie są do nich przekonane – oznajmił we wtorek prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

"Jesteśmy zwolennikami ostrych sankcji i Litwa zawsze będzie wśród krajów, które zaproponują najbardziej konsekwentne, ostre sankcje. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by przekonać te państwa, które się wahają lub są sceptyczne" - powiedział Nauseda dziennikarzom.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał we wtorek dekret o odwetowych sankcjach gospodarczych w odpowiedzi na "nieprzyjazne działania niektórych obcych państw i organizacji międzynarodowych" - poinformowała agencja Reuters, powołując się na Kreml.

Zgodnie z dekretem Rosja zabrania eksportu produktów i surowców do osób i podmiotów, które zostały objęte sankcjami.

Dekret zakazuje również dokonywania transakcji z zagranicznymi osobami i firmami, dotkniętymi rosyjskimi sankcjami odwetowymi oraz pozwala rosyjskim kontrahentom na niewywiązywanie się z zobowiązań wobec nich.

Putin wyznaczył rządowi rosyjskiemu termin 10 dni na sporządzenie listy osób i podmiotów, które zostaną objęte sankcjami odwetowymi.

Kolumna z ewakuowanymi z oblężonego przez Rosjan Mariupola, w tym z około 100 kobietami i dziećmi zabranymi z zakładów Azowstal, powoli zmierza w stronę kontrolowanego przez Ukraińców Zaporoża i może dotrzeć tam w ciągu kilku godzin – podała we wtorek stacja BBC.

By dotrzeć do centrum ewakuacyjnego w Zaporożu autobusy muszą przejechać setki kilometrów przez terytorium opanowane przez wspieranych przez Rosję separatystów. Nie ma pełnej informacji o postępach konwoju i nie wiadomo, czy wjechał on już na obszar kontrolowany przez siły ukraińskie – przyznaje BBC.

Burmistrz Mariupola mówi, że ponad 200 cywilów wciąż przebywa w ogromnej hucie ukraińskiego miasta

Polskie billboardy w ramach akcji „Stop Russia Now!” prezentowano we wtorek przed parlamentem w Budapeszcie. Celem akcji jest zatrzymanie wojennej agresji Rosji i zachęcanie do próby odejścia od sprowadzania energii z tego kraju – powiedział polski ambasador Sebastian Kęciek.

Cztery billboardy przedstawiają dramat wojny na Ukrainie i widnieje na nich hasło "Stop Russia Now". Wtorek był trzecim i ostatnim dniem prezentowania ich w Budapeszcie. Wcześniej podobne plakaty pokazywano m.in. w Berlinie i Rzymie.

 

Kazachstan nie wyśle swojego wojska do Ukrainy nawet w ramach umowy CSTO 

Trzeba bezwarunkowo potępiać wojnę na Ukrainie; w obecnej sytuacji winniśmy czynić wszystko, co w naszej mocy, aby ulżyć w cierpieniu Ukraińcom dotkniętym okrucieństwem rosyjskiej agresji - mówił we wtorek na Jasnej Górze metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Niemcy poderwały we wtorek dwa myśliwce Eurofigter w związku z obecnością nad Morzem Bałtyckim rosyjskiego samolotu zwiadowczego An-30 - podała agencja dpa.

Rosyjska maszyna została zidentyfikowana w międzynarodowej przestrzeni powietrznej w pobliżu wyspy Rugia.

Unia Europejska planuje zintensyfikować współpracę z krajami afrykańskimi, aby do końca 2022 r. zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu o dwie trzecie - podał we wtorek Bloomberg.

Bloomberg ocenia, że współpraca z krajami afrykańskimi jest elementem projektu zewnętrznej strategii energetycznej UE, który zakłada pełne uniezależnienie się od rosyjskich surowców.

Według tego projektu kraje afrykańskie, zwłaszcza w zachodniej części kontynentu, takie jak Nigeria, Senegal i Angola, mają znaczny potencjał w zakresie eksportu skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Brytyjski premier Boris Johnson przyznał we wtorek, że proces przyjmowania uchodźców z Ukrainy mógłby być szybszy, ale ponownie wykluczył możliwość zniesienia dla nich obowiązku wizowego.

- Cóż, zrobiliśmy bardzo dużo, aby pomóc ukraińskim kobietom i dzieciom w tym regionie, a teraz widzimy, że wiele osób przyjeżdża do Wielkiej Brytanii. Do tej pory wydano 86 tys. wiz, a 27 tys. osób już tu jest. Chcę powiedzieć "dziękuję" - 27 tys. to bardzo dużo, liczba ta szybko rośnie i chcę wyrazić uznanie dla wszystkich tych, którzy pomagają w opiece nad Ukraińcami. Czy mogliśmy to zrobić szybciej? Tak, być może mogliśmy - powiedział w rozmowie ze stacją ITV.

Rosyjskie wojsko zbombardowało nowoczesny elewator zbożowy w Rubiżnem w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy; mogło w nim być nawet 30 tys. ton ziarna – ogłosił we wtorek szef władz obwodu Serhij Hajdaj. Jego zdaniem Rosjanie chcą wywołać klęskę głodu.

"Okupanci zbombardowali elewator zbożowy z samolotu. Zdjęcia satelitarne z Planet Lab pokazują, że potężne rosyjskie bomby zostały zrzucone na teren Golden AGRO sp. z o.o. w Rubiżnem. Elewator, oddany do użytku w 2020 roku, został kompletnie zniszczony" – napisał Hajdaj na Telegramie

Do drugiej połowy 2024 roku Włochy chcą uniezależnić się od dostaw rosyjskiego gazu - ogłosił we wtorek minister do spraw transformacji ekologicznej Roberto Cingolani na łamach dziennika "La Repubblica". Poinformował, że wzrosną dostawy surowca z takich krajów, jak Algieria, Angola, Kongo i Katar.

Cingolani zaznaczył, że z Algierii w ciągu najbliższych trzech lat gazociągiem zostanie dostarczonych o 9 miliardów metrów sześciennych gazu więcej. Poza tym, dodał, Włochy zamierzają zwiększyć dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG), przywożonego na statkach.

Samolot Putina "Doomsday" widziany w pobliżu Moskwy

"Stały Przedstawiciel USA przy OBWE mówi, że w najbliższym czasie Rosja będzie próbowała zaanektować tzw. Republiki Ludowe Doniecka i Ługańska za pomocą fikcyjnych referendów".

 

Powyrywane paznokcie. Związane ręce. Kolejny pochówek dwóch cywilów znaleziono we wsi Kałyniwka w obwodzie kijowskim. Ile takich zbrodni ma miejsce obecnie na terytoriach okupowanych? Rosja wybrała drogę terroru ludności cywilnej i musi być uznana za państwo sponsorujące terroryzm.

W rosyjskim Twer na parkingu w nocy spłonęło 38 ciężarówek.

Jednostka armii ukraińskiej robi sobie przerwę po dwóch miesiącach na froncie. Dla 81. brygady, dowodzonej przez 21-letniego porucznika Jewgena Samojłowa, czas na odpoczynek i opiekę medyczną. "To dobra okazja dla chłopaków na odpoczynek i powrót do walki z nową energią"

Bataliony Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy z całej Ukrainy bezlitośnie pobiły okupantów na wschodzie i południu.

Prawa i wolności to wielki skarb ludzkości; dzisiaj nasze kraje i społeczeństwa stoją po tej samej stronie w walce o światową demokrację - podkreślił we wtorek premier Ukrainy Denys Szmyhal składając Polakom życzenia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

"Najlepsze życzenia dla Polski i Narodu polskiego z okazji Święta Konstytucji" - napisał na Twitterze Denys Szmyhal. "Prawa i wolności to wielki skarb ludzkości. Doceniamy, że dzisiaj nasze kraje i społeczeństwa stoją po tej samej stronie w walce o światową demokrację" - podkreślił. Podziękował jednocześnie premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za solidarność z Ukrainą.

Oprócz wymiaru charytatywnego i pomocy dla bratniego narodu Ukraińskiego, potrzebny jest też wymiar duchowy i etyczny; oprócz spustoszeń materialnych wojna wyrządza także spustoszenia duchowe i moralne - podkreślił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas mszy św. w intencji ojczyzny.

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 24,2 tys. żołnierzy i 2567 pojazdów opancerzonych, a także 1062 czołgi, 194 samoloty i 155 śmigłowców – ogłosił we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W ciągu ostatniej doby Rosja straciła około 400 żołnierzy, 48 pojazdów opancerzonych, 14 czołgów, 16 systemów artyleryjskich, 10 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 19 pojazdów samochodowych i cystern, dwie jednostki pływające i 20 dronów – zaznaczono w zestawieniu

Słowacja będzie starać się o zwolnienie z embarga na rosyjską ropę, jeśli takie embargo znajdzie się w kolejnym pakiecie sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji - poinformowało we wtorek słowackie ministerstwo gospodarki.

Resort podkreśla, że niemal cały popyt na ropę na Słowacji zaspokajany jest z importu z Rosji, a obecnie zapasy tego surowca starczą na 120 dni.

"Jeśli dojdzie do zatwierdzenia embarga na rosyjską ropę w ramach dalszego pakietu sankcji wobec Rosji, Słowacja wystąpi o zwolnienie z tego zobowiązania" – oświadczyło ministerstwo, cytowane przez agencję Reuters.

Żołnierze SSO na kilka godzin przed bitwą, która pokrzyżowała plany rosyjskich okupantów.

Węgry nie poprą sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji, które uniemożliwiłyby import rosyjskiej ropy i gazu - oświadczył we wtorek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.

Przebywający w Kazachstanie Szijjarto powiedział, że rosyjskie dostawy ropy rurociągiem "Przyjaźń" stanowią około 65 proc. zapotrzebowania na Węgrzech i nie ma alternatywnych dróg dostaw, które mogłyby to zastąpić.

- Nie obchodzi nas, co myślą ludzie na Wschodzie czy Zachodzie - stwierdził szef węgierskiego MSZ - To jest kwestia bezpieczeństwa energetycznego, obecnie fizycznie nie ma możliwości utrzymania gospodarki bez rosyjskiej ropy.

Putin może oficjalnie wypowiedzieć wojnę Ukrainie 9 maja - podaje agencja Ukrinform powołując się na zachodnich urzędników 

Do waszej uwagi nowa seria Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy: "Wąż. Rasistowski punkt bez powrotu"

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej od początku wojny w Ukrainie wszczął 35 spraw karnych ws. "fejków" dotyczących armii rosyjskiej.

W oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy wciąż jest około 100 tys. cywilów, a ponad 200 wciąż przebywa w zakładach metalurgicznych Azowstal wraz z ukraińskimi żołnierzami – poinformował we wtorek mer miasta Wadym Bojczenko.

Według stacji Sky News ONZ i Czerwony Krzyż starają się ułatwić ewakuację z rozległego terenu Azowstalu i jest nadzieja, że konwój ewakuacyjny wyruszy we wtorek przed południem.

"Żołnierze rosyjscy wciąż znajdują się na naszej zaporoskiej ziemi, walki trwają na podejściu do Hulyaypola i na wschód od niego. Wróg ponosi straty"

Co najmniej troje cywilów zginęło we wtorek rano w rosyjskim ostrzale miasta Wuhłedar w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy; wciąż ostrzeliwane są również inne miasta obwodu – podała agencja Ukrinform, cytując raport o sytuacji w regionach.

Pod bezustannym ostrzałem znajdują się Łyman i Awdijiwka. Trwa ewakuacja ludności z miast i wsi na linii frontu, a także z Mariupola – wynika ze sprawozdania.

Według niego w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy rosyjska armia skupia się na próbach przejęcia kontroli nad Rubiżnem i Popasną. W nocy pod ciężkim ostrzałem znalazło się Rubiżne, a we wtorek rano – Nowodrużesk. Trwa ustalanie strat i liczby ofiar. Ewakuowano około 20 osób.

Ponad 7,7 tys. osób wjechało w poniedziałek do Polski z Ukrainy przez lubelskie przejścia graniczne. Podobną liczbę osób odprawiono na wyjeździe na Ukrainę. Ruch na granicy odbywa się na bieżąco.

Rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki poinformował, że minionej doby na lubelskich przejściach granicznych odprawiono z Ukrainy do Polski ponad 7,7 tys. osób. W Dorohusku było to 2,8 tys. osób, w Hrebennem – 2,6 tys., w Zosinie 1,1 tys. osób przekroczyło granicę, a w Dołhobyczowie – 1 tys.

Otwarto korytarz humanitarny z miasta Enerhodar - przekazała agencja Ukrinform.

Estoński parlament rozpatrzy wniosek do rządu o wycofanie podpisu pod traktatami granicznymi z Rosją z 2014 r. Po okupacji sowieckiej okręg Petserimaa, a także przedmieście Narwy zostały odebrane Estonii - donosi NEXTA.

Wideo z ukraińskich ataków artyleryjskich na rosyjskie czołgi i pojazdy opancerzone, przeprowadzonych przez 25. Brygadę Powietrznodesantową Ukrainy.

Z informacji serwisu Kanał 24 wynika, że Andriy Kotovenko, zwycięzca Igrzysk Niezwyciężonych, zginął w walce o Ukrainę.

Są dwa scenariusze zakończenia wojny z Rosją: rozpad Federacji Rosyjskiej lub zmiana jej władz - powiedział szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow, cytowany przez agencję Ukrinform.

- Pierwsza opcja to rozpad Rosji na trzy lub więcej części. Druga to względne zachowanie integralności terytorialnej Rosji przy zmianie władz tego kraju - powiedział Budanow.

Według niego w przypadku drugiego rozwiązania nowy przywódca będzie musiał ogłosić, że "jego" Rosja nie ma nic wspólnego z wojną na Ukrainie i że była "rządzona przez chorego dyktatora".

Szef ukraińskiego wywiadu wyraził przekonanie, że Ukraina wygra wojnę, zaznaczając, że "pozostawienie Putinowi drogi odwrotu jest jedną ze strategii, ale jest to prawie nierealne. Jest zbrodniarzem wojennym w oczach całego świata. To jest jego koniec, wpędził się w ślepy zaułek

Na krytycznych odcinkach granicy z Rosją planowane jest wzmocnienie ogrodzenia – podają fińskie media powołując się na źródła w Straży Granicznej. Obecnie długą fińsko-rosyjską granicę fragmentami zabezpiecza kruche druciane ogrodzenie, głównie dla zatrzymania zwierzyny. Cała granica Finlandii z Rosją liczy ponad 1300 km.

Ukraina otrzyma kolejne 5 tys. pocisków przeciwpancernych Javelin, poinformowała strona amerykańska. 

Prowadzona przez kilkanaście lat szeroko zakrojona modernizacja sił zbrojnych Rosji nie wystarczyła do tego, by zdominować Ukrainę, a rosyjskie wojsko jest obecnie znacznie słabsze niż było przed inwazją - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

"Budżet obronny Rosji wzrósł około dwukrotnie w latach 2005-2018, przy czym zainwestowano w wysokiej klasy potencjał lotniczy, lądowy i morski. Od 2008 r. stanowiło to podstawę szeroko zakrojonego programu modernizacji wojskowej Nowe Spojrzenie. Jednak modernizacja sprzętu nie pozwoliła Rosji zdominować Ukrainy. Niepowodzenia zarówno w planowaniu strategicznym, jak i w operacyjnym wykonaniu sprawiły, że nie udało jej się przełożyć siły liczebnej na decydującą przewagę. Siły zbrojne Rosji są obecnie znacznie słabsze, zarówno pod względem materialnym, jak i koncepcyjnym, wskutek inwazji na Ukrainę. Proces wychodzenia z tej sytuacji pogorszą jeszcze sankcje. Będzie to miało długotrwały wpływ na zdolność Rosji do rozmieszczenia konwencjonalnych sił zbrojnych" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Rosjanie przekierowali ruch internetowy w okupowanym obwodzie chersońskim na południu Ukrainy przez rosyjskie serwery, co sprawia, że podlega on pod rosyjską cenzurę – podała agencja Reutera, cytując ustalenia grupy monitorującej NetBlocks.

NetBlocks wykrył, że w sobotę w obwodzie chersońskim dostęp do internetu został niemal całkowicie odcięty. Połączenie przywrócono po kilku godzinach, ale, jak wykazały pomiary, ruch jest teraz kierowany przez Rosję – przekazał Reuters.

"Łączność w sieci została przekierowana przez rosyjski internet, zamiast ukraińskiej infrastruktury telekomunikacyjnej, więc podlega teraz pod rosyjskie przepisy, nadzór i cenzurę" – podkreśliła organizacja, której siedziba mieści się w Londynie.

Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 3,116 mln osób - poinformowała Straż Graniczna. Ostatniej doby z Polski na Ukrainę odprawiono ponad 18 tys. osób.

SG poinformowała ponadto, że ostatniej doby z Polski do Ukrainy odprawiono 18,3 tys. osób.

Ukraińcy niszczą dronem Bayraktar rosyjski system obrony powietrznej na Wyspie Węży.

Nie odnotowano żadnych niepokojących wskazań aparatury mierzącej poziom promieniowania - przekazała we wtorek Państwowa Agencja Atomistyki. Na terenie Polski nie ma zagrożenia radiacyjnego dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska - zaznaczyła PAA.

"Państwowa Agencja Atomistyki na bieżąco analizuje dane otrzymywane z krajowego systemu monitoringu radiacyjnego. Państwowa Agencja Atomistyki nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej" - przekazała Agencja na Twitterze.

Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska - dodała Agencja.

Według informacji serwisu Kanał 24 ewakuacja z Tokmak odbędzie się 3 maja. 

Kraje, które do tej pory miały zamknięte oczy na działania Federacji Rosyjskiej mierzą się z bardzo poważnymi problemami. Europa ponosi konsekwencję braku wyobraźni, lekkomyślności i nieodpowiedzialnej polityki - ocenił szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk mówił w Polskim Radiu 24, że agresja rosyjska na Ukrainę ma bardzo poważne konsekwencje gospodarcze dla całego świata. Wymienił m.in. "potencjalne zagrożenia i kryzysy związane z dostawami gazu, energii".

- Polska zwracała na to uwagę od wielu lat. Uruchomienie Baltic Pipe to jedna z odpowiedzi na te zagrożenia - przypomniał. Poinformował, że "w ostatnich dniach uruchomione zostało połączenie między Polską a Litwą, w związku z tym Polska przygotowywała się od lat do dywersyfikacji i zastąpienia rosyjskich węglowodorów".

Do Rosji deportowano już z Ukrainy blisko 1,1 mln ludzi, z czego prawie 200 tys. to dzieci; tylko w poniedziałek wywieziono ponad 11,5 tys. osób, w tym 1847 dzieci – podała we wtorek agencja Ukrinform, cytując dane przedstawione przez stronę rosyjską.

Szósty pakiet sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji obejmie wycofanie "innych banków" rosyjskich z systemu transakcyjnego SWIFT - zapowiedział przebywający w Panamie szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

W magazynach pod Moskwą wybuchł wielki pożar. Jak informuje prokremlowska agencja TASS, ogień pojawił się w nocy na terenie kompleksu magazynów Atlant Park. W akcji gaśniczej uczestniczyć ma ponad setka strażaków i kilkadziesiąt jednostek sprzętu. To kolejny wielki pożar pod stolicą Rosji w ostatnim czasie.

Papież Franciszek powiedział, że jest gotów spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie. Deklarację tę złożył w wywiadzie dla włoskiego dziennika "Corriere della Sera", opublikowanym we wtorek.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło co najmniej 220 dzieci. 406 zostało rannych - poinformowała we wtorek na Telegramie ukraińska Prokuratura Generalna.

Do Rosji deportowano już z Ukrainy blisko 1,1 mln ludzi, z czego prawie 200 tys. to dzieci; tylko w poniedziałek wywieziono ponad 11,5 tys. osób, w tym 1847 dzieci – podała agencja Ukrinform, cytując dane przedstawione przez stronę rosyjską.

Według agencji Reutera dane przedstawiło rosyjskie ministerstwo obrony. Władze Rosji określają te działania jako "ewakuacje" i utrzymują, że ludzie wywożeni są z Ukrainy na własną prośbę. Strona ukraińska informuje jednak, że najeźdźcy przymusowo deportują ludzi do Rosji.

W bilansie uwzględniono osoby wywiezione do Rosji z okupowanych obszarów obwodów ługańskiego i donieckiego na wschodzie i południowym wschodzie Ukrainy - zaznacza Ukrinform

Armia rosyjska podejmuje kroki w celu uzupełnienia poważnych strat w sprzęcie. Z dostępnych informacji wynika, że w mieście Boguczar w obwodzie woroneskim w Rosji, niedaleko granicy z obwodem ługańskim Ukrainy, między 27 kwietnia a 2 maja z magazynów wyprowadzono 17 czołgów i 60 pojazdów opancerzonych BMP-1, które następnie wysłano na okupowane terytoria Ukrainy – podał ukraiński sztab.

Rosyjskie wojska wciąż atakują na wschodzie Ukrainy, starają się opanować Rubiżne i Popasną, ostrzeliwują Charków i jednostki ukraińskie w okolicach Iziumu; na terenach okupowanych rozwija się ruch oporu – podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W obwodach ługańskim i donieckim na wschodzie i południowym wschodzie Ukrainy siły ukraińskie odparły minionej doby 12 rosyjskich ataków, niszcząc przy tym sześć czołgów, pięć systemów artyleryjskich, 22 pojazdy opancerzone i osiem innych pojazdów wroga – napisano w porannym komunikacie sztabu.

Głównym celem rosyjskiej armii na tym odcinku jest przejęcie pełnej kontroli nad miejscowościami Rubiżne i Popasna w obwodzie ługańśkim oraz podejście w kierunku miejscowości Łyman i Słowiańsk w obwodzie donieckim – zaznaczono

Jak informuje agencja Reutera, papież Franciszek ponowił swoją gotowość do spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. 

Zdecydowana większość uchodźczej młodzieży ukraińskiej, która przyjechała do Warszawy, wybrała naukę w liceach ogólnokształcących, a tylko nieliczni w technikach i szkołach branżowych.

Według danych z 11 kwietnia – przekazanych w odpowiedzi na interpelację jednej ze stołecznych radnych - do warszawskich przedszkoli i szkół zostało przyjętych blisko 16 tys. ukraińskich dzieci i młodzieży, w tym ponad 1300 do szkół ponadpodstawowych.

W sieci pojawiło się nagranie ze Lwowa. Widać na nim parę młodą, która wykonuje w szpitalu swój pierwszy taniec. 23-letniej pielęgniarce z Łysyczańska pod koniec marca wybuch oderwał nogę oraz cztery palce.

W nocy Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały, że 2 maja zestrzeliły osiem rosyjskich dronów: siedem Orłanów-10 i jednego UAV "Outpost". 

Rosja uzupełnia znaczne straty w sprzęcie i nadal koncentruje się na ustanowieniu pełnej kontroli nad osiedlami Rubiżne i Popasna w obwodzie donieckim - podają ukraińscy wojskowi.

2 maja rosyjska armia nie poczyniła żadnych potwierdzonych postępów w rejonie Izium. Uderzenie ukraińskiej artylerii rakietowej na stanowisko dowodzenia w rejonie Izium może nadal zakłócać rosyjskie działania wzdłuż osi Izium - ocenia The Study of War.

"Podczas gdy Rosja terroryzuje Ukrainę, chiński przywódca Xi Jinping stara się zachować neutralność, podejmując jednocześnie kroki, które ujawniają jego poparcie dla Moskwy. Jednak zamiast być zwodzonymi przez Rosję, Chiny powinny wykorzystać stosunki z Putinem, aby przekonać go do zakończenia wojny. Zaspokajanie zachcianek zadowolonego z konfliktu sąsiada to wielki błąd ze strony światowego mocarstwa" - pisze amerykański magazyn "Foreign Affairs".

"Pekin skrytykował Stany Zjednoczone za rzekome wywołanie wojny na Ukrainie poprzez rozszerzanie sojuszu NATO i pomógł Rosji szerzyć teorie spiskowe o udziale Waszyngtonu w nieistniejącym ukraińskim programie broni biologicznej" - wymienia "Foreign Affairs".

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził w nagraniu wideo, przekonanie, że w ramach kolejnego pakietu sankcji należy zablokować wszystkie operacje eksportowe i importowe z Rosją.

- Warto przygotować się do kolejnych posunięć sankcyjnych. Tak czy inaczej będziemy musieli zablokować wszystkie operacje eksportowo-importowe z Rosją ponieważ z nich właśnie Moskwa czerpie zyski. A oni nawet nie rozumieją, że należy przestrzegać prawa międzynarodowego i zachować pokój w Europie - oświadczył Zełenski w relacji agencji Ukrinform.

Jak dodał Ukraina pracuje obecnie z ze swoimi partnerami międzynarodowymi nad nowymi sankcjami wobec Rosji. Oczekuje się że nowy pakiet sankcji Unia Europejska przedstawi w najbliższym czasie. Zełenski zaznaczył, że pakiet ten powinien zawierać konkretne posunięcia w celu zablokowania uzyskiwania przez Rosję dochodów z eksportu energii.

- Wierzymy, że to zostanie zrobione, tak aby terrorystyczne państwo nie otrzymywało miliarda euro dziennie za paliwa - podkreślił prezydent.

Zwycięstwo Ukrainy w wojnie z Rosją zależy od sankcji, broni i perspektywy członkostwa w UE - powiedział szef ukraińskigo MSZ Dmytro Kułeba. Dodał, że wojna Rosji z Ukrainą i całą Europą będzie trwała dopóki Putin będzie uważał, że Ukraina została pozostawiona sama sobie.

Jak relacjonuje agencja Interfax Ukraina, Kułeba na konferencji prasowej z przebywającym z wizytą w Kijowie ministrem spraw zagranicznych Danii Jeppe Kofodem powiedział, że "są trzy sprawy, od których zależy zwycięstwo Ukrainy w tej wojnie. Są to: sankcje, broń i perspektywa uzyskania przez Ukrainę członkostwa w UE".

Kułeba poinformował, że zarówno on jak i Kofod uważają, iż nie powinno był żadnych zagadnień tabu w kwestii sankcji, które powinny być zastosowane wobec Rosji.

Ambasada Szwecji na Ukrainie wznowi działalność w Kijowie w środę 4 maja - poinformowała na Twitterze minister spraw zagranicznych tego kraju Ann Linde.

"W środę ambasada Szwecji wznowi pracę w Kijowie" - napisała Linde w relacji agencji Ukrinform. Linde podziękowała Polsce za udzielenie czasowej gościny tej szwedzkiej placówce dyplomatycznej.

"Szwecja będzie nadal stać razem z Ukrainą i jest niezmiernie zadowolona, że jej placówka dyplomatyczna wróci tam gdzie jest jej miejsce" - podkreśliła minister.

 

Brytyjski premier Boris Johnson w przemówieniu, które wygłosi dzisiaj do parlamentu Ukrainy, ogłosi przekazanie temu krajowi kolejnej partii sprzętu wojskowego o wartości 300 mln funtów - zapowiedziało jego biuro.

Johnson będzie pierwszym zagranicznym przywódcą, który zwróci się do Rady Najwyższej od czasu, gdy 24 lutego Ukraina została napadnięta przez Rosję. W transmitowanym poprzez łącze wideo przemówieniu, którego fragment ujawniło jego biuro, powie on m.in., że opór Ukrainy wobec tyranii stanowi wzór dla świata, a Wielka Brytania może być dumna z tego, że jest wśród jej przyjaciół.

Jeśli chodzi o uzbrojenie, Johnson ogłosi przekazanie Ukrainie sprzętu do prowadzenia wojny elektronicznej, systemów radarowych, sprzętu do zakłócania nadajników GPS oraz tysięcy noktowizorów. Ponadto Ukraina otrzyma drony mające zapewnić wsparcie logistyczne odizolowanym oddziałom oraz kilkanaście samochodów Toyota Land Cruiser, które pomogą chronić urzędników cywilnych we wschodniej Ukrainie i ewakuować ludność z terenów objętych walkami. Johnson prawdopodobnie poda też więcej szczegółów na temat przekazania pocisków Brimstone i pojazdów opancerzonych Stormer, co ogłoszono już w zeszłym tygodniu.

Agresja Rosji na Ukrainę to także konsekwencja komunizmu - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński po wizycie w powstającym w Waszyngtonie Muzeum Ofiar Komunizmu. Jak dodał, właśnie dlatego potrzebne są instytucje mówiące o destruktywnym charakterze komunizmu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewnił w poniedziałek wieczorem w nagraniu wideo, że operacja ewakuacji ludności cywilnej z Mariupola jest kontynuowana. Dodał, że dzisiaj powinna rozpocząć się ewakuacja korytarzami humanitarnymi z kilku innych miast.

- Nadal robimy wszystko aby uratować naszych ludzi z Mariupola. Operacja ewakuacyjna trwa. Jutro spodziewamy się uruchomienia korytarzy humanitarnych z Berdiańska, Tokmaku, Wasyljiwki - powiedział w relacji agencji Ukrinform. Dodał, że siły zbrojne Ukrainy "heroicznie powstrzymują próby natarć wroga".

- Na kierunku Charkowa, Donbasu, na południu kraju - wszędzie tam sytuacja jest nadal wyjątkowo trudna. Jestem wdzięczny każdemu z naszych obrońców za walkę - podkreślił ukraiński prezydent.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie