Ukraiński wywiad o dwóch scenariuszach zakończenia wojny: rozpad Rosji lub zmiana władz

Świat
Ukraiński wywiad o dwóch scenariuszach zakończenia wojny: rozpad Rosji lub zmiana władz
PAP/EPA/ROBERT GHEMENT
"Dlatego jest tak wiele prób dialogu ze światem zachodnim, pomimo oficjalnej retoryki, którą wszyscy stosują w Rosji"

Rozpad Federacji Rosyjskiej lub zmiana jej władz - to dwa scenariusze zakończenia wojny, które zaprezentował szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow, cytowany przez agencję Ukrinform. Podkreślał, że rosyjscy przywódcy "boją się utraty bogactwa", a Putin "wpędził się w ślepy zaułek"

- Pierwsza opcja to rozpad Rosji na trzy lub więcej części. Druga to względne zachowanie integralności terytorialnej Rosji przy zmianie władz tego kraju - powiedział Budanow.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Do Rosji deportowano ponad milion Ukraińców

 

Według niego w przypadku drugiego rozwiązania nowy przywódca będzie musiał ogłosić, że "jego" Rosja nie ma nic wspólnego z wojną na Ukrainie i że była "rządzona przez chorego dyktatora".

Droga odwrotu dla Putina? "Nierealna"

- To są dwa wyjścia. Większość rosyjskich przywódców wojskowo-politycznych zdaje sobie z tego sprawę. I dlatego jest tak wiele prób dialogu ze światem zachodnim, pomimo oficjalnej retoryki, którą wszyscy tam stosują. Ale ta nieoficjalna jest zupełnie inna: boją się utraty bogactwa i rozumieją, że to wszystko bardzo szybko się dla nich może skończyć – powiedział Budanow.

 

Szef ukraińskiego wywiadu wyraził przekonanie, że Ukraina wygra wojnę, zaznaczając, że "pozostawienie Putinowi drogi odwrotu jest jedną ze strategii, ale jest to prawie nierealne. Jest zbrodniarzem wojennym w oczach całego świata. To jest jego koniec, wpędził się w ślepy zaułek".

bas / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie