Finanse. W poniedziałek ostatni moment na rozliczenie PIT

Biznes
Finanse. W poniedziałek ostatni moment na rozliczenie PIT
Polsat News
Do poniedziałku do północy podatnicy mają czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2021 rok.

Do poniedziałku do północy podatnicy mają czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2021 rok. PIT-y można rozliczyć najszybciej on line za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Zgodnie z przepisami ustawowy termin rozliczenia się z urzędem skarbowym to 30 kwietnia. Ponieważ jednak ostatnim dniem miesiąca była sobota, podatnicy mają czas do następnego dnia roboczego czyli 2 maja.

Zeznania do 2 maja muszą złożyć podatnicy, którzy rozliczają się z dochodów uzyskanych z pracy najemnej, z rent i emerytur, a także przedsiębiorcy, rozliczający się na zasadach ogólnych albo z użyciem liniowej stawki. Do 2 maja trzeba rozliczyć: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39.

Zeznanie na papierze i w internecie

Można to zrobić wypełniając zeznanie na papierze i wysyłając zeznanie podatkowe pocztą lub składając je w urzędzie skarbowym albo można złożyć zeznanie przez internet, korzystając z interaktywnych formularz.

 

Można też złożyć zeznanie podatkowe z wykorzystaniem usługi Twój e-PIT, w ramach której podatnik może, po zalogowaniu, uzyskać dostęp do wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Podatnik może zeznanie poprawić, uzupełniając je np. o ulgi podatkowe, można zeznanie wypełnić na nowo, a także zaakceptować bez poprawek. Jeśli ktoś nie korzysta z żadnych ulg, choćby wynikających ze wspólnego rozliczenia się z małżonkiem, może nie wykonywać żadnych czynności, a wtedy system MF automatycznie uzna zeznanie wypełnione w ramach Twojego e-PIT za ostateczne wraz z upływem ostatniego terminu składania rozliczeń podatkowych.

 

ZOBACZ: Zmiany w podatkach. Jacek Rostowski o zmniejszeniu inflacji w programie "Gość Wydarzeń"

 

Zeznanie do 2 maja muszą złożyć także osoby, które uzyskały przychody ze sprzedaży papierów wartościowych, udziałów w spółkach lub udziałów w spółdzielni oraz innych pochodnych instrumentów finansowych. Poza tym w tym terminie rozliczają się także podatnicy uzyskujący przychody z umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, a także ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych. Oni także mogą skorzystać ze wstępnie wypełnionego rozliczenia podatkowego w usłudze Twój e-PIT, z tym że ten rodzaj formularzy podatkowych nie jest akceptowany automatycznie.

6,2 miliona elektronicznych rozliczeń

Resort finansów informował, że podatnicy najchętniej wysyłają e-PITy w niedziele i poniedziałki, najczęściej robią to pomiędzy godz. 19:00 i 20:00.

 

ZOBACZ: MF: projekt nowelizacji ustaw podatkowych nie był rozpatrywany przez rząd ze względów technicznych

 

Jak zaznaczyło ministerstwo, "podatnicy złożyli już rekordową liczbę około 6,2 mln zeznań w usłudze Twój e-PIT".

 

"Osoby rozliczające PIT w formie elektronicznej szybciej otrzymają zwrot nadpłaconego podatku - do 45 dni. Nadpłaty do kwoty 5 tys. zł z większości zeznań PIT-37 złożonych przez usługę Twój e-PIT, zwracane są w ciągu 7 dni. Dla nadpłat wynikających z zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy" - stwierdziło MF.

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie