MF: projekt nowelizacji ustaw podatkowych nie był rozpatrywany przez rząd ze względów technicznych

Polska
MF: projekt nowelizacji ustaw podatkowych nie był rozpatrywany przez rząd ze względów technicznych
Polsat News
Posiedzenie Sejmu. Zdjęcie ilustracyjne

Rada Ministrów nie rozpatrywała w środę projektu nowelizacji ustaw podatkowych ze względów technicznych. Chodzi o nieobecność premiera Mateusza Morawieckiego, który przebywa na Śląsku – wynika z informacji przekazanej przez Ministerstwo Finansów.

"Z technicznych przyczyn projekt nie był dziś rozpatrywany. Na RM nie było premiera Morawieckiego z uwagi na jego obecność na Śląsku w związku z wypadkiem w kopalni" – poinformowało Ministerstwo Finansów.

Premier udał się na miejsce wypadku

O tym, że Rada Ministrów miała w środę zająć się projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Jednak ze względu na wypadek w kopalni Pniówek premier Mateusz Morawiecki w środę udał się na Górny Śląsk.

 

ZOBACZ: "Gość Wydarzeń". Soboń: zmiany w Polskim Ładzie są na korzyść podatników

 

W środę, kwadrans po północy, w kopalni Pniówek w Pawłowicach (Śląskie) doszło do wybuchu i zapalenia metanu. Zgodnie z informacjami JSW w rejonie ściany N-6 na poziomie 1000 metrów było 42 pracowników. W czasie, gdy w rejonie akcji przebywały dwa zastępy ratowników, poszukujące trzech pracowników, doszło do kolejnego, wtórnego wybuchu. JSW informowała następnie o dziesięciu poszkodowanych lub poszukiwanych pracownikach i ratownikach. Do godz. 11 kopalniany lekarz stwierdził zgon trzech poszkodowanych, jeden z rannych zmarł też w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

Propozycje zmian w podatkach

W projekcie zmian w podatkach dochodowych zaproponowano obniżenie od 1 lipca tego roku dolnej stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. Poza tym zlikwidowana zostanie tzw. ulga dla klasy średniej, a przedsiębiorcy będą mogli wyłączyć składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania. W projekcie ustawy zapisano także powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców oraz zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022).

 

ZOBACZ: Nowe dane o inflacji. Ceny w marcu wzrosły o 11 proc.

 

Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów, mimo że zmiany mają wejść w życie od 1 lipca, będą miały zastosowanie przy rozliczeniu podatkowym za 2022 r. do dochodów z całego bieżącego roku.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie