Rosyjski pocisk nad elektrownią atomową. "Groźba nowej katastrofy"

Świat
Rosyjski pocisk nad elektrownią atomową. "Groźba nowej katastrofy"
Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia.Commons
Samochody z wyrzutniami BM-21 Grad, zdj. ilustracyjne

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała w czwartek, że bada ukraiński raport o pocisku , który przeleciał bezpośrednio nad elektrownią jądrową, dodając, że byłoby to "niezwykle poważne", gdyby było prawdziwe.

Dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi powiedział, że Kijów oficjalnie poinformował go w czwartek, że 16 kwietnia pocisk przeleciał nad elektrownią na południu Ukrainy. Elektrownia znajduje się w pobliżu miasta Jużnoukrajinśk, około 350 km na południe od Kijowa.

 

"Gdyby taki pocisk zabłądził, mógłby mieć poważny wpływ na fizyczną integralność elektrowni, potencjalnie prowadząc do wypadku jądrowego" – powiedział w oświadczeniu.

 

Grossi nie powiedział, kto wystrzelił rakietę, ale Kijów wcześniej oskarżył Moskwę o kierowanie rakiet bezpośrednio nad elektrownie jądrowe.

Zełenski: zagrożeniem są działania Rosji w naszych elektrowniach

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przypomniał na Twitterze o przypadającej we wtorek (26 kwietnia) 36. rocznicy katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej oceniając, że dziś działania Rosji w ukraińskich elektrowniach jądrowych "grożą ludzkości nową katastrofą".

 

"Mija 36 lat od tragedii w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej. (...) Zmusiła ona świat, by uświadomił sobie groźbę, jaką jest niedbałe obchodzenie się z pokojowym wykorzystaniem energii jądrowej" - napisał Zełenski.

 

 

Dodał następnie, że jednak "nie wszyscy to sobie uświadomili". "Dzisiaj działania Rosji w elektrowniach ukraińskich grożą ludzkości nową katastrofą" - oświadczył.

Rocznica katastrofy w Czarnobylu

We wtorek 26 kwietnia, gdy przypadała 36. rocznica katastrofy w elektrowni czarnobylskiej, rozpoczął w tym miejscu wizytę dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi. Towarzyszył mu zespół ekspertów, który przeprowadził kontrole radiologiczne.

 

ZOBACZ: Ukraina: przywrócono łączność między elektrownią w Czarnobylu a urzędem ds. energii atomowej

 

Według AFP podczas wizyty eksperci naprawiali "systemy zdalnego monitoringu, które niedługo po wybuchu wojny na Ukrainie przestały przesyłać dane do siedziby" MAEA w Wiedniu.

 

Wojska rosyjskie zajęły nieczynną już czarnobylską elektrownię jądrową 24 lutego i utrzymywały nad nią kontrolę przez pięć tygodni; wycofały się 31 marca.

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie