Wojna w Ukrainie. MAEA ws. Czarnobyla: brak kontaktu z systemami monitorującymi promieniowanie

Świat
Wojna w Ukrainie. MAEA ws. Czarnobyla: brak kontaktu z systemami monitorującymi promieniowanie
Wikipedia.commons
MAEA ws. Czarnobyla: brak kontaktu z systemami monitorującymi promieniowanie

Utraciliśmy kontakt z systemami monitorującymi poziom promieniowania odpadów radioaktywnych w elektrowni atomowej w Czarnobylu - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) we wtorek wieczorem. Elektrownia nie przesyła więc danych do organu nadzoru ONZ.

W obiekcie znajdują się wyłączone z użytku reaktory oraz składowiska odpadów promieniotwórczych. Organ regulacyjny przekazał, że może komunikować się z zakładem tylko za pośrednictwem poczty elektronicznej.

 

MAEA napisała także w oświadczeniu, że "agencja bada stan systemów monitorowania zabezpieczeń w innych lokalizacjach na Ukrainie i wkrótce przekaże dalsze informacje".

Czarnobyl w rękach Rosjan 

Od 24 lutego, czyli od dnia przejęcia kontroli nad obiektem przez rosyjskie wojsko, w czarnobylskiej elektrowni pracuje i mieszka tych samych 210 członków personelu, choć wymagana jest rotacja pracowników. Mają dostęp do żywności i leków, jednak w ograniczonym zakresie, a sytuacja się pogarsza - przekazała MAEA.

 

- Jestem głęboko zaniepokojony trudną i stresującą sytuacją, w jakiej znajduje się personel elektrowni jądrowej w Czarnobylu oraz potencjalnym ryzykiem, jakie niesie to ze sobą dla bezpieczeństwa jądrowego – powiedział szef agencji Rafael Grossi.

 

ZOBACZ: Atak Rosji na Ukrainę. Rosjanie imitują walki powietrzne nad elektrownią w Czarnobylu

 

Osiem z piętnastu wybudowanych na Ukrainie reaktorów jądrowych jest obecnie w użytku, a poziom promieniowania nadal jest w normie - poinformował serwis CNN.

 

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) to działająca przy ONZ specjalistyczna agencja, pracująca na rzecz bezpiecznego i pokojowego wykorzystania energii jądrowej.

ap/ml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie