Wojna w Ukrainie. MAEA: W pobliżu elektrowni jądrowej w Czarnobylu płoną lasy

Świat
Wojna w Ukrainie. MAEA: W pobliżu elektrowni jądrowej w Czarnobylu płoną lasy
PAP/EPA/DUMITRU DORU
Zdjęcie ilustracyjne

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała w oświadczeniu opublikowanym w nocy ze środy na czwartek, że w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia w pobliżu elektrowni jądrowej płoną lasy. "Jest to obszar, na którym w ostatnich latach obserwowano podobne pożary" - napisano.

MAEA zwróciła uwagę, że powołuje się na "ukraiński organ regulacyjny", który przekazał, iż strażacy próbują gasić pożary lasów. Ugasili cztery z nich, ale część wciąż płonie. "Lokalna remiza nie ma obecnie dostępu do sieci elektrycznej" - zaznaczono cytując ukraińskie władze.

 

ZOBACZ: AK-12, czyli pożądana wojenna zdobycz ukraińskich żołnierzy

 

W komunikacie podano, że komenda straży pożarnej korzysta z generatorów diesla dla energii elektrycznej, które napędzane są przez paliwo. Elektrownia jądrowa, w której znajdują się zakłady unieszkodliwiania odpadów radioaktywnych, dysponuje energią elektryczną spoza terenu obiektu.

Stwierdzono "niewielki wzrost stężenia cezu"

Agencja dodała, że "incydenty pożarowe" zostały zarejestrowane na obszarze Strefy Wykluczenia, czyli zamkniętych terenach elektrowni jądrowej. Według cytowanego przez MAEA organu regulacyjnego, obecnie nie przeprowadza się pomiarów promieniowania. Stwierdzono jednak "niewielki wzrost stężenia cezu" w powietrzu w Kijowie i dwóch elektrowniach jądrowych na zachód od Czarnobyla, ale "nie budzi to znacznych obaw związanych z sytuacją radiologiczną". MAEA zapewniła, że "kontynuuje współpracę" z władzami ukraińskimi w celu uzyskania dalszych informacji na temat "sytuacji pożarowej".

 

ZOBACZ: Antony Blinken: Rosja popełniła zbrodnie wojenne. Liczne przykłady celowych ataków na cywilów

 

Rada Najwyższa Ukrainy, cytowana przez portal Ukraińska Prawda, oznajmiła, że zapłon wystąpił "prawdopodobnie w wyniku zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej a mianowicie trafienia pociskiem lub celowego podpalenia".

 

Rosyjskie wojska zajęły obiekt jądrowy w pierwszym dniu zbrojnej agresji na Ukrainę 24 lutego.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie