Niemcy. Policja przeszukuje siedzibę Deutsche Bank

Świat
Niemcy. Policja przeszukuje siedzibę Deutsche Bank
FLICKR/Carsten Frenzl
Siedziba Deutsche Bank we Frankfurcie

Policja federalna wkroczyła do siedziby Deutsche Banku we Frankfurcie. Dokonano przeszukania, a cała sprawa ma związek z zarzutami o praniem pieniędzy. To nie pierwsza taka sytuacja.

W piątek organy ścigania wkroczyły do siedziby Deutsche Banku we Frankfurcie, przeszukania miały związek z zarzutami o pranie pieniędzy - poinformował Bloomberg. Bank twierdzi, że zgłosił nieprawidłowości i w pełni współpracuje z władzami.

 

Za przeszukanie siedziby banku odpowiada policja federalna i BaFin (Federalny Urząd Nadzoru Usług Finansowych). "Policja pojawiła się w piątek w siedzibie banku w związku z decyzją frankfurckiego sądu. Jak poinformowała rzeczniczka prokuratury, w akcji biorą udział urzędnicy prokuratury, regulatora BaFin oraz niemieckiej policji federalnej BKA (Bundeskriminalamt to federalna agencja śledcza)" - przekazał Bloomberg.

 

ZOBACZ: Tomasz Trela zawiadomił prokuraturę. Krystyna Pawłowicz ma się czego obawiać?

 

Deutsche Bank wydał oświadczenie, w którym wskazano, że "działanie śledcze prokuratury we Frankfurcie ma związek z raportami o podejrzanej działalności złożonymi przez bank". Dodano, że "Deutsche Bank w pełni współpracuje z władzami".

Policja działa, akcje spadają

"Akcje pożyczkodawcy spadły aż o 3,8 proc." - twierdzi Bloomberg. Według agencji piątkowe przeszukania rozszerzą listę dotychczasowych "problemów prawnych i regulacyjnych wiszących nad Dyrektorem Generalnym Christianem Sewingiem". Przypomniano, że bank pod zarządem Sewinga "właśnie wychodzi na prostą po udanej restrukturyzacji".

 

Piątkowa akcja policja "była znacznie mniejsza niż w 2018 r. kiedy nagrania przedstawiające ok. 170 funkcjonariuszy wkraczających do banku wystraszyły inwestorów". Nalot ten również miał związek z podejrzeniem prania brudnych pieniędzy w sektorze prywatnym - bank musiał zapłacić 15 mln euro kary. Kolejną karę w wysokości 13,5 mln euro bank otrzymał w 2019 r. "za nieprzekazywanie raportów o podejrzanych działaniach w odpowiednim czasie".

 

ZOBACZ: Czy Boeing 737 jest bezpieczny, ilu zabiera pasażerów, jakie ma silniki?

 

Bloomberg zwrócił uwagę, że w ostatnich latach "Deutsche Bank uporał się z większością procesów sądowych i postępowań regulacyjnych po kryzysie finansowym, a Sewing uznał poprawę relacji z organami regulacyjnymi za swój priorytet". Zaznaczono jednak, że "prezesowi (Sewingowi) nie udało się całkowicie wyeliminować problemów prawnych", a obecne obejmują "wewnętrzne dochodzenie w sprawie powszechnego korzystania przez pracowników z prywatnych kanałów komunikacyjnych, pozew o niewłaściwą sprzedaż walutowych instrumentów pochodnych oraz krytykę ze strony amerykańskich i niemieckich regulatorów dotyczącą wadliwych mechanizmów kontrolnych banku".

 

Christian Sewing od kwietnia 2018 r. jest prezesem Deutsche Banku, a od 2015 r. był członkiem zarządu tej instytucji.

jk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie