Niemcy: Szef fundacji klimatycznej przy Nord Stream 2 odmawia jej rozwiązania

Świat
Niemcy: Szef fundacji klimatycznej przy Nord Stream 2 odmawia jej rozwiązania
wikimedia commons/Pjotr Mahhonin
Największym darczyńcą fundacji był Nord Stream 2

Rozwiązanie fundacji klimatycznej, utworzonej dla wspierania działań Nord Stream 2 na terenie Meklemburgii-Pomorza Przedniego, nie może być zrealizowane ze względów prawnych - uważa Erwin Sellering (SPD), prezes fundacji i były premier tego landu na wschodzie Niemiec.

Jak komentuje w piątek "Die Welt", Sellering chce kontynuować działalność kontrowersyjnej fundacji "wbrew wyraźnej woli parlamentu i rządu kraju związkowego". "Wymagane rozwiązanie nie jest możliwe na mocy prawa założycielskiego. Dla nas, jako fundacji, jej likwidacja nie wchodzi w grę" - podkreślił w piątek Sellering.

 

ZOBACZ: Premier Morawiecki na Słowacji: mamy punkt zwrotny w historii i nie wolno chować głowy w piasek

 

Fundacja państwowa, założona na początku 2021 roku, jest od początku kierowana przez Selleringa. Kontrowersje budził fakt, że faktycznym celem utworzenia "fundacji klimatycznej" miała być jej działalność gospodarcza, mająca na celu pomoc rosyjskiemu koncernowi Gazprom w dokończeniu budowy gazociągu Nord Stream 2 przez Morze Bałtyckie, z ominięciem sankcji nałożonych przez USA.

Nord Stream 2 przeznaczył 20 mln euro

Budowa NS 2 została ukończona jesienią 2021 roku. "Obszar gospodarczy jest w stanie likwidacji" – potwierdził Sellering i dodał, że "kontynuacja działań nad ochroną klimatu jest najważniejszym zadaniem stulecia".

 

ZOBACZ: Olaf Scholz: absolutnym priorytetem jest uniknięcie konfrontacji NATO z Rosją

 

Z upublicznionych dokumentów wynika, że przedstawiciele Gazpromu mieli bezpośredni wpływ na tworzenie statutu fundacji. Największym darczyńcą fundacji był Nord Stream 2, który przeznaczył na ten cel 20 mln euro.

dsk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie