Wojna w Ukrainie. Zginął obywatel Wielkiej Brytanii. Drugi jest zaginiony

Świat
Wojna w Ukrainie. Zginął obywatel Wielkiej Brytanii. Drugi jest zaginiony
PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
Żołnierze ukraińskiej armii na jednym z posterunków

Jak informuje brytyjskie MSZ, jeden obywatel Wielkiej Brytanii zginął w Ukrainie, drugi jest zaginiony. Uważa się, że jako ochotnicy walczyli po stronie ukraińskiej armii.

- Możemy potwierdzić, że obywatel brytyjski został zabity na Ukrainie, i wspieramy jego rodzinę. Wiemy o obywatelu brytyjskim, który zaginął na Ukrainie, i wspieramy jego rodzinę. Pilnie poszukujemy dalszych informacji - potwierdził rzecznik MSZ.

 

Resort nie przekazał na razie szczegółów na temat czasu i okoliczności śmierci pierwszego z mężczyzn i zaginięcia drugiego, choć podano nazwisko zabitego, którym jest Scott Sibley. Opublikowano także jego zdjęcie.

Brytyjczycy w Ukrainie

To pierwszy potwierdzony przypadek, by w wojnie na Ukrainie zginął obywatel brytyjski, choć w połowie marca media informowały, że w rosyjskim ataku na bazę wojskową w Jaworowie tuż przy granicy z Polską prawdopodobnie zabitych zostało trzech byłych żołnierzy brytyjskich sił specjalnych. Tamtej informacji jednak ani nie potwierdzono później, ani nie zdementowano.

 

ZOBACZ: Joe Biden ma plan jak pomóc Ukrainie. Chce wykorzystać pieniądze Rosji

 

Choć rząd Wielkiej Brytanii po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji apelował, by jej obywatele nie wyjeżdżali na Ukrainę, wiadomo, że pewna liczba Brytyjczyków nie posłuchała tego wezwania i zgłosiła się do ukraińskiego oddziału cudzoziemskiego. Ponadto po stronie ukraińskiej walczyło w Mariupolu dwóch Brytyjczyków - Aslin Aiden i Shaun Pinner - którzy byli członkami regularnych sił zbrojnych Ukrainy. Obaj dostali się w ręce Rosjan.

jk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie