Wojna w Ukrainie. Będzie nowy gazociąg w Polsce? Nieoficjalne ustalenia

Świat
Wojna w Ukrainie. Będzie nowy gazociąg w Polsce? Nieoficjalne ustalenia
Wikimedia Commons/ Jacek Halicki
Obecne połączenie gazowe z Czechami jest niewielkie

Podczas wizyty premiera Czech w Polsce jedynym z tematów rozmów ma być budowa zarzuconego projektu Stork II. Petr Fiala ma omówić z Mateuszem Morawieckim program realizacji gazociągu, który połączy Polskę i Czechy - donoszą czeskie media.

Jak powiedział Fiala portalowi "Seznam Zpravy", bezpieczeństwo energetyczne będzie jednym z tematów rozmów w Warszawie. Czechy znaczącą większość gazu otrzymują z Rosji. Według danych czeskiego urzędu statystycznego, w 2021 r. było to niemal 90 proc.

 

Portal twierdził, że Fiala oraz minister przemysłu i handlu Jozef Sikela mają proponować powrót do projektu gazociągu Stork II, który został zarzucony w 2019 r. Według wcześniejszych szacunków budowa około 100-kilometrowego połączenia miała trwać cztery lata. Według Sikeli, cytowanego przez "Seznam Zpravy", negocjacje z Komisją Europejską w sprawie ewentualnego wznowienia budowy Stork II już trwają.

Potrzeba rozbudowy infrastruktury

Polski i czeski systemy gazowe są połączone interkonektorem w okolicach Cieszyna. Połączenie to jest stosunkowo niewielkie, może przesyłać wolumeny rzędu 0,5 mld m sześc. gazu rocznie.

 

ZOBACZ: Zniszczono most, którym Rosjanie transportowali broń. "Doszło do samolikwidacji"

 

Pod koniec 2017 r. Gaz-System deklarował jeszcze gotowość do rozpoczęcia projektowania drugiego połączenia gazowego z Czechami, ale czekał na podobną gotowość ze strony czeskiego prywatnego operatora przesyłowego Net4Gas.

 

Rok wcześniej, pod koniec 2016 r. PGNiG ujawniło, że strona polska otrzymała prośbę, by Stork II miał wyłączony rewers z północy na południe, co oznaczałoby, że cała zdolność przesyłowa tego połączenia służyłaby wyłącznie do tłoczenia gazu do Polski.

Polska staje się hubem gazowym w Europie

W poniedziałek odbędzie się spotkanie ministrów ds. energii, aby omówić kwestie związane z dostawami gazu - poinformował podczas wystąpienia w Senacie wiceprzewodniczący KE Maros Sefcovic. Polska odgrywa i będzie odgrywać bardzo istotną rolę w dywersyfikacji dostaw gazu do Europy - dodał.

 

ZOBACZ: Rosyjscy hakerzy już rok temu przygotowywali grunt pod inwazję na Ukrainę

 

- Polska staje się prawdziwym hubem gazowym w Europie i następuje to w momencie, kiedy jest to niezwykle potrzebne. Polska odgrywa i będzie odgrywać bardzo istotną rolę w dywersyfikacji dostaw gazu do Europy - powiedział Sefcovic.

 

Podkreślił, że nie możemy "spoczywać na laurach", gdyż czekają nas bardzo trudne miesiące, a nawet lata, co unaoczniła ostatnia decyzja Gazpromu o przerwaniu dostaw gazu do Polski i Bułgarii.

jk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie