USA. Rząd oferuje 10 mln dolarów za informacje na temat rosyjskiej grupy hakerskiej Sandworm

Świat
USA. Rząd oferuje 10 mln dolarów za informacje na temat rosyjskiej grupy hakerskiej Sandworm
Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay
Sandworm jest znany z cyberataków na infrastrukturę krytyczną

Departament Stanu USA zaoferował 10 mln USD za informacje na temat członków rosyjskiej grupy hakerskiej Sandworm, obwinianej o przeprowadzenie cyberataków, które m.in. w 2017 roku spowodowały straty w wysokości około miliarda dolarów w amerykańskim sektorze prywatnym.

Pracujący dla rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU sześciu hakerów Sandworm jest znanych z przeprowadzania cyberataków na infrastrukturę krytyczną, w tym dostawy żywności i sektor energetyczny.

Atak w 2017 pozostawił tysiące Ukraińców bez prądu

Prawdopodobnie najbardziej znany był ich atak ransomware NotPetya w 2017 roku, który uderzył głównie w systemy komputerowe na Ukrainie i zakłócił pracę sieci energetycznej tego kraju, pozostawiając setki tysięcy mieszkańców bez prądu w środku zimy.

 

ZOBACZ: Rosyjscy hakerzy już rok temu przygotowywali grunt pod inwazję na Ukrainę

 

Ataki typu ransomware używają oprogramowania szantażującego i zaszyfrowującego dane, co uniemożliwia korzystanie z zainfekowanych systemów komputerowych.

Straty dochodzą do miliarda dolarów

W 2020 roku amerykańscy prokuratorzy oskarżyli wspomnianych sześciu hakerów, którzy prawdopodobnie nadal przebywają w Rosji, o atak NotPetya, a także kilka innych ataków, których celem były Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2018 roku w Pjongczangu w Korei Południowej oraz o wcześniejsze przeprowadzenie ataku hakerskiego mającego na celu zdyskredytowanie ówczesnego kandydata na prezydenta Francji Emmanuela Macrona - przypomina serwis Tech Crunch.

 

ZOBACZ: USA. FBI oskarża hakerów związanych z Koreą Północną o kradzież 620 mln dolarów w kryptowalutach

 

W wydanym w tym tygodniu oświadczeniu Departament Stanu USA poinformował, że atak NotPetya rozprzestrzenił się poza Ukrainę, powodując straty w wysokości blisko 1 mld dolarów w amerykańskim sektorze prywatnym, w tym w placówkach medycznych.

nat/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie