Policyjne radiowozy w nowych barwach. Zmienia się oznakowanie i sygnały świetlne

Świat
Policyjne radiowozy w nowych barwach. Zmienia się oznakowanie i sygnały świetlne
Polat News
Policyjne radiowozy w nowych barwach

Nowe oznakowanie policyjnych samochodów zaprezentowała w czwartek Komenda Główna Policji podczas targów Polsecure w Kielcach. Pojazdy mają być bardziej widoczne, lepiej oświetlone i uzupełnione dodatkowym elementami graficznymi. - Oprócz znanych nam srebrno-niebieskich barw, pojawiają się żółte i zielone - powiedział Dariusz Augustyniak, I zastępca Komendanta Głównego Policji.

- Zmiany mają na celu przede wszystkim poprawienie bezpieczeństwa nie tylko samych policjantów, ale użytkowników dróg. Radiowozy będą bardziej widoczne w dzień, ale przede wszystkim, kiedy zapadnie zmierzch – powiedział nadinspektor Augustyniak.

 

- W nocy ich widoczność wzrasta o 30 proc. - dodał rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji insp. dr Mariusz Ciarka w trakcie targów Polsecure w Kielcach. 

 

Na pojazdach zwiększy się liczba sygnałów błyskowych - zamiast 10 lamp LED każdy radiowóz będzie miał ich 30. Zmieni się także wzór oznakowania, wprowadzone zostaną dodatkowe elementy odblaskowe w postaci fluorescencyjnych pasów barwy żółto-zielonej. Zmiany dotyczą nie tylko radiowozów, ale także policyjnych motocykli.

 

Policyjne radiowozy w nowych barwachpolicja.pl
Policyjne radiowozy w nowych barwach

 

 

- Zmiany realnie wpływają na poziom bezpieczeństwa, ponieważ widząc wcześniej radiowóz możemy się zatrzymać i zgłosić popełnione przestępstwo lub wykroczenie, którego byliśmy świadkami czy poprosić o pomoc - tłumaczył insp. dr Mariusz Ciarka.

Policyjne radiowozy w nowych barwach. Stare pojazdy nie będą przemalowywane 

- Wszystkie samochody i motocykle, które będziemy kupować w tym roku, będą oznakowywane według nowych zasad. Nie będziemy przemalowywać starych radiowozów. Polska Policja ma tak dużo pojazdów, że nas po prostu na to nie stać. Inwestujemy w bezpieczeństwo i nowe pojazdy, które będą oznakowane według nowego wzoru – dodał nadinsp. Augustyniak.

 

W tym roku na nowe motocykle i samochody policja ma zamiar przeznaczyć ok. 100 mln zł, co ma przełożyć się na zwiększenie floty pojazdów o ok. tysiąc. 

 

ZOBACZ: Gorzów Wielkopolski: policjant rozbił nieoznakowany radiowóz o latarnię, był nietrzeźwy

 

Pierwsze z zaprezentowanych radiowozów, po zakończonych targach, będą pełnić służbę w Warszawie.

 

Targi Polsecure to wystawa i cykl konferencji w pełni poświęcone bezpieczeństwu publicznemu i służbom mundurowym podległym MSWiA. Organizatorami wydarzenia są Targi Kielce oraz Komenda Główna Policji. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Targi potrwają do piątku 29 kwietnia.

ap/ml/PAP/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie