Od początku rosyjskiej agresji strącono ponad 20 pocisków manewrujących w obwodzie lwowskim

Świat
Od początku rosyjskiej agresji strącono ponad 20 pocisków manewrujących w obwodzie lwowskim
PAP/EPA/OLEG PETRASYUK
Ukraińcom pomaga chatbot "Coś leci" - powiadamia o zaważonej rakiecie

Ponad 20 pocisków manewrujących strącono w obwodzie lwowskim od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę – poinformowała w czwartek agencja Ukrinform, powołując się na wypowiedź szefa władz obwodowych Maksyma Kozyckiego na briefingu.

„Podczas wojny siły obrony powietrznej strąciły nad obwodem lwowskim ponad 20 rakiet manewrujących i około 10 samolotów bezzałogowych wroga” – oznajmił Kozycki.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. 64. dzień rosyjskiej inwazji. [RELACJA NA ŻYWO]

 

Podkreślił, że ukraińskim żołnierzom pomaga chatbot "Coś leci", gdzie można powiadamiać o zauważonej rakiecie, samolocie czy samolocie bezzałogowym. Zaapelował przy tym do mieszkańców o rejestrowanie się, gdyż jest to dla dowództwa dodatkowe źródło informacji. 

Rosjanie ponoszą straty na południu

Dowództwo Operacyjne „Południe” Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowało na Facebooku, że straty przeciwnika obejmują sześć wozów opancerzonych, trzy inne pojazdy, trzy zestawy rakietowe i artyleryjskie, broń przeciwlotniczą oraz sprzęt logistyczny. W obwodach chersońskim i mikołajowskim Rosjanie podjęli nieskuteczną próbę marszu w stronę Mikołajowa i zajęcia tam lepszych pozycji taktycznych - poinformowało ukraińskie dowództwo.

 

„Ukraińscy obrońcy z użyciem artylerii odparli atak wroga w okolicy miejscowości Nowohryhoriwka i dwa ataki w rejonie wsi Ołeksandriwka” – podaje agencja Ukrinform.

 

 

Z doniesień agencji wynika, że obrońcy aktywnie odpierają rosyjskie uderzenia i kontratakują w obwodach chersońskim, mikołajowskim i donieckim. Jak podaje, efektywne przeprowadzenie zadań przez stronę ukraińską uniemożliwiło rosyjski atak w kierunku miasta Mikołajiwka. Z kolei w rejonie osiedla Nowoworoncowka jednostki obrony przeciwlotniczej zestrzeliły rosyjskiego drona Orłan-10, zaś w rejonie osad Molodecke i Wełyka Ołeksandriwka Ukraińcy zniszczyli według agencji należące do napastników składy amunicji.

 

Wcześniej Ukrinform informował, że od początku inwazji do środy Rosjanie stracili na terenie Ukrainy w sumie około 22,4 tys. żołnierzy. 

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie