Majówka 2022. Więcej wojska na drogach. Apel o dyskrecję i nierobienie zdjęć

Polska
Majówka 2022. Więcej wojska na drogach. Apel o dyskrecję i nierobienie zdjęć
wojsko-polskie.pl/12 brygada zmechanizowana
Polska kolumna wojskowa

Od niedzieli 1 maja, na drogach niemal całego kraju, będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych w związku z wojskowymi ćwiczeniami – poinformowała w czwartek oficer prasowy Wydziału Działań Komunikacyjnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Magdalena Busz.

Zgodnie w komunikatem "w ramach ćwiczenia, od 1 maja do końca miesiąca, po drogach województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych". Pojazdy wojskowe będzie można spotkać na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych.

 

ZOBACZ: Austin i Błaszczak zgodzili się pracować, by Wojsko Polskie było jednym z najlepszych w Europie

 

Oficer prasowy wyjaśniła, że przybycie i przejazd kolumn będzie również wykorzystane przez uczestników ćwiczeń m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami.

"Niektóre przejazdy mogą odbywać się w godzinach szczytu"

Pojazdy biorące udział w ćwiczeniach najczęściej poruszać się będą w nocy, aby zminimalizować utrudnienia w ruchu. "Jednak niektóre przejazdy będą odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu" - zaznaczyła.

 

 

Kolumny pojazdów wojskowych będą eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z Policją.

Kolumny wojskowe na ulicach. Wojsko zwraca się z apelem

Przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.

 

Wojsko zwróciło się z apelem, aby chronić dane dotyczące przejazdów kolumn wojskowych.

 

ZOBACZ: Mariusz Błaszczak: naszym celem jest to, żeby Wojsko Polskie liczyło 300 tys. żołnierzy

 

"Prosimy nie publikujcie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności" – zaznaczyła oficer prasowa.

mst/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie