Mariusz Błaszczak: naszym celem jest to, żeby Wojsko Polskie liczyło 300 tys. żołnierzy

Polska
Mariusz Błaszczak: naszym celem jest to, żeby Wojsko Polskie liczyło 300 tys. żołnierzy
PAP/Rafał Guz
Szef MON Mariusz Błaszczak

Naszym celem jest to, żeby Wojsko Polskie liczyło 300 tys. żołnierzy: 250 tys. żołnierzy wojsk operacyjnych, żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy wojsk obrony terytorialnej - podkreślił w poniedziałek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Szef MON otwierając w poniedziałek w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie konferencję "Ustawa o obronie Ojczyzny - Nowa Siła Wojska Polskiego" podkreślił, że fundament, na którym rząd buduje zwiększenie liczebne Wojska Polskiego, zawarty jest właśnie w ustawie o obronie ojczyzny. - Będziemy dozbrajać Wojsko Polskie, będziemy wyposażać Wojsko Polskie w najnowocześniejszy sprzęt, najnowocześniejsze uzbrojenie, ale będziemy także rozwijać liczebnie Wojsko Polskie - mówił Błaszczak.

Błaszczak: Cel - 300 tys. żołnierz

- Naszym celem jest to, żeby Wojsko Polskie liczyło 300 tys. żołnierzy - 250 tys. żołnierzy wojsk operacyjnych, żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy wojsk obrony terytorialnej - podkreślił szef MON.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Sztab Generalny: Rosja straciła już ok. 17 tys. żołnierzy

 

Zwrócił uwagę, że wojna, która toczy się za naszą wschodnią granicą, w Ukrainie, pokazuje, że kierunki rozwoju polskich sił zbrojnych są słuszne. - Mieliśmy rację co do tego typu uzbrojenia, co do tego, że Wojsko Polskie musi być liczniejsze niż jest dotychczas - zaznaczył Błaszczak.

 

Nowy sprzęt dla wojska

Minister przypomniał, że w tym roku na wyposażenie Wojska Polskiego trafią tureckie drony uderzeniowe Bayraktar. Dodał, że w przyszłym roku na wyposażenie WP trafią też rakiety HIMARS o zasięgu do 300 km.

 

Błaszczak przypomniał też, że już w tym roku na wyposażenie Wojska Polskiego trafią zestawy obrony powietrznej Patriot.

 

- To zadania, które możemy wypełnić dzięki ustawie (o obronie ojczyzny), dzięki mechanizmowi finansowemu, który jest w tej ustawie zawarty - dodał szef MON

pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie