Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą szkolić leśników. "Przygotowanie się do obrony państwa"

Polska
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą szkolić leśników. "Przygotowanie się do obrony państwa"
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
Przyszli żołnierze podczas ćwiczeń na obiektach wojskowych w Dęblinie

Przeprowadzenie przeszkolenia wojskowego dla kilku tysięcy leśników przewiduje porozumienie, które w środę w Plaskoszu koło Tucholi (Kujawsko-pomorskie) podpisali dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. broni Wiesław Kukuła i dyrektor generalny Lasów Państwowych Józef Kubica.

- To bardzo ważna inicjatywa. Lasy Państwowe to pierwszy tak duży ogólnopolski partner, z którym jako WOT podpisujemy na poziomie centralnym porozumienie, które w dużej mierze normuje zasady współdziałania w terenie, ale również kwestie działania obronnego pracowników Lasów Państwowych i funkcjonariuszy Straży Leśnej. Celem jest, aby wspólnie przygotować się do obrony państwa - powiedział gen. broni Kukuła.

 

ZOBACZ: Mobilizacji Straży Leśnej w całej Polsce. Leśnicy jadą na granicę

 

Dowódca WOT zaznaczył, że podpisanie porozumienia wieńczy wielomiesięczne starania, ale również już wieloletnie działania praktyczne realizowane na niższych szczeblach.

"Tereny zielone to obszary, nad których musimy mieć kontrolę"

- Chciałbym podkreślić, że z punktu widzenia WOT jest to wydarzenie istotnie co najmniej z trzech powodów. Pierwsze to o znaczeniu strategicznym - musimy budować państwo silne i odporne. Dzisiejsze czasy pokazują, że jesteśmy w stanie to uczynić tylko i wyłącznie współdziałając, dlatego łączymy wysiłki z Lasami Państwowymi i pomnażamy wzajemnie swoje zdolności. Drugi wymiar sprowadzę do wymiaru operacyjnego - lasy są terenem prowadzenia konfliktów zbrojnych. Tereny lesiste, tereny zielone to obszary, nad których musimy mieć kontrolę i do prowadzenia walki, na których musimy być przygotowani - podkreśli dowódca WOT.

 

Zdaniem generała, trzeci wymiar to aspekt szkoleniowy, związany z przygotowaniem do potencjalnych działań, a Lasy Państwowe dysponują znakomitym kapałem ludzkim.

 

- Staramy się wnieść tutaj jako WOT wartość dodaną poprzez szkolenie, które uczyni ich silniejszymi z punktu widzenia ewentualnej obrony państwa - dodał gen. broni Kukuła.

 

ZOBACZ: Ekolodzy i leśnicy chcą się dogadać ws. wycinki drzew w Puszczy Karpackiej

 

Dyrektor Kubica zwrócił uwagę, że współpraca leśników z wojskiem sięga okresu przedwojennego. W 1933 r. pierwszy dyrektor naczelny Lasów Państwowych Adam Loret zawarł z ministrem spraw wojskowych gen. dyw. Tadeuszem Kasprzyckim porozumienie o przysposobieniu wojskowym leśników.

"Zdajemy sobie sprawę jaka jest sytuacja na Ukrainie"

- Szkolenie ma duże znaczenie. To podniesie nasze kompetencje na wyższy poziom. Zdajemy sobie sprawę jaka jest sytuacja na Ukrainie, nie wiem co będziemy dalej. Jesteśmy grupą zawodową bardzo czynnie zaangażowaną w te szkolenia. Szkolimy się, współpracujemy dla dobra naszej ojczyzny, dla dobra nas wszystkich - mówił Kubica.

 

W Plaskoszu koło Tucholi obecnie odbywa się cykl szkoleń dla leśników z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, prowadzony przez żołnierzy Centrum Szkolenia WOT i 8 Kujawsko-Pomorską Brygadę OT. Każde ze szkoleń trwa pięć dni, obejmuje m.in. taktykę, strzelanie z broni długiej i krótkiej, topografię, udzielanie pierwszej pomocy.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. 6 tys. żołnierzy WOT będzie pomagać uchodźcom

 

Gen. broni Kukuła zapowiedział, że w tym roku na terenie toruńskiej RDLP obędzie się ponad 20 szkoleń dla leśników, a podobne kursy obędą się również w innych częściach kraju tak, aby kilka tysięcy pracowników Lasów Państwowych zdobyło nowe kompetencje. 

grz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie